Hej! Zbliża się sprawdzian z angielskiego? Spokojnie, pomożemy Ci zrozumieć materiał z Unit 3 dla klasy 6. Skupimy się na najważniejszych zagadnieniach, żebyś mógł poczuć się pewnie.
Słówka i zwroty – Vocabulary
Podstawą każdego sprawdzianu jest słownictwo. W Unit 3 prawdopodobnie pojawią się słowa związane z czasem wolnym, zainteresowaniami, sportem i czynnościami dnia codziennego. Kluczowe jest zrozumienie i zapamiętanie nowych słówek. Ucz się regularnie, a zobaczysz efekty!
Przykładowo, jeśli ćwiczyliście słownictwo związane ze sportem, możesz spodziewać się słówek takich jak: football (piłka nożna), basketball (koszykówka), swimming (pływanie), cycling (jazda na rowerze). Pamiętaj, żeby powtarzać słówka i tworzyć z nimi zdania. To najlepszy sposób na zapamiętanie!
Czas Present Simple – Present Simple Tense
Present Simple to jeden z podstawowych czasów w języku angielskim. Używamy go do opisywania czynności wykonywanych regularnie, nawyków, faktów i ogólnych prawd. Spójrzmy na kilka przykładów:
Zdania twierdzące: I play football every Saturday. (Gram w piłkę nożną w każdą sobotę.) She watches TV in the evening. (Ona ogląda telewizję wieczorem.) Zwróć uwagę, że dla osób he, she, it dodajemy końcówkę -s do czasownika.
Zdania przeczące: I don't like vegetables. (Nie lubię warzyw.) He doesn't play computer games. (On nie gra w gry komputerowe.) Używamy don't dla I, you, we, they i doesn't dla he, she, it.
Pytania: Do you like ice cream? (Czy lubisz lody?) Does she study English? (Czy ona uczy się angielskiego?) Pamiętaj, żeby zaczynać pytanie od Do lub Does.
Czasowniki like, love, hate, enjoy + -ing
Po czasownikach wyrażających upodobania (like – lubić, love – kochać, hate – nienawidzić, enjoy – czerpać przyjemność) często używamy czasowników z końcówką -ing (tzw. gerund). Na przykład:
I like playing video games. (Lubię grać w gry wideo.) She loves listening to music. (Ona uwielbia słuchać muzyki.) They hate doing homework. (Oni nienawidzą odrabiać lekcji.) We enjoy watching movies. (Lubimy oglądać filmy.)
Zwróć uwagę, że po tych czasownikach nie używamy bezokolicznika (np. *to play*), tylko formy z -ing. To częsty błąd, więc pamiętaj o tym!
Przedimki a/an i the – Articles
Przedimki to małe słówka, które stoją przed rzeczownikami. W języku angielskim mamy dwa rodzaje przedimków: nieokreślone (a/an) i określony (the).
Przedimki nieokreślone (a/an) używamy, gdy mówimy o czymś po raz pierwszy lub gdy mówimy o czymś ogólnie. Używamy a przed słowami zaczynającymi się od spółgłoski (np. a book – książka), a an przed słowami zaczynającymi się od samogłoski (np. an apple – jabłko). Na przykład: I have a dog. (Mam psa.) She is eating an orange. (Ona je pomarańczę.)
Przedimek określony (the) używamy, gdy mówimy o czymś konkretnym, co już wcześniej było wspomniane lub co jest znane obu rozmówcom. Na przykład: The dog is barking. (Ten pies szczeka – konkretny pies, o którym już wiemy.) The sun is shining. (Słońce świeci – jest tylko jedno słońce.)
Pamiętaj, że nie używamy przedimków z nazwami własnymi, np. Poland, John.
Przymiotniki – Adjectives
Przymiotniki opisują rzeczowniki. W języku angielskim przymiotniki zazwyczaj stoją przed rzeczownikiem. Na przykład:
a big house (duży dom), a small car (mały samochód), a beautiful flower (piękny kwiat), an interesting book (interesująca książka).
Możesz też używać przymiotników po czasowniku to be (is, am, are, was, were). Na przykład: The house is big. (Dom jest duży.) The flower is beautiful. (Kwiat jest piękny.)
Pytania o zainteresowania – Asking about interests
W Unit 3 prawdopodobnie ćwiczyliście, jak pytać innych o ich zainteresowania. Kilka przydatnych pytań:
What are your hobbies? (Jakie są twoje hobby?) What do you like doing in your free time? (Co lubisz robić w wolnym czasie?) Are you interested in sports? (Czy interesujesz się sportem?) What kind of music do you like? (Jaki rodzaj muzyki lubisz?)
Przykładowe odpowiedzi: I like playing the guitar. (Lubię grać na gitarze.) I'm interested in history. (Interesuję się historią.) I enjoy watching movies. (Lubię oglądać filmy.)
Ćwiczenia na rozumienie tekstu – Reading Comprehension
Często na sprawdzianie pojawia się tekst do przeczytania. Ważne jest, aby go uważnie przeczytać i zrozumieć. Oto kilka wskazówek:
Najpierw przeczytaj pytania przed przeczytaniem tekstu. To pomoże Ci skupić się na poszukiwaniu odpowiedzi. Podczas czytania tekstu podkreślaj kluczowe informacje, które mogą pomóc Ci odpowiedzieć na pytania. Nie przejmuj się, jeśli nie rozumiesz każdego słowa. Skup się na ogólnym sensie tekstu. Postaraj się wywnioskować znaczenie nieznanych słów z kontekstu.
Wskazówki na koniec – Final Tips
Przygotowując się do sprawdzianu, powtarzaj słownictwo, gramatykę i ćwicz rozumienie tekstu. Rozwiązuj zadania z podręcznika i zeszytu ćwiczeń. Możesz też znaleźć dodatkowe materiały w internecie. Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę. Ucz się regularnie, a będziesz czuć się pewniej. Przed samym sprawdzianem dobrze się wyśpij i zjedz śniadanie. Bądź pozytywnie nastawiony! Powodzenia na sprawdzianie!
Pamiętaj, że najważniejsze to się nie stresować i dać z siebie wszystko. Good luck!
