Nazwa Piotrkowa Trybunalskiego intryguje. Składa się z dwóch części: Piotrków i Trybunalski. Skąd się wzięły?
Piotrków: Początek Historii
Zacznijmy od Piotrkowa. Ta część nazwy wywodzi się od imienia założyciela lub pierwszego właściciela osady. Najczęściej przyjmuje się, że był to niejaki Piotr.
W średniowieczu często nazywano miasta od imion. Dodawano do imienia przyrostki, takie jak "-ów", "-owo", "-ice". W ten sposób powstawały nazwy osad. Na przykład, Jakubów od Jakuba, Adamowo od Adama, Bronowice od Bronka.
Piotr był popularnym imieniem. Dlatego miast o nazwie Piotrków jest w Polsce kilka. Ten konkretny Piotrków, o którym mówimy, zyskał później przydomek, żeby go odróżnić od innych.
Kto dokładnie był tym Piotrem? Tego na pewno nie wiemy. Legendy i hipotezy są różne. Nie ma jednoznacznych dokumentów potwierdzających tożsamość założyciela. Jednak tradycja wiąże go z osobą ważną w historii regionu.
Trybunalski: Epoka Sądów
Teraz przejdźmy do członu Trybunalski. Ta część nazwy jest znacznie młodsza. Związana jest z ważnym wydarzeniem w historii miasta. A mianowicie, z powstaniem w Piotrkowie Trybunału Koronnego.
Czym był Trybunał Koronny? To najwyższy sąd apelacyjny w Królestwie Polskim. Został powołany w 1578 roku. Miał za zadanie rozpatrywać sprawy szlachty z całej Małopolski.
Szlachta nie chciała jeździć do króla po sprawiedliwość. Uważała, że jest to zbyt daleka podróż. I że sądy królewskie są zbyt powolne. Dlatego wymogła na królu utworzenie własnego sądu, który byłby bliżej i działał sprawniej.
Piotrków został wybrany na siedzibę Trybunału Koronnego. Miasto leżało w dogodnym miejscu, w centrum kraju. Było też już ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym.
Dzięki Trybunałowi Koronnemu miasto bardzo się rozwinęło. Zjeżdżali do niego szlachcice z całej Małopolski. Przybywali prawnicy, urzędnicy, kupcy. Powstawały nowe domy, hotele, restauracje. Miasto tętniło życiem.
Trybunał Koronny obradował w Piotrkowie przez ponad 200 lat. Aż do rozbiorów Polski. Był to bardzo ważny okres w historii miasta. To właśnie wtedy Piotrków zyskał przydomek Trybunalski. Dla odróżnienia od innych Piotrkowów, ale też na pamiątkę tego ważnego wydarzenia.
Podsumowanie: Dwa Źródła Nazwy
Podsumowując, nazwa Piotrkowa Trybunalskiego ma dwa źródła:
Piotr
Od imienia założyciela lub pierwszego właściciela osady.
Trybunał Koronny
Od faktu, że w mieście przez ponad 200 lat obradował najwyższy sąd apelacyjny Królestwa Polskiego.
Nazwa Piotrków Trybunalski to więc połączenie historii i tradycji. Przypomina o początkach miasta i o jego złotym wieku. O czasach, gdy był ważnym centrum prawnym i politycznym. Pamiętajmy o tym, odwiedzając to miasto!
Możemy spotkać się z uproszczonymi wersjami tej nazwy. Czasem mówi się po prostu Piotrków. Jednak pełna nazwa, Piotrków Trybunalski, jest bardziej precyzyjna i historycznie uzasadniona. I oddaje bogactwo historii tego wyjątkowego miejsca.
Dzięki tej nazwie wiemy, że ten Piotrków to nie tylko kolejna miejscowość o tym imieniu. To miasto z bogatą historią, związane z prawem i sprawiedliwością. To miasto, które odegrało ważną rolę w dziejach Polski.

