hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Sprawdzian Z Biologii Klasa 6

Sprawdzian Z Biologii Klasa 6

Hej! Przygotowujesz się do Sprawdzianu z Biologii w 6 klasie? Świetnie! Zobaczmy, jak możemy to zrobić, żeby było łatwo i przyjemnie.

Komórka – podstawowy budulec życia

Wyobraź sobie komórkę jak mały pokój.

Każda komórka ma swoje części.

Błona komórkowa

To ściany tego pokoju. Błona komórkowa otacza komórkę i chroni ją. Pozwala też na wchodzenie i wychodzenie różnych substancji. Pomyśl o niej jak o drzwiach i oknach.

Jest selektywna. Nie wszystko może przez nią przejść.

Cytoplazma

To wszystko, co znajduje się wewnątrz komórki, oprócz jądra. To taka galaretka wypełniająca pokój. W cytoplazmie pływają różne organelle.

Organelle to małe "narządy" komórki.

Jądro komórkowe

To mózg komórki. Jądro komórkowe kontroluje wszystko, co się w niej dzieje. Zawiera DNA, czyli instrukcje dla komórki. Wyobraź sobie, że to szef w tym pokoju.

DNA to jak przepis na ciasto. Mówi komórce, co ma robić.

Mitochondria

To elektrownie komórki. Mitochondria dostarczają energii. Pomyśl o nich jak o bateriach. Bez nich komórka nie mogłaby funkcjonować.

Zamieniają pokarm w energię.

Chloroplasty (tylko w komórkach roślinnych)

To jak panele słoneczne w komórkach roślin. Chloroplasty przeprowadzają fotosyntezę. To proces, w którym rośliny zamieniają światło słoneczne na pokarm. Dzięki nim rośliny są zielone.

Fotosynteza to magia! Roślina je słońce!

Królestwa organizmów

Życie na Ziemi jest bardzo różnorodne.

Dzielimy je na królestwa.

Bakterie

To bardzo małe, jednokomórkowe organizmy. Bakterie są wszędzie! Niektóre są pożyteczne, np. pomagają w trawieniu. Inne mogą być szkodliwe i powodować choroby.

Wyobraź sobie, że to małe punkciki.

Protisty

To bardzo różnorodna grupa. Protisty mogą być jednokomórkowe lub wielokomórkowe. Niektóre przypominają rośliny, inne zwierzęta. Przykładem jest pantofelek.

To taka mieszanka wszystkiego.

Grzyby

Grzyby nie są ani roślinami, ani zwierzętami. Mają swoje własne królestwo. Pobierają pokarm z rozkładających się substancji organicznych. Przykładem jest pieczarka.

Wyobraź sobie chleb pleśniejący.

Rośliny

Rośliny to organizmy, które przeprowadzają fotosyntezę. Mają korzenie, łodygi i liście. Dostarczają nam tlen i pokarm. Przykładem jest drzewo.

Rośliny to płuca Ziemi.

Zwierzęta

Zwierzęta to organizmy, które muszą zdobywać pokarm. Mają różne narządy i układy narządów. Przykładem jest pies.

My też jesteśmy zwierzętami!

Procesy życiowe roślin

Rośliny, jak wszystkie żywe organizmy, wykonują różne procesy.

Fotosynteza

To najważniejszy proces dla roślin. Fotosynteza to proces, w którym rośliny zamieniają światło słoneczne, wodę i dwutlenek węgla na cukier i tlen. Dzięki temu mają energię do życia.

Roślina "je" słońce, wodę i powietrze!

Oddychanie

Rośliny oddychają tak jak my. Oddychanie to proces, w którym rośliny pobierają tlen i wydalają dwutlenek węgla. Zużywają tlen do uzyskania energii.

Oddychanie to jak spalanie paliwa.

Transpiracja

To parowanie wody z liści roślin. Transpiracja pomaga roślinie regulować temperaturę i transportować wodę z korzeni do liści. To jak roślina "poci się".

Transpiracja chłodzi roślinę.

Pobieranie wody i soli mineralnych

Rośliny pobierają wodę i sole mineralne z gleby przez korzenie. Korzenie działają jak rury, które zasysają wodę z ziemi. Sole mineralne są potrzebne roślinie do wzrostu i rozwoju.

Korzenie to jak słomki.

Adaptacje zwierząt do środowiska

Zwierzęta żyją w różnych środowiskach.

Muszą się do nich przystosować.

Kamuflaż

To sposób na ukrycie się przed drapieżnikami lub ofiarami. Kamuflaż polega na upodobnieniu się do otoczenia. Przykładem jest kameleon.

Kameleon zmienia kolor, żeby go nie było widać!

Mimikra

To upodobnienie się do innego, niebezpiecznego zwierzęcia. Mimikra ma na celu odstraszenie drapieżników. Przykładem jest niektóre gatunki motyli, które upodabniają się do os.

Motyl udaje osę, żeby go nie zjadły!

Hibernacja

To stan odrętwienia, w którym zwierzę obniża temperaturę ciała i zwalnia funkcje życiowe. Hibernacja pozwala zwierzętom przetrwać zimę, kiedy brakuje pokarmu. Przykładem jest niedźwiedź.

Niedźwiedź śpi całą zimę!

Migracje

To wędrówki zwierząt w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Migracje mogą być spowodowane zmianami pór roku, brakiem pokarmu lub potrzebą znalezienia miejsca do rozrodu. Przykładem są ptaki.

Ptaki lecą na zimę do ciepłych krajów!

Pamiętaj, nauka biologii może być fascynująca! Powodzenia na sprawdzianie!

Biologiczno-Chemiczna: Tkanki z biologii Sprawdzian Z Biologii Klasa 6
Biologiczno-Chemiczna: marca 2011 Sprawdzian Z Biologii Klasa 6
Test Klasa 5 Historia Dzial 1
Become What We Behold Endings