hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Sprawdzian Z Polskiego Klasa 5 Dział 4

Sprawdzian Z Polskiego Klasa 5 Dział 4

Cześć! Przygotujmy się razem do Sprawdzianu z Polskiego, Klasa 5, Dział 4! Będzie to super przygoda z językiem polskim.

Rzeczownik: Kto? Co?

Rzeczownik to słowo, które odpowiada na pytania: kto? albo co? Wyobraź sobie, że rzeczownik to etykieta na przedmiotach i osobach.

Na przykład: pies (kto?), książka (co?), mama (kto?), dom (co?). Myśl o rzeczowniku jak o nazwie. Tak jak ty masz imię, tak przedmioty i osoby też mają "imiona" - rzeczowniki.

Rodzaje rzeczowników: Musimy rozróżnić rodzaj męski, żeński i nijaki. To jak kolory, każdy rzeczownik ma swój kolor!

Rodzaj Męski

Rodzaj męski: najczęściej kończy się na spółgłoskę. Pomyśl o superbohaterze: Batman, Spiderman, Iron Man! Przykłady: pies, komputer, tata, samochód.

Wyobraź sobie, że rodzaj męski to jak silny facet. Możesz go rozpoznać mówiąc "ten". "Ten pies", "Ten komputer".

Rodzaj Żeński

Rodzaj żeński: zazwyczaj kończy się na "-a". Pomyśl o księżniczce: Kopciuszek, Śnieżka, Bella! Przykłady: mama, książka, lampa, dziewczyna.

Wyobraź sobie rodzaj żeński jako delikatną damę. Możesz ją rozpoznać mówiąc "ta". "Ta mama", "Ta książka".

Rodzaj Nijaki

Rodzaj nijaki: najczęściej kończy się na "-o" lub "-e". Pomyśl o małym, słodkim zwierzątku: szczenię, kociątko. Przykłady: okno, słońce, pole, morze.

Rodzaj nijaki jest jak dziecko - nie jest ani chłopcem, ani dziewczynką. Możesz go rozpoznać mówiąc "to". "To okno", "To słońce".

Odmiana Rzeczownika przez Przypadki

Przypadki to różne formy rzeczownika. Pomyśl o tym jak o ubraniach dla rzeczownika – rzeczownik w różnych sytuacjach "ubiera" się inaczej!

Mamy siedem przypadków:

  • Mianownik (Kto? Co?)
  • Dopełniacz (Kogo? Czego?)
  • Celownik (Komu? Czemu?)
  • Biernik (Kogo? Co?)
  • Narzędnik (Z kim? Z czym?)
  • Miejscownik (O kim? O czym?)
  • Wołacz (O!)

Mianownik (Kto? Co?): To "podstawowa" forma rzeczownika. Jakby rzeczownik był w swoim normalnym ubraniu. Na przykład: pies, kot, dom.

Dopełniacz (Kogo? Czego?): Używamy, gdy czegoś brakuje. Jakby rzeczownik zgubił swoje ulubione zabawki. "Nie ma psa", "Nie mam książki".

Celownik (Komu? Czemu?): Używamy, gdy komuś coś dajemy lub coś się komuś przydarza. Jakby rzeczownik dawał prezent. "Daję psu kość", "Przyglądam się drzewu".

Biernik (Kogo? Co?): Używamy, gdy coś widzimy, słyszymy lub robimy z czymś. Jakby rzeczownik był aktorem w filmie. "Widzę psa", "Czytam książkę".

Narzędnik (Z kim? Z czym?): Używamy, gdy coś robimy z pomocą czegoś. Jakby rzeczownik był narzędziem. "Jadę samochodem", "Piszę piórem".

Miejscownik (O kim? O czym?): Używamy, gdy o czymś mówimy lub myślimy. Jakby rzeczownik był tematem rozmowy. "Mówię o psie", "Myślę o wakacjach".

Wołacz (O!): Używamy, gdy do kogoś wołamy. Jakbyśmy krzyczeli imię przyjaciela. "Mamo!", "Kasiu!".

Liczba Pojedyncza i Mnoga

Liczba to informacja, czy mówimy o jednej rzeczy (liczba pojedyncza) czy o wielu (liczba mnoga). Pomyśl o tym jak o ciasteczkach: jedno ciasteczko to liczba pojedyncza, a całe pudełko ciasteczek to liczba mnoga!

Liczba Pojedyncza: Dotyczy jednego przedmiotu lub osoby. Na przykład: pies, książka, dom.

Liczba Mnoga: Dotyczy wielu przedmiotów lub osób. Na przykład: psy, książki, domy. Uwaga! Liczba mnoga tworzy się różnie. Często zmienia się końcówka słowa!

Pamiętaj, ćwiczenie czyni mistrza! Im więcej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej będzie Ci rozpoznawać rzeczowniki i ich formy.

Powodzenia na sprawdzianie!

Praca Klasowa Rzeczownik Klasa 5 - Margaret Wiegel™. Jun 2023 Sprawdzian Z Polskiego Klasa 5 Dział 4
Sprawdziany Geografia Klasa 8 Nowa Era
Sprawdzian Z Polskiego Klasa 6 Dział 2