hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • Złamanie Nadkłykciowe Kości Ramiennej U Dzieci

Złamanie Nadkłykciowe Kości Ramiennej U Dzieci

Złamanie Nadkłykciowe Kości Ramiennej U Dzieci

Witam serdecznie! Dzisiaj zajmiemy się złamaniem nadkłykciowym kości ramiennej u dzieci. To powszechny uraz, dlatego warto wiedzieć o nim więcej. Przygotowałem dla Państwa artykuł, który pomoże zrozumieć ten temat i przybliżyć go uczniom.

Czym jest złamanie nadkłykciowe kości ramiennej?

Złamanie nadkłykciowe kości ramiennej to uszkodzenie kości ramiennej w okolicy łokcia. Konkretnie, dochodzi do niego tuż powyżej kłykci, czyli wypukłości kostnych, które tworzą staw łokciowy. Najczęściej występuje u dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Jest to jeden z najczęstszych typów złamań u dzieci w tej grupie wiekowej.

Przyczyny złamań

Zazwyczaj przyczyną jest upadek na wyprostowaną rękę. Może to być spowodowane upadkiem podczas zabawy, sportu lub innych aktywności fizycznych. Siła uderzenia przenosi się na łokieć, powodując złamanie. W rzadszych przypadkach może to być bezpośredni uraz łokcia.

Objawy złamania

Objawy złamania nadkłykciowego kości ramiennej są dość charakterystyczne. Dziecko odczuwa silny ból w okolicy łokcia. Pojawia się obrzęk i zasinienie. Ruchomość łokcia jest ograniczona, a próba poruszania ręką wywołuje ból. Czasami może wystąpić deformacja łokcia.

Jak to wyjaśnić uczniom?

Wyjaśniając uczniom, warto posłużyć się prostym językiem. Można zacząć od analogii do budowy wieży z klocków. Wyobraźmy sobie, że kość ramienna to wieża, a łokieć to jej podstawa. Jeśli wieża upadnie z dużej wysokości, podstawa może się uszkodzić, czyli złamać. Podobnie dzieje się z kością ramienną podczas upadku. Pokażcie model szkieletu, żeby zilustrować położenie kości ramiennej.

Unikanie straszenia

Ważne jest, aby nie straszyć dzieci. Złamania są częste, ale zazwyczaj dobrze się leczą. Należy podkreślić, że lekarze wiedzą, jak pomóc w takich sytuacjach. Podkreślcie znaczenie ostrożności podczas zabawy i uprawiania sportów, ale bez wywoływania lęku.

Interaktywne metody

Zastosujcie metody interaktywne. Można zorganizować quiz dotyczący budowy kości i stawów. Można też poprosić uczniów, aby narysowali schemat kości ramiennej i oznaczyli miejsce złamania. Kolejną opcją jest odegranie scenki, w której dziecko upada i odczuwa ból łokcia (oczywiście bez narażania nikogo na uraz!).

Typowe nieporozumienia

Istnieje kilka typowych nieporozumień dotyczących złamań. Często dzieci myślą, że złamanie oznacza, że kość jest całkowicie rozdzielona na dwie części. Trzeba wyjaśnić, że złamanie może być pęknięciem lub naruszeniem ciągłości kości. Innym błędem jest przekonanie, że po złamaniu ręka już nigdy nie będzie sprawna. Należy podkreślić, że dzięki leczeniu i rehabilitacji, większość dzieci wraca do pełnej sprawności.

"To tylko stłuczenie"

Często rodzice (i dzieci) bagatelizują uraz, myśląc, że to tylko stłuczenie. Należy podkreślić, że w przypadku silnego bólu i obrzęku, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz oceni stan ręki i zleci odpowiednie badania, np. zdjęcie rentgenowskie.

Leczenie domowe

Niektórzy próbują leczyć złamanie domowymi sposobami. Jest to bardzo niebezpieczne! Złamanie wymaga fachowej pomocy medycznej. Nieleczone złamanie może prowadzić do poważnych powikłań, np. deformacji łokcia lub ograniczenia ruchomości.

Leczenie złamania nadkłykciowego

Leczenie zależy od stopnia przemieszczenia odłamów kostnych. W przypadku złamań bez przemieszczenia wystarczy unieruchomienie w gipsie. Jeśli odłamy kostne są przemieszczone, konieczna jest operacja. Podczas operacji lekarz nastawia kość i stabilizuje ją za pomocą drutów.

Rehabilitacja

Po zdjęciu gipsu lub usunięciu drutów, konieczna jest rehabilitacja. Rehabilitacja pomaga odzyskać pełną ruchomość łokcia i siłę mięśni. Rehabilitacja powinna być prowadzona pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Jak uatrakcyjnić temat?

Wykorzystajcie filmy edukacyjne. W Internecie można znaleźć wiele filmów animowanych, które w prosty sposób wyjaśniają, jak dochodzi do złamania i jak przebiega leczenie. Zapraszajcie gości. Można zaprosić lekarza ortopedę lub fizjoterapeutę, aby opowiedział o swojej pracy i odpowiedział na pytania uczniów. Organizujcie konkursy z nagrodami. Konkursy motywują uczniów do nauki i zapamiętywania informacji.

Przykłady z życia codziennego

Podawajcie przykłady z życia codziennego. Opowiedzcie o sportowcach, którzy doznali złamań i wrócili do sportu po rehabilitacji. Możecie też opowiedzieć o swoich doświadczeniach (jeśli macie takie). To sprawi, że temat stanie się bardziej osobisty i interesujący dla uczniów. Zwróć uwagę na właściwą postawę podczas jazdy na rowerze czy rolkach.

Gry i zabawy

Wykorzystajcie gry i zabawy edukacyjne. Można zorganizować grę planszową, w której gracze odpowiadają na pytania dotyczące budowy kości i leczenia złamań. Można też zorganizować zabawę w "lekarza", w której uczniowie wcielają się w rolę lekarzy i pacjentów.

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Państwa pomocny. Życzę owocnej pracy z uczniami!

Tomo II: porque rir é (mesmo) o melhor remédio... Złamanie Nadkłykciowe Kości Ramiennej U Dzieci
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej W żeglcach
Fundacja Solidarności Polsko Czesko Słowackiej