Hej! Przygotowujesz się do sprawdzianu z lektury "I nie było już nikogo" Agathy Christie? Super! Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć kluczowe elementy tej fascynującej powieści.
Zaczniemy od podstaw. Co to właściwie znaczy "lektura"? To po prostu książka, którą musisz przeczytać na zajęcia. Często jest to książka, która porusza ważne tematy i ma ciekawą fabułę. "I nie było już nikogo" zdecydowanie się do takich zalicza. To kryminał, w którym zagadka goni zagadkę.
Podstawowe informacje o książce
Agatha Christie to królowa kryminału. Urodziła się w Anglii i napisała mnóstwo książek. Jej powieści są znane na całym świecie! "I nie było już nikogo" (oryginalny tytuł to "Ten Little Niggers", ale ze względu na kontrowersje został zmieniony) została wydana w 1939 roku i szybko stała się bestsellerem.
Główna akcja rozgrywa się na małej wyspie, zwanej Wyspą Żołnierzyków. Wyobraź sobie odizolowane miejsce, do którego dociera niewielka grupa ludzi. To już brzmi tajemniczo, prawda? Na tej wyspie czeka ich seria niepokojących wydarzeń, prowadzących do stopniowej śmierci wszystkich bohaterów. Każda śmierć nawiązuje do rymowanki o dziesięciu żołnierzykach.
Kluczowe postacie
Kto pojawia się na Wyspie Żołnierzyków? To bardzo różnorodna grupa ludzi. Mamy tu lekarzy, sędziów, wojskowych, nauczycielki... Każdy z nich ma na sumieniu jakiś grzech z przeszłości. Nikt z nich nie jest idealny, a przeszłość wraca do nich, żeby ich dopaść.
Przykładowe postacie: Vera Claythorne, młoda kobieta, która pracowała jako guwernantka; Philip Lombard, tajemniczy mężczyzna, który ma na swoim koncie niejasne interesy; Sędzia Wargrave, szanowany sędzia o skrytych motywacjach; Dr. Armstrong, lekarz z sekretami. Każda z tych postaci ma swoje własne motywy i ukrywa coś przed innymi.
Pomyśl o tym jak o grupie osób zaproszonych na przyjęcie, gdzie każdy ma swoje sekrety. Im więcej sekretów, tym większe napięcie i prawdopodobieństwo dramatu.
Fabuła krok po kroku
Akcja powieści zaczyna się od zaproszenia dziesięciu osób na Wyspę Żołnierzyków. Zaproszenie wysyła tajemniczy Pan/Pani U.N. Owen. Nikt nie wie, kim jest Owen i dlaczego zaprosił właśnie te osoby. To pierwsza wielka zagadka.
Po przybyciu na wyspę, goście dowiadują się, że zostali oskarżeni o popełnienie przestępstw, za które nie ponieśli kary. Głos z gramofonu wyjawia ich grzechy. To moment, w którym zaczyna się robić naprawdę groźnie. Pomyśl o tym, jakby ktoś publicznie ujawnił wszystkie Twoje sekrety! W takiej sytuacji każdy zaczyna patrzeć na każdego z podejrzliwością.
Wkrótce potem zaczynają ginąć kolejne osoby. Śmierć każdego z nich odzwierciedla wersy z rymowanki o dziesięciu żołnierzykach. Na przykład: "Dziesięciu żołnierzyków poszło jeść obiad, jeden się zakrztusił, i zostało ich dziewięciu." Jeśli ktoś umiera przez uduszenie, to znak, że rymowanka ma związek ze śmiercią.
Rymowanka o Żołnierzykach
Rymowanka pełni kluczową rolę w powieści. To przewodnik po tym, co ma się wydarzyć. Każdy wers opisuje, w jaki sposób umrze kolejna osoba. Zwróć na nią szczególną uwagę podczas czytania! To jak mapa, która prowadzi przez labirynt zbrodni.
Wyobraź sobie, że w Twojej ulubionej grze pojawia się tajemnicza przepowiednia, która opisuje, co się stanie z Twoją postacią. Z pewnością zacząłbyś/zaczęłabyś szukać wskazówek i próbować zapobiec najgorszemu. Tak samo jest z bohaterami "I nie było już nikogo".
Analiza motywów
W "I nie było już nikogo" pojawia się wiele ważnych motywów. Jednym z nich jest wina i kara. Każdy z gości ma na sumieniu coś, za co powinien ponieść odpowiedzialność. U.N. Owen postanawia wymierzyć im sprawiedliwość.
Kolejny ważny motyw to izolacja. Wyspa odcięta od świata zewnętrznego sprawia, że bohaterowie są zdani sami na siebie. Nie mogą liczyć na pomoc z zewnątrz. To potęguje strach i napięcie.
Nie można zapomnieć o motywie zemsty. Ktoś pragnie się zemścić na gościach za ich przeszłe grzechy. Zemsta staje się główną siłą napędową całej historii. Pomyśl o tym, jak o filmie akcji, w którym bohater szuka sprawiedliwości za krzywdy, które mu wyrządzono.
Rozwiązanie zagadki
Kto jest mordercą? To pytanie zadaje sobie każdy czytelnik podczas lektury "I nie było już nikogo". Agatha Christie mistrzowsko buduje napięcie i podsuwa różne tropy. Podejrzewać można każdego!
Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące i sprytne. Okazuje się, że mordercą jest... (nie zdradzę Ci, żeby nie psuć zabawy!). Jednak sposób, w jaki morderca realizuje swój plan, jest naprawdę imponujący i przemyślany. Spróbuj sam/sama dojść do tego, kto stoi za zbrodnią! To najlepszy sposób na docenienie geniuszu Agathy Christie.
Wpływ książki na kulturę
"I nie było już nikogo" to jedna z najpopularniejszych książek Agathy Christie. Została przetłumaczona na wiele języków i doczekała się licznych adaptacji filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Jej wpływ na literaturę kryminalną jest ogromny.
Książka ta inspiruje twórców do dziś. Schemat fabularny z odizolowaną grupą ludzi i stopniowym eliminowaniem bohaterów jest często wykorzystywany w innych kryminałach, filmach i grach. To dowód na to, jak silny wpływ ma "I nie było już nikogo" na popkulturę.
Pamiętaj, żeby podczas czytania zwrócić uwagę na detale, motywy i postacie. Przeanalizuj rymowankę i spróbuj sam/sama rozwiązać zagadkę. Powodzenia na sprawdzianie!
