hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • Na Rysunkach Przedstawiono Podstawy Graniastosłupów Prostych O Wysokosci 5

Na Rysunkach Przedstawiono Podstawy Graniastosłupów Prostych O Wysokosci 5

Na Rysunkach Przedstawiono Podstawy Graniastosłupów Prostych O Wysokosci 5

Hej! Spójrz na te rysunki. Widzisz podstawy graniastosłupów prostych? Wyobraź sobie, że każdy z tych kształtów to fundament budynku, a sam budynek ma 5 metrów wysokości. To właśnie oznacza, że mamy graniastosłup prosty o wysokości 5. Zanurkujmy w świat tych figur!

Graniastosłup Prostokątny

Wyobraź sobie cegłę. To jest prostopadłościan, czyli szczególny rodzaj graniastosłupa prostokątnego. Jego podstawą jest prostokąt. Rysunek pokazuje ten prostokąt, a my wiemy, że ten prostokąt "rozciąga się" w górę na wysokość 5 jednostek. Pomyśl o paczce z butami. Dół paczki to prostokąt, a wysokość paczki to te 5 jednostek. Objętość takiego graniastosłupa obliczamy bardzo prosto: pole podstawy (prostokąta) pomnożone przez wysokość (5). Czyli długość x szerokość podstawy x 5.

Przykład:

Jeśli podstawa ma wymiary 3 x 4, to pole podstawy wynosi 12 (3 * 4 = 12). A objętość całego graniastosłupa to 12 * 5 = 60. Proste, prawda?

Graniastosłup Trójkątny

Teraz spójrz na trójkąt. To podstawa graniastosłupa trójkątnego. Wyobraź sobie, że trójkąt jest kawałkiem ciasta, a z takiego kawałka powstaje cała długa rolada ciasta. Wysokość tej rolady, to znowu nasze magiczne 5 jednostek. Jak obliczyć jego objętość? Podobnie jak poprzednio: pole podstawy (trójkąta) pomnożone przez wysokość (5). Przypomnijmy sobie wzór na pole trójkąta: (podstawa trójkąta * wysokość trójkąta) / 2.

Przykład:

Załóżmy, że podstawa trójkąta ma długość 6, a wysokość trójkąta (nie mylić z wysokością graniastosłupa!) wynosi 4. Wtedy pole podstawy wynosi (6 * 4) / 2 = 12. Objętość graniastosłupa trójkątnego to 12 * 5 = 60. Wyobraź sobie, że ten trójkąt to połówka prostokąta o wymiarach 6x4, a graniastosłup to połówka prostopadłościanu o wymiarach 6x4x5.

Graniastosłup Czworokątny (ale nie prostokątny!)

Widzisz tę figurę, która ma cztery boki, ale nie wygląda jak prostokąt? To może być równoległobok, trapez, albo jakiś inny czworokąt. To nadal jest podstawa graniastosłupa. Wyobraź sobie, że masz stos kartek papieru, które mają kształt równoległoboku i układzasz je jedna na drugiej - powstaje graniastosłup. Objętość takiego graniastosłupa obliczamy tak samo: pole podstawy (czworokąta) pomnożone przez wysokość (5). Tylko teraz musisz wiedzieć, jak obliczyć pole tej konkretnej figury czworobocznej!

Przykład:

Załóżmy, że to równoległobok o podstawie 7 i wysokości 3 (pamiętaj, że wysokość równoległoboku to odległość między równoległymi bokami!). Pole równoległoboku to podstawa * wysokość, czyli 7 * 3 = 21. Objętość graniastosłupa to 21 * 5 = 105. Pomyśl o lekko przechylonym prostokącie, który "wystrzelił" w górę.

Graniastosłup o podstawie w kształcie trapezu

A co, jeśli podstawa to trapez? Nie przejmuj się! Zasada jest ta sama. Obliczamy pole trapezu i mnożymy przez 5. Przypomnijmy sobie wzór na pole trapezu: ((a + b) * h) / 2, gdzie 'a' i 'b' to długości podstaw trapezu, a 'h' to wysokość trapezu (odległość między podstawami).

Przykład:

Powiedzmy, że trapez ma podstawy o długościach 5 i 7, a jego wysokość wynosi 4. Pole trapezu to ((5 + 7) * 4) / 2 = (12 * 4) / 2 = 24. Objętość graniastosłupa to 24 * 5 = 120.

Kluczowe wnioski:

  • Graniastosłup prosty to figura, której ściany boczne są prostokątami.
  • Podstawa graniastosłupa może mieć dowolny kształt: trójkąt, kwadrat, prostokąt, równoległobok, trapez, a nawet bardziej skomplikowany wielokąt!
  • Wysokość graniastosłupa to odległość między podstawami. U nas zawsze wynosi 5.
  • Objętość graniastosłupa to pole podstawy * wysokość.

Pamiętaj, wizualizacja jest kluczem! Wyobraź sobie te figury w 3D, jako pudełka, budynki, lub rolady ciasta. To ułatwi Ci zrozumienie i zapamiętanie zasad obliczania ich objętości.

Teraz weź kartkę, narysuj kilka różnych podstaw graniastosłupów prostych, przypisz im wymiary i oblicz ich objętości. Powodzenia!

na rysunku przedstawiono graniastosłup z zaznaczonąprzekatna podstawy Na Rysunkach Przedstawiono Podstawy Graniastosłupów Prostych O Wysokosci 5
2. Na rysunkach przedstawiono graniastosłupy proste. Narysuj jedną z Na Rysunkach Przedstawiono Podstawy Graniastosłupów Prostych O Wysokosci 5
Sprawdzian Klasa 7 Chemia łączenie Się Atomów Równania Reakcji Chemicznych
Konspekt Zajęć Korekcyjno Kompensacyjnych Koncentracja Uwagi W Przedszkolu