Wodne roztwory wodorotlenku sodu, czyli roztwory NaOH w wodzie, wykazują odczyn zasadowy, nazywany też alkalicznym. To bardzo ważna właściwość, która determinuje ich zastosowanie w wielu dziedzinach.
Co to jest odczyn?
Odczyn to właściwość roztworu, która określa, czy jest on kwasowy, zasadowy, czy obojętny. Skala pH służy do pomiaru odczynu. Ma wartości od 0 do 14.
Wartości pH poniżej 7 oznaczają odczyn kwasowy. pH równe 7 to odczyn obojętny. Wartości pH powyżej 7 wskazują na odczyn zasadowy.
W wodnych roztworach, odczyn zależy od stężenia jonów wodorowych (H+) i jonów wodorotlenkowych (OH-). W roztworach kwasowych przeważają jony H+, a w zasadowych jony OH-. W roztworze obojętnym stężenia tych jonów są równe.
Wodorotlenek sodu (NaOH) i jego dysocjacja
Wodorotlenek sodu, znany również jako soda kaustyczna lub soda żrąca, jest związkiem jonowym. Ma postać białych, higroskopijnych granulek lub płatków. Jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie.
Rozpuszczanie NaOH w wodzie to proces dysocjacji jonowej. Polega on na rozpadzie związku na jony. NaOH rozpada się na jony sodu (Na+) i jony wodorotlenkowe (OH-).
Równanie dysocjacji wodorotlenku sodu wygląda następująco: NaOH → Na+ + OH-. Oznacza to, że każda cząsteczka NaOH, która rozpuści się w wodzie, oddaje jeden jon Na+ i jeden jon OH- do roztworu.
Dlaczego roztwory NaOH są zasadowe?
W roztworze wodnym NaOH, dysocjacja prowadzi do znacznego wzrostu stężenia jonów OH-. Stężenie jonów OH- jest znacznie wyższe niż stężenie jonów H+ pochodzących z autodysocjacji wody (H2O ⇌ H+ + OH-).
Przewaga jonów OH- nad jonami H+ powoduje, że roztwór wykazuje odczyn zasadowy. Im wyższe stężenie NaOH w roztworze, tym wyższe stężenie jonów OH- i tym bardziej zasadowy jest odczyn.
Można to sprawdzić za pomocą wskaźników pH. Na przykład, papierek uniwersalny zanurzony w roztworze NaOH zabarwi się na kolor niebieski lub fioletowy, co wskazuje na odczyn zasadowy. Fenoloftaleina, wskaźnik pH, w roztworze NaOH przybierze malinową barwę.
Przykłady zastosowań roztworów NaOH
Ze względu na swój odczyn zasadowy, roztwory wodorotlenku sodu mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i w życiu codziennym.
W przemyśle chemicznym, NaOH używany jest do produkcji mydeł, detergentów, papieru, sztucznego jedwabiu oraz wielu innych związków chemicznych. Jest również wykorzystywany w procesach neutralizacji kwasów.
W przemyśle spożywczym, NaOH stosuje się do czyszczenia i dezynfekcji maszyn i urządzeń. Jest również używany w procesie produkcji niektórych produktów spożywczych, takich jak oliwki.
W gospodarstwach domowych, roztwory NaOH znajdują się w preparatach do udrażniania rur kanalizacyjnych. Reagują z tłuszczami i innymi zanieczyszczeniami, rozpuszczając je i ułatwiając ich usunięcie.
W laboratoriach, roztwory NaOH są powszechnie używane jako odczynniki w analizach chemicznych, np. w miareczkowaniu.
Zasady bezpieczeństwa
Wodorotlenek sodu jest substancją żrącą. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pracy z nim. Roztwory NaOH mogą powodować poważne oparzenia skóry i oczu.
Podczas pracy z NaOH, należy zawsze nosić okulary ochronne, rękawice ochronne oraz odzież ochronną. Należy unikać wdychania pyłów i oparów NaOH.
W przypadku kontaktu NaOH ze skórą lub oczami, należy natychmiast przemyć je dużą ilością wody i skontaktować się z lekarzem.
Przechowywać wodorotlenek sodu w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
Podsumowanie
Wodne roztwory wodorotlenku sodu wykazują odczyn zasadowy ze względu na obecność dużej ilości jonów wodorotlenkowych (OH-) powstałych w wyniku dysocjacji NaOH. Ta właściwość znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, od przemysłu chemicznego po gospodarstwa domowe. Pamiętajmy jednak o zachowaniu ostrożności podczas pracy z NaOH, ponieważ jest to substancja żrąca.

![pH i odczyny roztworów #1 [ Kwasy i wodorotlenki ] - YouTube Wodne Roztwory Wodorotlenku Sodu Wykazują Odczyn](https://margaretweigel.com/storage/img/ph-i-odczyny-roztworow-1-kwasy-i-wodorotlenki-youtube-6844425d5b273.jpg)