hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • Polska I świat Po 2 Wojnie światowej Sprawdzian

Polska I świat Po 2 Wojnie światowej Sprawdzian

Polska I świat Po 2 Wojnie światowej Sprawdzian

Po II Wojnie Światowej, Polska znalazła się w zupełnie nowej rzeczywistości. Kraj był zniszczony, a jego granice uległy zmianie. Zmiany te miały ogromny wpływ na życie Polaków.

Polska straciła wiele terytoriów na wschodzie. Zyskała natomiast ziemie na zachodzie i północy. Te zmiany zostały ustalone na konferencjach w Jałcie i Poczdamie. Nowe granice Polski przesunęły się na zachód.

Straty ludzkie w Polsce były ogromne. Szacuje się, że zginęło około 6 milionów obywateli. Wielu z nich zginęło w obozach koncentracyjnych, podczas walk i represji. Społeczeństwo polskie zostało zdziesiątkowane.

System Polityczny po Wojnie

Po wojnie, w Polsce zapanował ustrój komunistyczny. Władzę przejęła Polska Partia Robotnicza (PPR), a później Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR). Był to okres silnych wpływów Związku Radzieckiego.

Komunizm oznaczał centralne planowanie gospodarki. Państwo kontrolowało produkcję, handel i dystrybucję. Wprowadzono kolektywizację rolnictwa, czyli tworzenie spółdzielni rolniczych. Prywatna własność była ograniczana.

Władza komunistyczna wprowadziła cenzurę. Ograniczano wolność słowa i prasy. Kontrolowano kulturę i edukację. Wszelkie przejawy oporu były surowo karane.

Okres Stalinowski

Lata 50. XX wieku to okres stalinizmu w Polsce. Był to czas represji i terroru. Wielu ludzi było aresztowanych, torturowanych i zabijanych. Fałszywe oskarżenia były na porządku dziennym.

W tym okresie powstały liczne organizacje, które miały za zadanie zwalczać "wrogów ludu". Urząd Bezpieczeństwa (UB) był głównym narzędziem represji. Działał na zasadzie donosów i inwigilacji.

Po śmierci Józefa Stalina w 1953 roku, nastąpiła pewna odwilż. Zaczęto mówić o "błędach i wypaczeniach" okresu stalinowskiego. Jednak system komunistyczny pozostał nienaruszony.

Życie Codzienne w PRL

Życie codzienne w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) było trudne. Brakowało towarów w sklepach. Na wiele produktów obowiązywały kartki. Ludzie stali w długich kolejkach.

Mieszkania były małe i ciasne. Budowano bloki z wielkiej płyty, które miały rozwiązać problem mieszkaniowy. Jednak jakość tych mieszkań pozostawiała wiele do życzenia.

Praca była obowiązkowa. Każdy obywatel miał obowiązek pracować. Bezrobocie oficjalnie nie istniało. Jednak wydajność pracy była niska.

Opozycja i Walka o Wolność

Mimo represji, w Polsce istniała opozycja. Ludzie walczyli o wolność i demokrację. Organizowano protesty i strajki. Tworzono tajne organizacje.

Ważnym wydarzeniem był Czerwiec '56 w Poznaniu. Robotnicy wyszli na ulice, protestując przeciwko złym warunkom życia. Protest został krwawo stłumiony przez władze.

W latach 70. powstał Komitet Obrony Robotników (KOR). KOR pomagał represjonowanym robotnikom i ich rodzinom. Był to ważny krok w walce o prawa człowieka.

W sierpniu 1980 roku wybuchły strajki w Stoczni Gdańskiej. Robotnicy domagali się m.in. legalizacji niezależnych związków zawodowych. Powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".

Solidarność stała się masowym ruchem społecznym. Zjednoczyła ludzi różnych środowisk. Domagano się reform politycznych i gospodarczych. Władza komunistyczna wprowadziła stan wojenny w 1981 roku.

Upadek Komunizmu

Stan wojenny nie złamał oporu społecznego. Solidarność działała w podziemiu. Presja na władzę komunistyczną rosła. Ważną rolę odegrał Kościół Katolicki.

W 1989 roku odbyły się obrady Okrągłego Stołu. Władza komunistyczna i opozycja negocjowały warunki transformacji ustrojowej. Uzgodniono częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu.

Wybory 4 czerwca 1989 roku zakończyły się zwycięstwem Solidarności. Był to początek końca komunizmu w Polsce. Powstał pierwszy niekomunistyczny rząd pod przewodnictwem Tadeusza Mazowieckiego.

Polska rozpoczęła transformację ustrojową. Wprowadzono gospodarkę rynkową. Przeprowadzono reformy polityczne i społeczne. Kraj zaczął zbliżać się do Zachodu.

Transformacja ustrojowa była trudnym procesem. Wiązała się z bezrobociem, inflacją i innymi problemami. Jednak Polska z sukcesem przeszła transformację i stała się krajem demokratycznym.

Po upadku komunizmu, Polska wstąpiła do NATO w 1999 roku. W 2004 roku stała się członkiem Unii Europejskiej. Polska powróciła do rodziny europejskich narodów.

Sprawdzian Z Historii Klasa 5 Dzia%c5%82 2 Staro%c5%bcytna Grecja Polska I świat Po 2 Wojnie światowej Sprawdzian
Uzupełnij Wyrazy Brakującymi Literami Angielski
Znak Większości I Mniejszości ćwiczenia Klasa 1