Często obserwujemy ilustracje przedstawiające ludzi. Zauważamy, że nie wszyscy są radośni i zdrowi.
Rozpoznawanie problemów na ilustracjach
Spójrzmy na język ciała. Czy osoba jest skulona? Czy unika kontaktu wzrokowego? To mogą być wskazówki. Wyobraź sobie, że Ty sam czujesz się źle. Jak to okazujesz?
Smutek i Depresja
Wyobraź sobie szary dzień, gdzie wszystko wydaje się bezbarwne. Tak może czuć się osoba z depresją. Na ilustracji możesz zobaczyć spuszczoną głowę. Być może osoba płacze, lub ma zmęczoną twarz.
Pomyśl o baloniku. Pełen powietrza, unosi się radośnie. Depresja jest jak nakłucie tego balonika. Powoli traci on powietrze i opada na ziemię.
Dodatkowo, brak energii. Osoba unika spotkań z przyjaciółmi. Przestaje robić rzeczy, które kiedyś sprawiały jej radość.
Lęk i Nerwica
Pomyśl o burzy. Serce bije szybko, ręce się pocą. To może być lęk. Na ilustracji osoba może nerwowo obgryzać paznokcie. Może mieć napięte ramiona.
Lęk jest jak alarm. Czasem alarm włącza się, nawet gdy nie ma zagrożenia. Na przykład, przed ważnym egzaminem. Albo przed wystąpieniem publicznym.
Czasami lęk przeradza się w nerwicę. Wtedy ataki lęku są częste i trudne do opanowania. Osoba może unikać miejsc, które wywołują lęk.
Zaburzenia Odżywiania
Wyobraź sobie lustro, które zniekształca odbicie. Osoba z zaburzeniami odżywiania widzi swoje ciało inaczej niż jest naprawdę. Na ilustracji zwróć uwagę na sylwetkę. Czy jest wychudzona, czy wręcz przeciwnie?
Anoreksja to głodzenie się. Osoba boi się przytyć. Na ilustracji może być bardzo szczupła. Może mieć zapadnięte policzki i wystające kości.
Bulimia to napady objadania się, a potem prowokowanie wymiotów. To trudne do zauważenia na ilustracji. Ale zwróć uwagę na dłonie. Powtarzające się wymioty mogą uszkodzić skórę na palcach.
Uzależnienia
Pomyśl o magnesie. Przyciąga z dużą siłą. Tak działają uzależnienia. Osoba nie może się oprzeć nałogowi.
Na ilustracji możesz zobaczyć butelkę alkoholu. Albo paczkę papierosów. Osoba może być zamyślona. Może wydawać się nieobecna.
Uzależnienie od narkotyków to poważny problem. Osoba może mieć rozszerzone źrenice. Może być pobudzona, albo ospała.
Choroba Alzheimera
Wyobraź sobie książkę, której strony znikają. Tak działa choroba Alzheimera. Osoba traci pamięć.
Na ilustracji zobaczysz osobę starszą. Może mieć zmarszczki. Może patrzeć w przestrzeń. Może nie rozpoznawać bliskich osób.
Choroba Alzheimera to postępująca utrata pamięci i zdolności poznawczych. Osoba staje się coraz bardziej zależna od innych.
Co robić, gdy widzisz problem?
Pamiętaj, że nie jesteś sam. Zawsze możesz porozmawiać z dorosłym. Rodzicem, nauczycielem, psychologiem.
Ważne jest wsparcie. Osoba potrzebująca pomocy powinna wiedzieć, że nie jest sama.
Nie bój się pytać. Zrozumienie problemu to pierwszy krok do pomocy.
Wykorzystaj wiedzę z tej lekcji. Pomóż zrozumieć Napisz Co Dolega Osobom Na Ilustracji.
Zrozumienie problemów to pierwszy krok, żeby pomóc innym. Bądźmy uważni i wspierajmy się nawzajem.