Hej Studenci! Gotowi na powtórkę z historii? Dziś zajmiemy się okresem od Piastów do Jagiellonów. Będzie to podróż przez wieki, pełna ważnych wydarzeń i postaci. Zaczynamy!
Era Piastów (ok. 960 - 1370)
Dynastia Piastów to początek państwa polskiego. Pamiętajcie o Mieszku I. Przyjął chrzest w 966 roku. To bardzo ważna data! Polska stała się częścią świata chrześcijańskiego.
Bolesław Chrobry
Bolesław Chrobry, syn Mieszka I, to pierwszy król Polski. Koronacja w 1025 roku! Silny władca, który rozszerzył granice państwa. Pamiętaj o zjeździe gnieźnieńskim w 1000 roku. Ważne wydarzenie polityczne i religijne.
Rozbicie Dzielnicowe
Po śmierci Bolesława Krzywoustego w 1138 roku, Polska została podzielona na dzielnice. Każda dzielnica miała swojego księcia. To osłabiło państwo. Okres nazywamy rozbiciem dzielnicowym. Trwał do XIV wieku.
Władysław Łokietek
Władysław Łokietek zjednoczył część ziem polskich. Został królem w 1320 roku. Ważny krok w kierunku silnej Polski. Pamiętaj o bitwie pod Płowcami (1331 rok). Polska zwyciężyła Krzyżaków!
Kazimierz Wielki
Kazimierz Wielki, syn Łokietka. Ostatni król z dynastii Piastów. "Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Rozbudował państwo, założył Akademię Krakowską (1364 rok). Polska stała się ważnym ośrodkiem nauki.
Unia Polsko-Litewska i Dynastia Jagiellonów (1386 - 1572)
Po śmierci Kazimierza Wielkiego tron objęła dynastia Andegawenów. Potem nadszedł czas na Jagiellonów. To bardzo ważny okres w historii Polski.
Unia w Krewie
Unia w Krewie (1385 rok) to początek unii polsko-litewskiej. Władysław Jagiełło, książę litewski, ożenił się z Jadwigą Andegaweńską, królową Polski. Został królem Polski jako Władysław II Jagiełło. Polska i Litwa połączyły siły!
Bitwa pod Grunwaldem
Bitwa pod Grunwaldem (1410 rok) to wielkie zwycięstwo wojsk polsko-litewskich nad Krzyżakami. Władysław Jagiełło dowodził wojskiem. Bardzo ważna bitwa! Osłabiła Zakon Krzyżacki.
Kazimierz Jagiellończyk
Kazimierz Jagiellończyk to kolejny ważny król. Za jego panowania Polska pokonała Zakon Krzyżacki. Pokój toruński (1466 rok) przywrócił Polsce Pomorze Gdańskie.
Złoty Wiek
Złoty Wiek to okres rozkwitu kultury i gospodarki w Polsce. Przypada na czasy panowania Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Renesans w Polsce! Wspaniałe dzieła sztuki, rozwój nauki.
Ruch Egzekucyjny
Ruch egzekucyjny to dążenie szlachty do wzmocnienia państwa i ograniczenia władzy królewskiej. Ważne reformy! Zmiany w prawie i finansach.
Unia Lubelska
Unia Lubelska (1569 rok) to ostateczne połączenie Polski i Litwy w jedno państwo – Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Wspólny król, sejm i polityka zagraniczna. To bardzo ważne wydarzenie!
Koniec Dynastii Jagiellonów
Zygmunt August, ostatni król z dynastii Jagiellonów, zmarł w 1572 roku. Nie miał potomka. Koniec dynastii! Początek elekcji królów w Polsce.
Podsumowanie
No i dobrnęliśmy do końca! Pamiętajcie o najważniejszych punktach:
- Piastowie: początek państwa polskiego, chrzest Polski, rozbicie dzielnicowe, Kazimierz Wielki.
- Jagiellonowie: unia polsko-litewska, bitwa pod Grunwaldem, Złoty Wiek, unia lubelska.
- Kluczowe postacie: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary, Zygmunt August.
- Ważne daty: 966, 1025, 1320, 1364, 1385, 1410, 1466, 1569, 1572.
Powodzenia na egzaminie! Wierzę w Was!

