Hej! Gotowi na Mini Matura Unit 6 z Focus 3? Zobaczymy, jak sobie z nią poradzimy, krok po kroku!
Słownictwo: Praca i Kariera
Pomyśl o swojej przyszłości! Jakie zawody Cię interesują? To jest jak budowanie domu – potrzebujesz odpowiednich narzędzi (słów) i planu.
Zawody i Opisy Stanowisk
Wyobraź sobie lekarza. Co robi? Pomaga ludziom! A nauczyciel? Dzieli się wiedzą! To są podstawowe zawody.
Inżynier projektuje mosty. Pomyśl o moście, który widzisz każdego dnia – ktoś go zaprojektował. To właśnie robi inżynier!
Programista pisze kod, który sprawia, że działają Twoje ulubione aplikacje. To jak pisanie książki, tylko zamiast słów, używasz kodu.
Architekt rysuje plany budynków. Wyobraź sobie, że jesteś architektem i projektujesz swój wymarzony dom. Jak by wyglądał?
Umiejętności i Cechy Charakteru
Być dobrym w pracy to nie tylko wiedza. Potrzebujesz też umiejętności. Komunikatywność to klucz. Musisz umieć rozmawiać z ludźmi.
Praca zespołowa to jak gra w drużynie. Musisz współpracować z innymi, aby osiągnąć cel. Pamiętasz grę zespołową na WF-ie? Podobnie jest w pracy!
Kreatywność to wymyślanie nowych pomysłów. Pomyśl o malarzu, który tworzy dzieło sztuki. Potrzebuje kreatywności!
Organizacja to umiejętność planowania i zarządzania czasem. Wyobraź sobie, że pakujesz plecak na wycieczkę. Musisz być zorganizowany, żeby niczego nie zapomnieć.
Słowa związane z Szukaniem Pracy
CV to Twój bilet wstępu. To krótka historia Twojego życia zawodowego. Myśl o tym jak o plakacie reklamowym – musi przyciągać uwagę.
List motywacyjny to uzupełnienie CV. Wyjaśnia, dlaczego chcesz pracować w danej firmie. To jak list miłosny – tylko do pracodawcy!
Rozmowa kwalifikacyjna to Twoja szansa, by się zaprezentować. Pomyśl o tym jak o występie na scenie. Musisz być pewny siebie i dobrze przygotowany.
Pracodawca to osoba, która Cię zatrudnia. To jak kapitan statku – odpowiada za całą załogę.
Gramatyka: Czasowniki Modalne
Czasowniki modalne to słowa "magiczne", które dodają znaczenie naszym zdaniom. Pomyśl o nich jak o przyprawach do potrawy. Bez nich danie jest mdłe!
Can/Could
Can oznacza "móc" lub "umieć". "I can speak English." (Umiem mówić po angielsku). Wyobraź sobie, że masz supermoc – to jest jak "can".
Could to forma przeszła "can" albo grzeczniejsza prośba. "Could you help me?" (Czy mógłbyś mi pomóc?). To jak zaczarowane słowo "proszę".
Must/Have to
Must oznacza "musieć". To coś, co jest konieczne. "You must wear a seatbelt." (Musisz zapiąć pasy bezpieczeństwa). Myśl o tym jak o zasadzie, której musisz przestrzegać.
Have to ma podobne znaczenie do "must", ale często wynika z zewnętrznych okoliczności. "I have to go to school." (Muszę iść do szkoły). To jak rozkład jazdy – musisz się go trzymać.
Should/Ought to
Should oznacza "powinien". To rada lub sugestia. "You should study more." (Powinieneś więcej się uczyć). To jak głos rozsądku, który Ci podpowiada.
Ought to jest bardzo podobne do "should". "You ought to visit your grandmother." (Powinieneś odwiedzić babcię). To jak przypomnienie o czymś ważnym.
May/Might
May oznacza "może". To prawdopodobieństwo. "It may rain tomorrow." (Jutro może padać). Pomyśl o tym jak o prognozie pogody – coś może się zdarzyć.
Might jest podobne do "may", ale wyraża mniejsze prawdopodobieństwo. "I might go to the party." (Może pójdę na imprezę). To jak szansa 50/50.
Czytanie ze Zrozumieniem
Czytanie ze zrozumieniem to jak rozwiązywanie zagadki. Musisz znaleźć odpowiednie wskazówki w tekście.
Czytaj uważnie pytania. Zastanów się, czego szukasz w tekście. To jak poszukiwanie skarbu – musisz wiedzieć, czego szukasz.
Podkreśl ważne informacje w tekście. To jak zaznaczanie najważniejszych fragmentów w książce.
Znajdź synonimy i parafrazy. To jak tłumaczenie tekstu na prostszy język.
Nie panikuj! Skup się i czytaj ze zrozumieniem. To jak oddychanie – powoli i spokojnie.
Pisanie
Pisanie to jak malowanie obrazu słowami. Musisz użyć odpowiednich kolorów i pędzli.
Zacznij od planu. Zastanów się, co chcesz napisać. To jak szkicowanie przed rozpoczęciem malowania.
Używaj prostych zdań. Unikaj skomplikowanych konstrukcji. To jak budowanie z klocków – proste elementy tworzą całość.
Sprawdź swój tekst pod kątem błędów. To jak polerowanie diamentu – usuń wszelkie niedoskonałości.
Pamiętaj o akapitach. Każdy akapit powinien dotyczyć jednego tematu. To jak podział rozdziałów w książce.
Słuchanie
Słuchanie to jak podsłuchiwanie rozmowy. Musisz wyłapać najważniejsze informacje.
Skoncentruj się na głównym temacie. O czym jest nagranie? To jak słuchanie ulubionej piosenki – zwracasz uwagę na melodię i słowa.
Zwróć uwagę na słowa-klucze. Jakie słowa się powtarzają? To jak szukanie skarbu – szukasz znaków, które prowadzą do celu.
Notuj najważniejsze informacje. To jak robienie notatek na lekcji – zapisujesz to, co najważniejsze.
Nie martw się, jeśli czegoś nie zrozumiesz. Skup się na tym, co rozumiesz. To jak układanie puzzli – zaczynasz od krawędzi i stopniowo wypełniasz środek.
Powodzenia na Mini Maturze! Pamiętaj, że jesteś świetny i dasz radę! Ucz się, baw się i nie stresuj się za bardzo!
