Rewolucje w Rosji w 1917 roku, Lutowa i Październikowa, były jak potężny wstrząs. Zmieniły losy Rosji i świata. Zrozummy, co do nich doprowadziło i jakie miały konsekwencje.
Przyczyny Rewolucji Lutowej
Wyobraź sobie garnek na kuchence. Pod nim płonie ogień. Garnek to Rosja. Ogień to problemy, które się nawarstwiały.
I. Wojna
I Wojna Światowa była katastrofą dla Rosji. To jak ogromny ciężar na plecach. Armia była słabo wyposażona. Brakowało jedzenia i ubrań. Żołnierze ginęli na froncie. Społeczeństwo było zmęczone i zniechęcone. Pamiętaj, przegrana wojna zawsze podkopuje morale.
Przykład? Pomyśl o drużynie piłkarskiej, która ciągle przegrywa. Zawodnicy tracą wiarę, a kibice są wściekli.
II. Nędza i nierówności
W Rosji panowała ogromna bieda. Wielu chłopów żyło w skrajnym ubóstwie. Pracowali na ziemi należącej do bogatych właścicieli. Nie mieli praw. Byli wykorzystywani.
Porównaj to do piramidy. Na szczycie garstka bogatych. Na dole miliony biednych. Ta nierównowaga musiała doprowadzić do wybuchu. To jak sprężyna, która się naciąga, aż w końcu pęknie.
III. Autokracja
Rosją rządził car Mikołaj II. Był to władca absolutny. Nie liczył się z nikim. Nie słuchał głosu ludu. Decyzje podejmował sam. To tak, jakby w szkole dyrektor wszystko ustalał sam, bez pytania uczniów i nauczycieli o zdanie.
Autokracja blokowała rozwój. Uniemożliwiała reformy. Społeczeństwo czuło się uwięzione. To jak ptak w klatce.
IV. Brak reform
Rosja potrzebowała zmian. Reform gospodarczych i politycznych. Car jednak nie chciał ich wprowadzić. Był uparty. Uważał, że wszystko jest dobrze. Ignorował problemy. To jak lekarz, który nie chce leczyć chorego.
Brak reform doprowadził do frustracji. Ludzie tracili nadzieję na poprawę. Byli gotowi na wszystko, by to zmienić.
W lutym 1917 roku wybuchły strajki i demonstracje w Piotrogrodzie (dzisiejszy Sankt Petersburg). Żołnierze odmówili strzelania do protestujących. Car abdykował. Skończyła się era carów.
Skutki Rewolucji Lutowej
Rewolucja Lutowa to jak otworzenie okna w dusznym pomieszczeniu. Powiał świeży wiatr. Ale to nie rozwiązało wszystkich problemów.
I. Rząd Tymczasowy
Po abdykacji cara władzę przejął Rząd Tymczasowy. Składał się z polityków różnych partii. Obiecali reformy i wybory do Konstytuanty. Ale nie potrafili szybko rozwiązać najważniejszych problemów.
Rząd Tymczasowy przypominał orkiestrę, w której każdy grał inną melodię. Brakowało spójności i zdecydowania.
II. Dwojaka władza
Obok Rządu Tymczasowego działały Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich (Sowiety). Sowiety to organy władzy tworzone oddolnie przez robotników i żołnierzy. Miały realny wpływ na sytuację w kraju.
Dwojaka władza to jak dwa sterowniki w jednym samolocie. Pilot i drugi pilot ciągle się kłócą. To prowadzi do chaosu.
III. Kontynuacja wojny
Rząd Tymczasowy kontynuował wojnę. To był błąd. Ludzie chcieli pokoju. Wojna wyczerpywała Rosję. To jak dolewanie oliwy do ognia.
Kontynuacja wojny osłabiła pozycję Rządu Tymczasowego. Dała szansę bolszewikom.
Przyczyny Rewolucji Październikowej
Rewolucja Październikowa to jak burza, która przetoczyła się nad Rosją. Zmieniła wszystko. Trwale.
I. Kryzys Rządu Tymczasowego
Rząd Tymczasowy był słaby i nieudolny. Nie potrafił rozwiązać problemów. Społeczeństwo traciło do niego zaufanie. To jak dom zbudowany na piasku. Musiał się zawalić.
II. Rosnąca popularność bolszewików
Bolszewicy, pod wodzą Włodzimierza Lenina, obiecali ludowi pokój, ziemię i chleb. To było to, czego ludzie pragnęli. Lenin był jak charyzmatyczny mówca, który potrafił porwać tłumy. Jego hasła były proste i zrozumiałe.
Bolszewicy byli jak sprawna machina propagandowa. Wykorzystywali niezadowolenie społeczne. Obiecywali lepsze jutro.
III. Słabość armii
Armia rosyjska była wyczerpana i zdemoralizowana. Żołnierze dezerterowali. Nie chcieli już walczyć. To jak chory organizm, który nie ma siły na walkę z chorobą.
Słabość armii ułatwiła bolszewikom przejęcie władzy.
W nocy z 25 na 26 października 1917 roku bolszewicy zaatakowali Pałac Zimowy w Piotrogrodzie. Przejęli władzę. To był początek nowej ery w historii Rosji.
Skutki Rewolucji Październikowej
Rewolucja Październikowa to jak zasadzenie nowego drzewa. Początki były trudne, ale drzewo zaczęło rosnąć. Choć jego owoce były gorzkie.
I. Władza bolszewików
Bolszewicy przejęli władzę w Rosji. Utworzyli państwo komunistyczne. Wprowadzili dyktaturę. To jak zamknięcie okna otwartego przez Rewolucję Lutową. Znowu zrobiło się duszno.
II. Wojna domowa
Po rewolucji wybuchła wojna domowa. Bolszewicy walczyli z przeciwnikami politycznymi. Kraj był zniszczony. Miliony ludzi zginęło. To jak bratobójcza walka, która niszczy wszystko wokół.
III. Zmiany społeczne i gospodarcze
Bolszewicy wprowadzili radykalne zmiany. Znacjonalizowali przemysł i banki. Ziemię oddali chłopom. To jak przepisanie zasad gry od nowa. Nie wszystkim się to podobało.
IV. Powstanie ZSRR
W 1922 roku powstał Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). To był nowy kraj. Z nową ideologią. Z nowym systemem politycznym. ZSRR stał się potęgą. Ale za jaką cenę?
Rewolucje w Rosji w 1917 roku to złożone i dramatyczne wydarzenia. Miały ogromny wpływ na historię Rosji i świata. Zrozumienie przyczyn i skutków tych rewolucji jest kluczowe dla zrozumienia współczesnego świata.

