hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • Sprawdzian Z Historii Klasa 7 Ziemie Po Kongresie Wiedeńskim

Sprawdzian Z Historii Klasa 7 Ziemie Po Kongresie Wiedeńskim

Sprawdzian Z Historii Klasa 7 Ziemie Po Kongresie Wiedeńskim

Witajcie! Dzisiaj porozmawiamy o sprawdzianie z historii dla klasy 7, który dotyczy ziem po Kongresie Wiedeńskim. To może brzmieć skomplikowanie, ale spokojnie, rozłożymy to na czynniki pierwsze.

Czym był Kongres Wiedeński?

Wyobraź sobie, że po wielkiej imprezie trzeba posprzątać. Kongres Wiedeński (1814-1815) był właśnie takim "sprzątaniem" po Napoleonie Bonaparte.

Napoleon, jak pewnie wiecie, podbił dużą część Europy. Kiedy go pokonano, przywódcy państw europejskich spotkali się w Wiedniu, aby zdecydować, co zrobić z tymi wszystkimi podbitymi ziemiami i jak zapobiec kolejnej takiej wojnie.

Kto brał udział w Kongresie?

Najważniejsze postacie to: Cesarz Austrii, Król Prus, Car Rosji i przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Francji. Oni decydowali o przyszłości Europy.

Główne zasady Kongresu

Ustalono kilka ważnych zasad, które miały zapewnić pokój i stabilność w Europie.

Zasada legitymizmu: Oznaczała, że władzę powinni odzyskać ci, którzy rządzili przed Napoleonem. Czyli na trony miały wrócić stare dynastie królewskie.

Zasada restauracji: Chodziło o przywrócenie stanu sprzed rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Starano się cofnąć zmiany wprowadzone przez Napoleona.

Zasada równowagi europejskiej: Żadne państwo nie miało być zbyt silne, aby nie mogło zdominować innych. Miał być zachowany balans sił.

Zmiany terytorialne po Kongresie

Kongres Wiedeński wprowadził wiele zmian na mapie Europy. Zobaczmy, co się zmieniło na ziemiach, które nas najbardziej interesują.

Polska po Kongresie Wiedeńskim

Sprawa polska była bardzo trudna. Pamiętajmy, że Polska zniknęła z mapy w wyniku rozbiorów pod koniec XVIII wieku.

Utworzono Królestwo Polskie, zwane też Kongresówką. Było ono związane z Rosją unią personalną. Czyli car rosyjski był jednocześnie królem Polski. Kongresówka miała własną konstytucję, sejm i wojsko, ale w rzeczywistości była zależna od Rosji.

Wolne Miasto Kraków: Było to małe, niezależne państewko pod kontrolą trzech zaborców: Rosji, Prus i Austrii.

Wielkie Księstwo Poznańskie: Tereny te przypadły Prusom. Polacy mieszkający w Wielkim Księstwie Poznańskim byli poddawani germanizacji, czyli próbom narzucenia kultury niemieckiej.

Galicja: Pozostała pod panowaniem Austrii. Była to najbiedniejsza część ziem polskich, ale miała pewną autonomię, co oznaczało, że Polacy mieli tam większy wpływ na lokalne sprawy niż w innych zaborach.

Inne zmiany w Europie

Związek Niemiecki: Utworzono luźny związek państw niemieckich pod przewodnictwem Austrii.

Królestwo Niderlandów: Połączono Holandię i Belgię w jedno państwo.

Szwajcaria: Uznano neutralność Szwajcarii. Oznaczało to, że Szwajcaria nie będzie brać udziału w żadnych wojnach.

Znaczenie Kongresu Wiedeńskiego

Kongres Wiedeński miał ogromny wpływ na historię Europy. Ustalony porządek trwał przez wiele lat, ale nie był idealny. Nie uwzględniał dążeń narodowych wielu narodów, w tym Polaków.

Konserwatyzm: Kongres wzmocnił tendencje konserwatywne, czyli dążenie do zachowania starego porządku i tradycji.

Powstania narodowe: Brak uwzględnienia dążeń narodowych doprowadził do wielu powstań i rewolucji w XIX wieku. Ludzie chcieli mieć własne państwa i decydować o swoim losie.

Jak przygotować się do sprawdzianu?

Teraz, kiedy już wiesz, co to był Kongres Wiedeński i jakie były jego skutki, łatwiej Ci będzie przygotować się do sprawdzianu.

Powtórz definicje: Upewnij się, że rozumiesz, co oznaczają pojęcia takie jak legitymizm, restauracja i równowaga europejska.

Zapamiętaj zmiany terytorialne: Naucz się, jak zmieniła się mapa Europy po Kongresie, a szczególnie co stało się z ziemiami polskimi.

Zrozum skutki Kongresu: Pamiętaj, że Kongres Wiedeński miał zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Zastanów się, dlaczego nie zadowolił wszystkich.

Przykłady z życia: Spróbuj wyobrazić sobie, jak te zmiany wpłynęły na życie ludzi w tamtych czasach. Jak czuli się Polacy, gdy ich kraj został podzielony?

Powodzenia na sprawdzianie! Pamiętaj, że historia to nie tylko daty i nazwiska, ale przede wszystkim opowieść o tym, jak kształtował się świat, w którym żyjemy.

Sprawdzian Z Historii Europa Po Kongresie Wiede%c5%84skim Wczoraj I Sprawdzian Z Historii Klasa 7 Ziemie Po Kongresie Wiedeńskim
Ziemie Polskie Po Kongresie Wiedeskim Sprawdzian Klasa 7 Grupa A - question Sprawdzian Z Historii Klasa 7 Ziemie Po Kongresie Wiedeńskim
Test Lektury Opowieści Z Narnii Lew Czarownica I Stara Szafa
Sprawdzian Z Chemii Alkany Alkeny Alkiny Nowa Era Odpowiedzi