hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Zapisz W Postaci Jednej Potegi 6 Do 3

Zapisz W Postaci Jednej Potegi 6 Do 3

Zacznijmy od podstaw. Co to w ogóle znaczy potęga? Wyobraź sobie, że masz pewną liczbę, na przykład 2. Potęga to skrócony sposób na zapisanie mnożenia tej liczby przez samą siebie kilka razy.

Podstawa potęgi to liczba, którą mnożymy. W przykładzie z 2, to właśnie 2 jest podstawą. Wykładnik potęgi mówi nam, ile razy mnożymy podstawę przez samą siebie. Na przykład, 2 do potęgi 3 (zapisywane jako 23) oznacza 2 * 2 * 2, co daje 8.

Mówiąc prościej, 23 = 2 * 2 * 2 = 8. Zatem 8 to wynik potęgowania, a 2 i 3 to elementy, które go tworzą. Myśl o tym jak o przepisie na ciasto: podstawa i wykładnik to składniki, a wynik to gotowe ciasto.

Zapisywanie Wyrażeń w Postaci Jednej Potęgi

Teraz przejdźmy do sedna. Często spotykamy się z sytuacjami, gdzie mamy do czynienia z kilkoma potęgami o tej samej podstawie, które trzeba uprościć. To znaczy, chcemy zapisać je w postaci pojedynczej potęgi. Tu wkraczają w grę pewne własności potęg.

Mnożenie Potęg o Tej Samej Podstawie

Pierwsza własność dotyczy mnożenia. Jeżeli mnożymy dwie potęgi o tej samej podstawie, to wykładniki dodajemy. Czyli am * an = am+n. Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, zobaczmy na przykładzie.

Wyobraź sobie, że masz 22 * 23. 22 to 2 * 2, a 23 to 2 * 2 * 2. Zatem całość to 2 * 2 * 2 * 2 * 2. Ile mamy dwójek pomnożonych przez siebie? Pięć. Czyli to jest to samo, co 25.

Spójrzmy na to z perspektywy wzoru: 22 * 23 = 22+3 = 25. Proste, prawda? Zapamiętaj: przy mnożeniu potęg o tej samej podstawie, dodajemy wykładniki. To jak dodawanie jabłek do jabłek – wynik to więcej jabłek!

Dzielenie Potęg o Tej Samej Podstawie

Druga własność dotyczy dzielenia. Jeżeli dzielimy dwie potęgi o tej samej podstawie, to wykładniki odejmujemy. Czyli am / an = am-n. Znowu, zobaczmy na przykładzie, żeby to lepiej zrozumieć.

Załóżmy, że masz 35 / 32. 35 to 3 * 3 * 3 * 3 * 3, a 32 to 3 * 3. Dzieląc, możemy skrócić dwie trójki w liczniku i mianowniku. Co nam zostaje? 3 * 3 * 3, czyli 33.

Zastosujmy wzór: 35 / 32 = 35-2 = 33. Podczas dzielenia potęg o tej samej podstawie, odejmujemy wykładniki. To jak odejmowanie gruszek od gruszek – wynik to mniej gruszek!

Potęga Potęgi

Trzecia własność dotyczy potęgowania potęgi. Jeżeli mamy potęgę podniesioną do innej potęgi, to wykładniki mnożymy. Czyli (am)n = am*n. Jeszcze raz, rozłóżmy to na czynniki pierwsze.

Weźmy przykład (52)3. 52 to 5 * 5. Podnosząc to do potęgi 3, mamy (5 * 5) * (5 * 5) * (5 * 5). Ile mamy piątek pomnożonych przez siebie? Sześć. Czyli to jest to samo, co 56.

Sprawdźmy wzór: (52)3 = 52*3 = 56. Potęgowanie potęgi to mnożenie wykładników. To jak budowanie wieży z klocków, a potem budowanie kolejnej wieży z tych wież – ostatecznie mamy dużo wyższą wieżę!

Rozwiązanie Zadania: Zapisz w Postaci Jednej Potęgi 6 Do 3

Teraz przejdźmy do Twojego zadania: Zapisz w postaci jednej potęgi 6 do 3. Rozumiem, że chodzi o wyrażenie 63. No właśnie, 63 już jest w postaci jednej potęgi!

Czasami zadanie polega na tym, że wyrażenie jest bardziej skomplikowane i trzeba je uprościć, korzystając z poznanych własności. Ale w tym przypadku 63 już jest najprostsze, jak się da. To tak jakby ktoś zapytał: "Zapisz jabłko w postaci jabłka".

Jeśli jednak miałeś na myśli coś innego, np. 6 * 6 * 6, to rzeczywiście można to zapisać jako 63. Albo gdyby chodziło o wyrażenie, które po uproszczeniu daje 63, to wtedy musielibyśmy użyć wcześniej opisanych reguł.

Przykłady i Ćwiczenia

Żeby utrwalić wiedzę, spróbuj rozwiązać kilka prostych przykładów:

* Zapisz w postaci jednej potęgi: 24 * 22 * Zapisz w postaci jednej potęgi: 57 / 53 * Zapisz w postaci jednej potęgi: (32)4

Rozwiązania:

* 24 * 22 = 24+2 = 26 * 57 / 53 = 57-3 = 54 * (32)4 = 32*4 = 38

Pamiętaj, że kluczem jest rozpoznawanie, czy mamy do czynienia z mnożeniem, dzieleniem, czy potęgowaniem potęgi. Wtedy wystarczy zastosować odpowiedni wzór i uprościć wyrażenie.

Podsumowanie

Potęgi to potężne narzędzie w matematyce (dosłownie!). Znajomość ich własności pozwala na upraszczanie skomplikowanych wyrażeń i rozwiązywanie różnorodnych problemów. Podstawa i wykładnik to kluczowe elementy potęgi. Mnożenie potęg o tej samej podstawie – dodajemy wykładniki. Dzielenie potęg o tej samej podstawie – odejmujemy wykładniki. Potęgowanie potęgi – mnożymy wykładniki.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak zapisywać wyrażenia w postaci jednej potęgi. Ćwicz regularnie, a potęgi nie będą miały przed Tobą tajemnic! Pamiętaj, że 63 już jest w postaci jednej potęgi, więc jeśli o to chodziło, to zadanie jest już rozwiązane!

Utwórz Pytania Do Podanych Odpowiedzi
Krótkie Opowiadanie Opowieści Z Narni