hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Zad 2 Str 7 Matematyka Klasa 8

Zad 2 Str 7 Matematyka Klasa 8

Cześć! Dzisiaj zajmiemy się zadaniem, które często pojawia się w podręcznikach do matematyki dla ósmej klasy: "Zad 2 Str 7 Matematyka Klasa 8". Brzmi strasznie? Spokojnie, rozłożymy je na czynniki pierwsze, tak żeby każdy zrozumiał.

Zanim przejdziemy do konkretnego zadania, przypomnijmy sobie kilka podstawowych pojęć. Będziemy potrzebować wiedzy o liczbach, działaniach arytmetycznych i kolejności wykonywania działań. To wszystko brzmi poważnie, ale w gruncie rzeczy używasz tego na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Pomyśl o robieniu zakupów – dodajesz ceny produktów, żeby wiedzieć, ile zapłacisz. To właśnie matematyka w akcji!

Podstawowe pojęcia, które musisz znać

Liczby całkowite i ułamki

Liczby całkowite to wszystkie liczby naturalne (1, 2, 3, ...), zero (0) oraz liczby ujemne (-1, -2, -3, ...). Można je sobie wyobrazić jako punkty na osi liczbowej, oddalone od siebie o jednostkę. Na przykład, jak masz 3 jabłka albo jesteś komuś winien 2 złote (czyli masz -2 zł).

Ułamki reprezentują części całości. Mamy ułamki zwykłe (np. 1/2, 3/4) i ułamki dziesiętne (np. 0.5, 0.75). Ułamek zwykły składa się z licznika (górna liczba) i mianownika (dolna liczba). Mianownik mówi nam, na ile części podzieliliśmy całość, a licznik – ile tych części bierzemy. Wyobraź sobie pizzę podzieloną na 8 kawałków. Jeżeli zjesz 3 kawałki, to zjadłeś 3/8 pizzy.

Działania arytmetyczne

Mamy cztery podstawowe działania arytmetyczne: dodawanie (+), odejmowanie (-), mnożenie (*) i dzielenie (/). Dodawanie i odejmowanie są działaniami odwrotnymi, tak samo jak mnożenie i dzielenie. Pomyśl o dodawaniu jako łączeniu rzeczy, a o odejmowaniu jako zabieraniu rzeczy. Mnożenie to powtarzane dodawanie, a dzielenie to rozdzielanie na równe części. Jeżeli masz 5 kolegów i chcesz każdemu dać po 2 cukierki, to potrzebujesz 5 * 2 = 10 cukierków. A jeśli masz 15 ciastek i chcesz je rozdać po równo trzem osobom, to każda osoba dostanie 15 / 3 = 5 ciastek.

Kolejność wykonywania działań

Kiedy w jednym wyrażeniu mamy kilka działań, musimy wiedzieć, w jakiej kolejności je wykonywać. Obowiązuje zasada PEMDAS/BODMAS, czyli: Nawiasy/Brackets, Potęgowanie/Orders, Mnożenie i Dzielenie/Multiplication and Division (od lewej do prawej), Dodawanie i Odejmowanie/Addition and Subtraction (od lewej do prawej). Zapamiętaj to! Bez tego łatwo o błąd. Na przykład, w wyrażeniu 2 + 3 * 4 najpierw wykonujemy mnożenie (3 * 4 = 12), a potem dodawanie (2 + 12 = 14). Gdybyśmy pomylili kolejność, wynik byłby inny (2 + 3 = 5, 5 * 4 = 20), a to by było źle!

Analiza przykładowego zadania

Załóżmy, że "Zad 2 Str 7 Matematyka Klasa 8" brzmi następująco: Oblicz wartość wyrażenia: 3 * (5 + 2) - 10 / 2.

Krok po kroku, rozwiązujemy to zadanie zgodnie z kolejnością wykonywania działań: 1. Nawiasy: Najpierw obliczamy to, co jest w nawiasie: 5 + 2 = 7. 2. Mnożenie i Dzielenie: Teraz mamy 3 * 7 - 10 / 2. Wykonujemy mnożenie: 3 * 7 = 21, i dzielenie: 10 / 2 = 5. 3. Dodawanie i Odejmowanie: Na koniec wykonujemy odejmowanie: 21 - 5 = 16. Zatem, wartość wyrażenia 3 * (5 + 2) - 10 / 2 wynosi 16.

Inny przykład: Oblicz wartość wyrażenia: 12 / (4 - 1) + 2 * 3

1. Nawiasy: Najpierw nawias: 4 - 1 = 3. 2. Mnożenie i Dzielenie: Teraz mamy: 12 / 3 + 2 * 3. Wykonujemy dzielenie: 12 / 3 = 4 i mnożenie: 2 * 3 = 6. 3. Dodawanie i Odejmowanie: Na koniec dodawanie: 4 + 6 = 10. Wartość wyrażenia 12 / (4 - 1) + 2 * 3 wynosi 10.

Jak radzić sobie z trudniejszymi zadaniami?

Czasami zadania są bardziej skomplikowane i wymagają więcej kroków. Ważne jest, aby nie panikować i podchodzić do nich systematycznie. Zawsze zapisuj każdy krok rozwiązania – to pomaga uniknąć błędów i łatwiej znaleźć ewentualne pomyłki. Jeżeli masz problem, spróbuj rozbić zadanie na mniejsze części. Każdą część rozwiązuj osobno, a potem połącz wyniki.

Jeżeli w zadaniu pojawiają się ułamki, przypomnij sobie, jak wykonywać na nich działania. Pamiętaj, że aby dodać lub odjąć ułamki, muszą mieć one wspólny mianownik. Mnożenie ułamków jest proste – mnożymy liczniki przez liczniki i mianowniki przez mianowniki. Dzielenie ułamków polega na pomnożeniu pierwszego ułamka przez odwrotność drugiego.

Na przykład: Oblicz: (1/2 + 1/4) * 2

1. Nawiasy: Najpierw dodajemy ułamki w nawiasie. Potrzebujemy wspólnego mianownika, którym jest 4. Zatem 1/2 = 2/4. Mamy więc: (2/4 + 1/4) = 3/4. 2. Mnożenie i Dzielenie: Teraz mnożymy: (3/4) * 2 = 6/4. 3. Uproszczenie: Ułamek 6/4 możemy uprościć do 3/2 lub zapisać jako liczbę mieszaną: 1 i 1/2.

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Im więcej zadań rozwiążesz, tym lepiej zrozumiesz zasady i tym łatwiej będzie Ci radzić sobie z trudniejszymi problemami. Nie bój się pytać nauczyciela lub kolegów o pomoc, jeżeli czegoś nie rozumiesz. Współpraca i wymiana wiedzy to świetny sposób na naukę! Wykorzystaj podręcznik, zeszyt ćwiczeń, internet – wszystko to może być pomocne. Powodzenia!

Matematyka Klasa 8 - Matematyka w punkt | WSiP.pl Zad 2 Str 7 Matematyka Klasa 8
Matematyka dla Ciebie: Matematyka - klasa 8 Zad 2 Str 7 Matematyka Klasa 8
Podręcznik Do Plastyki Klasa 7
Czas I Miejsce Akcji Katarynka