hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

My I Historia Klasa 5 Sprawdziany Dział 2

My I Historia Klasa 5 Sprawdziany Dział 2

Witajcie! Dzisiaj zajmiemy się Działem 2 z historii dla klasy 5. Skupimy się na kluczowych zagadnieniach i pojęciach, które mogą pojawić się na sprawdzianach. Przygotujmy się razem!

Starożytny Egipt

Egipt to starożytna cywilizacja, która rozwinęła się w dolinie Nilu. Rzeka ta była i jest niezwykle ważna dla Egipcjan. Zapewniała im wodę, żyzne gleby i transport. Dzięki Nilowi mogli uprawiać rośliny i przetrwać na pustyni.

Nil wylewał regularnie. Po wylewie pozostawiał muł, czyli żyzny osad. Ten muł nawoził pola. Pozwalało to na uzyskiwanie obfitych plonów. Egipcjanie nauczyli się kontrolować wylewy Nilu, budując kanały i tamy.

Społeczeństwo egipskie było hierarchiczne. Na czele stał faraon. Był on uważany za boga na ziemi. Faraon miał ogromną władzę. Decydował o wszystkim w państwie. Rządził armią, wydawał prawa i dbał o porządek.

Hieroglify

Egipcjanie posługiwali się pismem zwanym hieroglifami. Były to piktogramy, czyli obrazkowe znaki. Hieroglify były bardzo skomplikowane. Umiejętność ich odczytywania i pisania posiadali tylko skrybowie. Skrybowie byli ważnymi urzędnikami na dworze faraona.

Hieroglify znajdowały się na ścianach świątyń i grobowców. Opisywały życie faraonów i bogów. Dzięki nim możemy dowiedzieć się wiele o starożytnym Egipcie. Odczytanie hieroglifów stało się możliwe dzięki odkryciu Kamienia z Rosetty.

Religia Egipska

Egipcjanie byli politeistami. Wierzyli w wielu bogów. Najważniejsi bogowie to: Ra (bóg słońca), Ozyrys (bóg śmierci i życia pozagrobowego), Izyda (bogini magii i rodziny) i Horus (bóg nieba).

Wierzyli w życie po śmierci. Dlatego mumifikowali ciała zmarłych. Mumifikacja to proces konserwacji ciała. Miała zapewnić nieśmiertelność. Zmarłych chowano w grobowcach. Do grobowców wkładano przedmioty, które miały im się przydać w życiu pozagrobowym.

Piramidy to monumentalne grobowce faraonów. Najsłynniejsze piramidy znajdują się w Gizie. Budowa piramid wymagała ogromnego nakładu pracy i wiedzy inżynieryjnej. Świadczą o potędze i bogactwie starożytnego Egiptu.

Starożytna Mezopotamia

Mezopotamia to kraina leżąca między rzekami Tygrys i Eufrat. Obszar ten nazywany jest również Żyznym Półksiężycem. Podobnie jak Nil w Egipcie, Tygrys i Eufrat zapewniały Mezopotamii żyzne gleby i wodę.

Na terenie Mezopotamii rozwijało się wiele cywilizacji. Najważniejsze z nich to: Sumerowie, Akadyjczycy, Babilończycy i Asyryjczycy. Każda z tych cywilizacji wniosła wkład w rozwój kultury i nauki.

Sumerowie wynaleźli pismo klinowe. Było to pismo odciskane na glinianych tabliczkach. Pismo klinowe było używane do zapisywania historii, praw i literatury. Dzięki temu pismu możemy poznać kulturę Sumerów.

Kodeks Hammurabiego

Kodeks Hammurabiego to zbiór praw, wydany przez króla Babilonii, Hammurabiego. Kodeks zawierał zasady postępowania w różnych sytuacjach życiowych. Był oparty na zasadzie "oko za oko, ząb za ząb". Kodeks Hammurabiego jest jednym z najstarszych znanych zbiorów praw.

W Mezopotamii budowano zigguraty. Były to monumentalne świątynie. Zigguraty były poświęcone bogom. Służyły jako centra religijne i administracyjne. Najsłynniejszy ziggurat to Wieża Babel.

Wynalazki Mezopotamii

Mieszkańcy Mezopotamii dokonali wielu ważnych wynalazków. Wynaleźli koło, pług, system irygacyjny i zegar słoneczny. Odkryli także podstawy matematyki i astronomii. Ich wiedza była bardzo cenna.

Podsumowując, zarówno Egipt, jak i Mezopotamia były kolebkami cywilizacji. Rozwinęły się dzięki rzekom i żyznym glebom. Stworzyły własne systemy wierzeń, pisma i prawa. Ich dziedzictwo jest wciąż obecne w naszej kulturze.

Pamiętajcie, aby powtórzyć te informacje przed sprawdzianem! Powodzenia!

Sprawdzian Z Historii Klasa 5 Dzia%c5%82 2 Staro%c5%bcytna Grecja My I Historia Klasa 5 Sprawdziany Dział 2
Sprawdzian Gazy I Ich Mieszaniny Wersja B
Trudne Dyktanda Ortograficzne Dla Klasy 6