Witajcie! Dziś zanurzymy się w fascynującą historię Zjednoczenia Włoch i Niemiec. To dwa kluczowe wydarzenia XIX wieku, które na zawsze zmieniły mapę Europy.
Włochy przed zjednoczeniem
Wyobraźcie sobie Włochy w pierwszej połowie XIX wieku. Nie było jednego państwa. Było ich kilka. Różne królestwa, księstwa i państewka.
Na północy dominowało Królestwo Sardynii (Piemont). Rządzili tam dynastia sabaudzka. W środkowej części znajdowało się Państwo Kościelne, pod władzą papieża. A na południu – Królestwo Obojga Sycylii, rządzone przez Burbonów. Do tego dochodziły mniejsze księstwa jak Toskania czy Parma.
Dlaczego Włochy nie były zjednoczone? Różne przyczyny. Przede wszystkim brak silnego poczucia jedności narodowej. Ponadto, interesy poszczególnych władców były sprzeczne. Nie chcieli oddać władzy.
Jednak idea zjednoczenia zaczęła kiełkować. Rozwijał się ruch risorgimento, czyli odrodzenie. Dążył on do stworzenia jednego, silnego państwa włoskiego. Ludzie tacy jak Giuseppe Mazzini i Giuseppe Garibaldi byli gorącymi zwolennikami tego pomysłu.
Kluczowe postacie i wydarzenia
Camillo Benso di Cavour, premier Królestwa Sardynii, odegrał kluczową rolę. Był pragmatycznym politykiem. Wiedział, że zjednoczenie wymaga sojuszy i militarnej siły.
Giuseppe Garibaldi to bohater narodowy Włoch. Na czele swoich czerwonych koszul podbił Królestwo Obojga Sycylii. Jego wojska następnie połączyły się z wojskami Królestwa Sardynii.
W 1859 roku wybuchła wojna z Austrią. Królestwo Sardynii, wspierane przez Francję, pokonało Austriaków w bitwach pod Magentą i Solferino. Austria straciła wpływy w Lombardii, która została przyłączona do Sardynii.
W 1860 roku Garibaldi wyruszył na południe. Podbił Sycylię i Neapol. Następnie oddał władzę Wiktorowi Emanuelowi II, królowi Sardynii.
W 1861 roku ogłoszono powstanie Królestwa Włoch. Wiktor Emanuel II został jego królem. Proces zjednoczenia nie był jednak zakończony.
W 1866 roku, podczas wojny prusko-austriackiej, Włochy przyłączyły Wenecję. A w 1870 roku, wykorzystując wojnę francusko-pruską, zajęły Rzym. Rzym stał się stolicą zjednoczonych Włoch.
Niemcy przed zjednoczeniem
Teraz przenieśmy się do Niemiec. Sytuacja była podobna. Też brak jednego państwa. Istniał Związek Niemiecki, luźna konfederacja państw i państewek. Wśród nich najważniejsze były Prusy i Austria.
Również tutaj istniało pragnienie zjednoczenia. Niemieccy intelektualiści i politycy marzyli o silnym, zjednoczonym państwie.
Prusy, pod rządami dynastii Hohenzollernów, dążyły do zdominowania Związku Niemieckiego. Ich celem było stworzenie Małych Niemiec, czyli państwa bez Austrii.
Kluczowe postacie i wydarzenia
Otto von Bismarck, premier Prus, był kluczową postacią procesu zjednoczenia Niemiec. Był mistrzem realpolitik. Uważał, że cele polityczne należy osiągać za wszelką cenę, nawet za cenę wojny.
Bismarck przeprowadził reformę armii pruskiej. Uczynił ją jedną z najsilniejszych w Europie. Wiedział, że zjednoczenie Niemiec zostanie osiągnięte "krwią i żelazem".
W 1864 roku Prusy i Austria wspólnie pokonały Danię w wojnie o Szlezwik i Holsztyn. To był pierwszy krok w kierunku dominacji Prus.
W 1866 roku wybuchła wojna prusko-austriacka. Prusy, pod dowództwem Helmuta von Moltke, szybko pokonały Austriaków w bitwie pod Sadową. Austria została wykluczona z Związku Niemieckiego.
Po wojnie prusko-austriackiej Prusy utworzyły Związek Północnoniemiecki. Była to federacja państw północnych Niemiec, pod przewodnictwem Prus.
W 1870 roku wybuchła wojna francusko-pruska. Bismarck sprowokował Francję do wypowiedzenia wojny. Niemieckie wojska szybko pokonały Francuzów w bitwach pod Sedanem i Metzem.
W 1871 roku, w Wersalu, proklamowano powstanie Cesarstwa Niemieckiego. Króla Prus, Wilhelma I, ogłoszono cesarzem Niemiec. Zjednoczenie Niemiec stało się faktem.
Podsumowanie
Zjednoczenie Włoch i Niemiec to dwa różne procesy. Miały jednak kilka cech wspólnych. Oba były wynikiem dążeń narodowych i walki o władzę. Oba doprowadziły do powstania silnych, zjednoczonych państw.
Zjednoczenie Włoch było procesem bardziej skomplikowanym i rozciągniętym w czasie. Angażowało więcej sił i ideologii. Zjednoczenie Niemiec było dziełem pruskiego militaryzmu i politycznego geniuszu Bismarcka.
Oba wydarzenia na zawsze zmieniły mapę Europy. Ukształtowały politykę międzynarodową na kolejne dziesięciolecia. Warto o nich pamiętać i uczyć się z nich.
![Historia 7 [Lekcja 11 - Zjednoczenie Włoch i Niemiec] - YouTube Test Z Historii Klasa 7 Zjednoczenie Włoch I Niemiec](https://margaretweigel.com/storage/img/historia-7-lekcja-11-zjednoczenie-wloch-i-niemiec-youtube-6842b8585c444.jpg)
