Sole to związki chemiczne, które powstają w wyniku reakcji kwasu z zasadą lub metalu z kwasem. Charakteryzują się budową jonową. Składają się z kationów metali (lub kationu amonowego NH4+) i anionów reszt kwasowych.
Nazewnictwo Soli
Nazwa soli składa się z dwóch części. Pierwsza część określa anion pochodzący od kwasu. Druga część określa kation pochodzący od metalu lub amonu. Na przykład, w chlorku sodu (NaCl), "chlorek" pochodzi od kwasu chlorowodorowego (HCl), a "sodu" od metalu, sodu (Na).
Nazwy soli tworzy się od nazwy kwasu, od którego pochodzi anion reszty kwasowej. Dla kwasów beztlenowych nazwa anionu ma końcówkę "-ek". Na przykład, kwas chlorowodorowy (HCl) daje anion chlorkowy (Cl-), stąd sól nazywa się chlorek. Dla kwasów tlenowych nazwa anionu zależy od liczby atomów tlenu. Jeżeli kwas ma końcówkę "-owy", to anion ma końcówkę "-an". Jeżeli kwas ma końcówkę "-awy", to anion ma końcówkę "-in".
Przykłady Nazewnictwa Soli od Kwasów Beztlenowych
Weźmy pod uwagę kwas chlorowodorowy (HCl). Jego anionem jest chlorek (Cl-). Sól utworzona z sodu (Na) i chlorku (Cl-) to chlorek sodu (NaCl). Jest to popularna sól kuchenna.
Inny przykład to kwas siarkowodorowy (H2S). Jego anionem jest siarczek (S2-). Sól utworzona z potasu (K) i siarczku (S2-) to siarczek potasu (K2S). Siarczki często charakteryzują się nieprzyjemnym zapachem zgniłych jaj.
Przykłady Nazewnictwa Soli od Kwasów Tlenowych
Rozważmy kwas siarkowy(VI) (H2SO4). Jego anionem jest siarczan(VI) (SO42-). Sól utworzona z wapnia (Ca) i siarczanu(VI) (SO42-) to siarczan(VI) wapnia (CaSO4). Siarczan(VI) wapnia występuje w przyrodzie jako gips.
Kolejny przykład to kwas azotowy(V) (HNO3). Jego anionem jest azotan(V) (NO3-). Sól utworzona z potasu (K) i azotanu(V) (NO3-) to azotan(V) potasu (KNO3). Azotan(V) potasu jest stosowany jako nawóz.
Rozważmy teraz kwas siarkowy(IV) (H2SO3). Jego anionem jest siarczyn (SO32-). Sól utworzona z sodu (Na) i siarczynu (SO32-) to siarczyn sodu (Na2SO3). Siarczyny znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym jako konserwanty.
Kolejny przykład to kwas azotowy(III) (HNO2). Jego anionem jest azotyn (NO2-). Sól utworzona z srebra (Ag) i azotynu (NO2-) to azotyn srebra (AgNO2). Azotyny są mniej powszechne niż azotany, ale mają specyficzne zastosowania w chemii analitycznej.
Wzory Sumaryczne Soli
Wzór sumaryczny soli określa rodzaj i liczbę atomów poszczególnych pierwiastków wchodzących w skład cząsteczki. Układając wzór sumaryczny soli, należy pamiętać o zachowaniu obojętności elektrycznej cząsteczki. Suma ładunków dodatnich (kationów) musi być równa sumie ładunków ujemnych (anionów).
Aby napisać poprawny wzór sumaryczny soli, należy znać wartościowości pierwiastków i reszt kwasowych. Przykładowo, sód (Na) ma wartościowość I, a chlorek (Cl) ma wartościowość I. Dlatego wzór chlorku sodu to NaCl (1 x Na+ i 1 x Cl-).
Jeśli wartościowości kationu i anionu są różne, stosuje się zasadę "na krzyż". Wartościowość kationu staje się liczbą atomów anionu, a wartościowość anionu staje się liczbą atomów kationu. Przykładowo, wapń (Ca) ma wartościowość II, a siarczan(VI) (SO4) ma wartościowość II. Zatem wzór siarczanu(VI) wapnia to CaSO4 (1 x Ca2+ i 1 x SO42-).
Przykłady Określania Wzorów Soli
Weźmy pod uwagę fosforan(V) wapnia. Wapń (Ca) ma wartościowość II, a fosforan(V) (PO4) ma wartościowość III. Zatem wzór soli to Ca3(PO4)2 (3 x Ca2+ i 2 x PO43-).
Rozważmy azotan(V) glinu. Glin (Al) ma wartościowość III, a azotan(V) (NO3) ma wartościowość I. Zatem wzór soli to Al(NO3)3 (1 x Al3+ i 3 x NO3-).
Spójrzmy na węglan sodu. Sód (Na) ma wartościowość I, a węglan (CO3) ma wartościowość II. Zatem wzór soli to Na2CO3 (2 x Na+ i 1 x CO32-). Jest to popularna soda kalcynowana.
Zastosowanie Soli
Sole mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Chlorek sodu (NaCl) jest używany jako sól kuchenna, w przemyśle spożywczym i chemicznym. Węglan sodu (Na2CO3) jest używany w produkcji szkła, papieru i detergentów. Siarczan(VI) wapnia (CaSO4) jest używany w budownictwie jako gips.
Sole są również ważne w rolnictwie. Azotany, fosforany i potas stanowią składniki nawozów sztucznych, które są niezbędne do wzrostu roślin. Różne sole znajdują zastosowanie w medycynie, np. jako składniki leków lub środków dezynfekujących.
Rozumienie nazewnictwa i wzorów soli jest kluczowe w chemii. Pozwala na poprawne identyfikowanie i opisywanie substancji chemicznych. Umożliwia również przewidywanie właściwości i reakcji soli.

