Witajcie odkrywcy! Przygotujmy się razem do kartkówek z Elementarz Odkrywców Klasa 3. Zrobimy to w sposób, który pomoże szczególnie tym, którzy lubią wizualizować sobie informacje.
Matematyka - Liczymy z uśmiechem!
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Wyobraź sobie, że masz pudełko kredek. W jednym pudełku jest 35 kredek, a w drugim 22. Ile masz kredek razem? To tak jak dodawanie! 35 + 22 = 57. Widzisz? Razem masz więcej kredek, tak jak na obrazku poniżej. (Wyobraź sobie tu obrazek z dwoma pudełkami kredek).
A teraz odejmowanie. Masz 57 kredek i dajesz 15 koledze. Ile ci zostaje? 57 - 15 = 42. Zostało ci mniej kredek! Pomyśl o zjadaniu cukierków - na początku masz dużo, a potem coraz mniej. (Wyobraź sobie tu obrazek z ubywającymi cukierkami).
Mnożenie i dzielenie - Zabawa w grupy!
Mnożenie to szybkie dodawanie. Masz 3 paczki ciastek, a w każdej są 4 ciastka. Ile masz ciastek razem? Możesz dodać: 4 + 4 + 4 = 12. Ale łatwiej pomnożyć: 3 x 4 = 12. Widzisz? To jak układanie w równe grupy! (Wyobraź sobie trzy paczki ciastek, po 4 w każdej).
Dzielenie to rozdzielanie. Masz 12 cukierków i chcesz je rozdać po równo 4 kolegom. Ile cukierków dostanie każdy kolega? 12 : 4 = 3. Każdy dostanie 3 cukierki. Wyobraź sobie, że rozdzielasz karty w grze – musisz dać każdemu po równo! (Wyobraź sobie 12 cukierków rozdzielanych na 4 osoby).
Język Polski - Bawimy się słowami!
Rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki. Pomyśl o rzeczowniku jak o nazwie. Pies, kot, dom – to wszystko są nazwy. Wyobraź sobie obrazki z psem, kotem i domem.
Czasownik to słowo, które mówi, co ktoś robi. Biega, skacze, czyta – to czasowniki. Pomyśl o filmie, na którym ktoś biega, skacze i czyta. To akcja!
Przymiotnik to słowo, które opisuje. Duży, mały, czerwony – to przymiotniki. Wyobraź sobie czerwony balon – "czerwony" to przymiotnik, opisuje balon.
Ortografia - Pisanie bez błędów!
Pamiętaj o "ó" i "u"! Często mylą się nam te literki. Spróbuj zapamiętać, że "ó" często wymienia się na "o" lub "e". Na przykład: "stół" - "stoły". Jeśli możesz zamienić "ó" na "o", to pisz "ó". (Wyobraź sobie strzałkę, która pokazuje zamianę "ó" na "o").
A "u" piszemy, gdy nie ma wymiany. Na przykład: "ulica". Nie powiesz "olica", prawda? (Wyobraź sobie znak zakazu zamiany "u" na inną literę).
Przyroda - Odkrywamy świat!
Rośliny i zwierzęta. Pamiętaj, że rośliny potrzebują słońca, wody i powietrza, żeby rosnąć. Wyobraź sobie słoneczko, kropelkę wody i wietrzyk. A zwierzęta potrzebują jedzenia i schronienia. Pomyśl o ptaszku w gnieździe, który je robaka.
Pory roku. Wiosna to zielono! Pomyśl o kwitnących kwiatach i zielonej trawie. Lato to ciepło i słońce! Wyobraź sobie plażę i lody. Jesień to kolorowo! Pomyśl o czerwonych i żółtych liściach spadających z drzew. Zima to biało i zimno! Wyobraź sobie śnieg i bałwana. (Wyobraź sobie obrazki każdej pory roku).
Historia - Podróż w czasie!
Legendy i opowieści. Przypomnij sobie legendę o Warsie i Sawie. Pamiętaj, że Warszawa wzięła swoją nazwę od ich imion! Wyobraź sobie Warsa i Sawę nad Wisłą.
Ważne postacie. Pamiętaj o Mikołaju Koperniku, który odkrył, że Ziemia krąży wokół Słońca. Wyobraź sobie Mikołaja Kopernika patrzącego w niebo przez teleskop.
Pamiętaj, że nauka to przygoda! Ucz się z radością i ciekawością. Powodzenia na kartkówkach!
