Witaj w fascynującym świecie chemii! Zaczynamy naszą podróż przez chemię klasy 7 od działu pierwszego. To fundament, na którym zbudujemy całą naszą wiedzę chemiczną. Przygotuj się na odkrywanie tajemnic materii i jej przemian!
Substancje i mieszaniny
Wszystko, co nas otacza, zbudowane jest z substancji. Substancja to materia o określonym składzie i właściwościach. Przykładowo, woda (H2O) jest substancją, ponieważ składa się zawsze z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Podobnie, sól kuchenna (NaCl) zawsze składa się z atomów sodu i chloru w określonym stosunku.
Często jednak mamy do czynienia z mieszaninami. Mieszanina to połączenie dwóch lub więcej substancji, które nie reagują ze sobą chemicznie. Oznacza to, że każda z substancji zachowuje swoje właściwości. Przykładem mieszaniny jest powietrze, które wdychamy. Powietrze składa się głównie z azotu, tlenu, argonu i niewielkich ilości innych gazów.
Rodzaje mieszanin
Mieszaniny dzielimy na dwa główne typy: jednorodne i niejednorodne. Mieszanina jednorodna to taka, w której nie widać gołym okiem, ani pod mikroskopem, poszczególnych składników. Wygląda ona tak samo w całej objętości. Dobrym przykładem jest roztwór soli w wodzie. Po rozpuszczeniu soli w wodzie, nie jesteśmy w stanie odróżnić cząsteczek soli od cząsteczek wody.
Z kolei mieszanina niejednorodna to taka, w której możemy zobaczyć poszczególne składniki. Wystarczy popatrzeć na sałatkę warzywną! Widzimy oddzielnie pomidory, ogórki, sałatę, paprykę... Każdy składnik zachowuje swój wygląd i właściwości. Innym przykładem jest mieszanina piasku z wodą. Piasek osadza się na dnie, a woda pozostaje na górze.
Rozdzielanie mieszanin
Ponieważ składniki mieszanin nie reagują ze sobą chemicznie, można je rozdzielić. Istnieje wiele metod rozdzielania mieszanin, a wybór metody zależy od rodzaju mieszaniny i właściwości jej składników. Najpopularniejsze metody to: dekantacja, sączenie (filtracja), odparowywanie, destylacja, i sedymentacja.
Dekantacja polega na zlewaniu cieczy znad osadu. Używamy jej, gdy mamy mieszaninę cieczy z ciałem stałym, które osadza się na dnie naczynia. Na przykład, możemy oddzielić piasek od wody po tym, jak piasek opadnie na dno.
Sączenie (filtracja) pozwala na oddzielenie ciała stałego od cieczy za pomocą filtru. Filtrem może być bibuła filtracyjna. Przykładem jest oddzielenie fusów od kawy za pomocą filtra.
Odparowywanie to metoda, w której wykorzystujemy różnicę w temperaturze wrzenia składników mieszaniny. Ciecz o niższej temperaturze wrzenia odparowuje, pozostawiając substancję stałą. Wykorzystujemy to na przykład do uzyskiwania soli z roztworu wody i soli. Woda odparowuje, a sól pozostaje na dnie naczynia.
Destylacja jest bardziej zaawansowaną metodą odparowywania. Polega na ogrzewaniu cieczy, a następnie skraplaniu pary i zbieraniu skroplonej cieczy w innym naczyniu. Wykorzystuje się ją do rozdzielania cieczy o różnych temperaturach wrzenia. Destylacja pozwala na przykład na oddzielenie alkoholu od wody.
Sedymentacja to opadanie cząstek ciała stałego w cieczy pod wpływem grawitacji. Stosuje się ją np. w oczyszczalniach ścieków, gdzie zawieszone w wodzie zanieczyszczenia opadają na dno zbiornika.
Pierwiastki i związki chemiczne
Pierwiastek chemiczny to substancja, której nie można rozłożyć na prostsze substancje za pomocą metod chemicznych. Każdy pierwiastek składa się z atomów tego samego rodzaju. Przykładami pierwiastków są tlen (O), wodór (H), żelazo (Fe) i złoto (Au).
Związek chemiczny to substancja, która powstaje w wyniku połączenia dwóch lub więcej pierwiastków w określonym stosunku. Atomy pierwiastków łączą się ze sobą tworząc cząsteczki. Przykładem związku chemicznego jest woda (H2O), która składa się z atomów wodoru i tlenu. Innym przykładem jest dwutlenek węgla (CO2), który składa się z atomu węgla i dwóch atomów tlenu.
Symbole pierwiastków
Każdy pierwiastek chemiczny ma swój unikalny symbol. Symbol pierwiastka składa się z jednej lub dwóch liter. Pierwsza litera symbolu jest zawsze pisana wielką literą, a druga, jeśli występuje, małą literą. Na przykład, symbol wodoru to H, symbol tlenu to O, symbol węgla to C, a symbol żelaza to Fe (od łacińskiego *ferrum*).
Wzory chemiczne
Wzór chemiczny związku chemicznego pokazuje, jakie pierwiastki wchodzą w skład tego związku i w jakim stosunku. Na przykład, wzór wody to H2O, co oznacza, że cząsteczka wody składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Liczby pisane jako indeks dolny oznaczają liczbę atomów danego pierwiastka w cząsteczce.
Podsumowanie
Dział pierwszy to wprowadzenie do podstawowych pojęć chemicznych. Poznaliśmy różnicę między substancjami a mieszaninami. Dowiedzieliśmy się, jak rozdzielać mieszaniny i czym są pierwiastki i związki chemiczne. To solidna podstawa do dalszej nauki chemii! Pamiętaj, chemia jest wszędzie wokół nas. Obserwuj, eksperymentuj i zadawaj pytania!

![SPRAWDZIAN Chemia. Klasa 7: Tlenki i wodorotlenki [5] - YouTube Testy Z Chemii Klasa 7 Dzial 1](https://margaretweigel.com/storage/img/sprawdzian-chemia-klasa-7-tlenki-i-wodorotlenki-5-youtube-6844e907e81d0.jpg)