hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • Ochrona Gatunkowa W Polsce Obejmuje Czesciowa Lub Scisla Ochrona Gatunku

Ochrona Gatunkowa W Polsce Obejmuje Czesciowa Lub Scisla Ochrona Gatunku

Ochrona Gatunkowa W Polsce Obejmuje Czesciowa Lub Scisla Ochrona Gatunku

Witajcie! Dziś porozmawiamy o bardzo ważnej sprawie – Ochronie Gatunkowej w Polsce. Brzmi poważnie, prawda? Ale postaram się wyjaśnić wszystko tak prosto, jak tylko się da, używając przykładów i porównań, które łatwo zapamiętać. Wyobraźcie sobie, że Polska to wielki, tętniący życiem ogród. W tym ogrodzie rosną różne rośliny i biegają różne zwierzęta. Niektóre z nich są bardzo pospolite, jak chwasty, a inne – rzadkie i delikatne, jak orchidee albo małe, dzikie kotki.

Ochrona Gatunkowa to tak jak ogrodnik, który dba o to, żeby w tym ogrodzie wszystko rosło i żyło w harmonii. Chodzi o to, żeby żadna roślina ani zwierzę nie zniknęło z naszego ogrodu, czyli z Polski. I tu wchodzimy w szczegóły: mamy dwa główne sposoby ochrony – Częściową Ochronę Gatunkową i Ścisłą Ochronę Gatunkową.

Częściowa Ochrona Gatunkowa – Tak jak delikatne ograniczenie

Wyobraźcie sobie Częściową Ochronę jako lekkie ogrodzenie wokół rabaty kwiatów. Można koło niej chodzić, podziwiać kwiaty, ale nie wolno ich zrywać ani deptać. To znaczy, że niektórych gatunków nie wolno zabijać, ranić, chwytać, przetrzymywać ani niszczyć ich siedlisk, ale w pewnych, ściśle określonych sytuacjach, można na nie polować albo je pozyskiwać. Na przykład, niektóre gatunki grzybów objęte są częściową ochroną. Można je zbierać, ale tylko w określonych ilościach i w określony sposób, żeby nie zniszczyć grzybni.

Przykład: Zając szarak. Zając szarak jest gatunkiem łownym, ale jego populacja w niektórych regionach jest zagrożona. Częściowa ochrona oznacza, że polowania na zające są dozwolone tylko w określonym czasie i z zachowaniem limitów, żeby nie doprowadzić do wyginięcia gatunku na danym terenie. Innym przykładem są niektóre gatunki ryb, na które można łowić w wyznaczonych okresach i miejscach.

Pomyślcie o tym jak o rozsądnym korzystaniu z zasobów. Możemy czerpać korzyści z natury, ale musimy to robić tak, żeby niczego nie zniszczyć na zawsze. To trochę jak jedzenie ciasta – można zjeść kawałek, ale nie całe naraz, żeby zostało też dla innych i na później.

Ścisła Ochrona Gatunkowa – Tak jak mocny mur

Ścisła Ochrona to już zupełnie inna historia. To tak jakby wokół rzadkiej i zagrożonej orchidei postawić wysoki, solidny mur. Nikt nie może się do niej zbliżyć, nikt nie może jej dotknąć. Oznacza to całkowity zakaz jakiejkolwiek ingerencji w życie gatunku, jego siedlisko i rozwój. Nie wolno zabijać, ranić, chwytać, przetrzymywać, niszczyć gniazd, nor, legowisk, jaj, larw ani poczwarek. Absolutnie nic!

Przykład: Ryś. Ryś jest pięknym, dzikim kotem, który kiedyś występował w Polsce powszechnie, ale teraz jest bardzo rzadki i objęty ścisłą ochroną. Oznacza to, że nie wolno na niego polować, nie wolno go chwytać, nie wolno niszczyć jego siedlisk. Każdy, kto by to zrobił, popełnia przestępstwo. Inne przykłady to orzeł bielik, bóbr europejski (paradoksalnie, po wzroście populacji, lokalnie pojawiają się konflikty z jego działalnością) czy wilk.

Pomyślcie o tym, jak o ratowaniu bezcennego skarbu. Te zwierzęta i rośliny są zbyt cenne, żeby ryzykować ich utratę. Potrzebują absolutnej ochrony, żeby mogły przetrwać i rozmnażać się w spokoju.

Dlaczego to takie ważne?

Może się zastanawiacie, po co to wszystko? Dlaczego tak bardzo zależy nam na ochronie tych wszystkich zwierząt i roślin? Odpowiedź jest prosta: wszystko w przyrodzie jest ze sobą powiązane. Jeśli zniknie jeden gatunek, to może to wpłynąć na całą sieć zależności. To tak jakby wyjąć klocek z wieży – cała konstrukcja może się zawalić.

Wyobraźcie sobie, że znikają wszystkie pszczoły. Kto zapylałby wtedy rośliny? Bez pszczół nie mielibyśmy owoców, warzyw, a w konsekwencji – jedzenia. To tylko jeden przykład, ale pokazuje, jak ważna jest bioróżnorodność, czyli różnorodność gatunków.

Ochrona Gatunkowa to inwestycja w przyszłość. Dbanie o przyrodę to dbanie o nas samych. Chcemy przecież, żeby nasze dzieci i wnuki mogły podziwiać piękno przyrody, tak jak my to robimy teraz. Dlatego warto wiedzieć, co to jest Ochrona Gatunkowa i jak możemy pomóc w jej realizacji. Każdy z nas może być takim "ogrodnikiem", dbającym o nasz wspólny "ogród", czyli Polskę.

Pamiętajcie, że Ochrona Gatunkowa to nie tylko zakazy i nakazy. To przede wszystkim świadomość i odpowiedzialność. To wiedza o tym, jakie gatunki są chronione i jak możemy im pomóc. To także szacunek dla przyrody i dbanie o środowisko naturalne. To wszystko razem sprawia, że nasz "ogród" – Polska – będzie piękny, zdrowy i pełen życia.

Zwierzęta objęte ochroną gatunkową w Polsce by Dominika Bylica on Prezi Ochrona Gatunkowa W Polsce Obejmuje Czesciowa Lub Scisla Ochrona Gatunku
OCHRONA GATUNKOWA ZWIERZĄT W POLSCE by Amelia Toruń on Prezi Ochrona Gatunkowa W Polsce Obejmuje Czesciowa Lub Scisla Ochrona Gatunku
Budowa Atomu Układ Okresowy Pierwiastków Chemicznych Sprawdzian Nowa Era
Sprawozdanie Z Pracy Dydaktyczno Wychowawczej W Przedszkolu 6 Latki 2019