hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Wesele Streszczenie Krtkie Ostatni Dzwonek

Wesele Streszczenie Krtkie Ostatni Dzwonek

Wesele Stanisława Wyspiańskiego to dramat niezwykle istotny dla polskiej kultury. Jest to utwór, który porusza ważne kwestie narodowe. Ukazuje relacje społeczne i polityczne w ówczesnej Polsce.

O Autorze i Kontekście

Autorem Wesela jest Stanisław Wyspiański. Był on wybitnym artystą epoki Młodej Polski. Tworzył jako dramaturg, poeta, malarz i architekt. Wesele powstało w 1901 roku, a jego premiera miała miejsce w Krakowie. Utwór od razu zyskał ogromną popularność.

Inspiracją dla Wyspiańskiego było autentyczne wesele. Odbyło się ono w Bronowicach, pod Krakowem. Panem młodym był poeta Lucjan Rydel. Poślubił on Jadwigę Mikołajczykównę, chłopkę z Bronowic. Wyspiański był gościem na tym weselu. Zobaczył tam przekrój ówczesnego społeczeństwa. Zobaczył inteligencję i chłopów.

Streszczenie Akcji (Krótkie)

Akcja dramatu rozgrywa się w bronowickiej chacie. To wesele Pana Młodego i Panny Młodej. Uczestniczą w nim zarówno inteligenci, jak i chłopi. Wśród gości weselnych pojawiają się także postacie fantastyczne. Są to Chochoł, Wernyhora i inne symbole.

W trakcie wesela ujawniają się różnice między warstwami społecznymi. Inteligenci idealizują wieś. Chłopi z kolei są nieufni wobec inteligencji. Pojawia się motyw złotego rogu, który symbolizuje szansę na zryw narodowy. Jednak przez pijaństwo i nieodpowiedzialność, szansa ta zostaje zmarnowana. Wszyscy zasypiają w symbolicznym tańcu chocholim. Reprezentuje on marazm i niemoc.

Postacie Dramatu

Pan Młody i Panna Młoda

Pan Młody, inteligent, poeta, fascynuje się wsią i jej kulturą. Panna Młoda to prosta, wiejska dziewczyna. Oboje reprezentują fascynację, ale i niezrozumienie między inteligencją a chłopstwem. Ich małżeństwo ma symbolizować połączenie tych dwóch światów. Jednak okazuje się to powierzchowne.

Dziennikarz

Dziennikarz to reprezentant inteligencji. Krytycznie ocenia rzeczywistość. Jest świadomy problemów społecznych. Jednak jego krytyka jest często powierzchowna i nieskuteczna. Jest symbolem bezradności inteligencji.

Poeta

Poeta jest postacią romantyczną. Przeżywa wewnętrzne rozterki. Szuka natchnienia i sensu życia. Jego postawa jest bierna. Nie potrafi on przekuć swoich ideałów w czyn.

Gospodarz i Gospodyni

Gospodarz to inteligent. Jest związany ze wsią przez małżeństwo. Reprezentuje próbę zbliżenia inteligencji do chłopstwa. Gospodyni, kobieta praktyczna i rozsądna, trzeźwo ocenia sytuację. Jest głosem rozsądku w całym chaosie.

Chochoł

Chochoł to jeden z najważniejszych symboli dramatu. Jest to słomiana kukła, która okrywa krzew róży na zimę. Symbolizuje marazm, uśpienie, brak działania. To on prowadzi gości w tytułowym tańcu. Symbolizuje to uśpienie i niemoc narodu.

Wernyhora

Wernyhora to postać fantastyczna. Ukazuje się Gospodarzowi. Wręcza mu złoty róg. Nakazuje zwołać naród do powstania. Wernyhora symbolizuje szansę na zryw narodowy. Reprezentuje także profetyczny głos w dramacie.

Symbolika w Weselu

Wesele jest dramatem pełnym symboli. Każdy element ma głębsze znaczenie. Kolory, przedmioty, postacie – wszystko to niesie przesłanie. Pomaga zrozumieć intencje autora.

Złoty róg symbolizuje szansę na odzyskanie niepodległości. Reprezentuje możliwość zjednoczenia narodu i podjęcia walki. Jego utrata oznacza zmarnowanie tej szansy przez pijaństwo i brak odpowiedzialności.

Chocholi taniec symbolizuje marazm i niemoc. Ukazuje uśpienie narodu, jego bierność wobec problemów. Taniec ten jest metaforą beznadziejnej sytuacji politycznej. Jest to również brak jedności.

Chata, w której odbywa się wesele, symbolizuje Polskę. Jest miejscem spotkania różnych warstw społecznych. Jest to również miejsce, w którym ujawniają się podziały i konflikty.

Ostatni Dzwonek

Wyrażenie "ostatni dzwonek" w kontekście Wesela można interpretować na kilka sposobów. Po pierwsze, odnosi się ono do zmarnowanej szansy na zryw narodowy. Złoty róg został utracony. Oznacza to, że okazja do działania przepadła. Jest to swoisty "ostatni dzwonek", który nie został usłyszany.

Po drugie, "ostatni dzwonek" może odnosić się do potrzeby przebudzenia narodowego. Wyspiański nawołuje do refleksji nad wadami i słabościami społeczeństwa. Chce, aby Polacy przestali żyć iluzjami. Powinni zacząć działać na rzecz poprawy sytuacji. Utwór ma zmusić do refleksji i działania.

Po trzecie, "ostatni dzwonek" to ostrzeżenie przed powtarzaniem błędów z przeszłości. Wesele ukazuje, jak łatwo można zmarnować szansę na sukces. Trzeba wyciągać wnioski z historii. Należy unikać błędów. Tylko wtedy można budować lepszą przyszłość.

Wesele to dramat, który wciąż pozostaje aktualny. Porusza uniwersalne problemy. Mówi o relacjach międzyludzkich, konfliktach społecznych i dążeniu do wolności. Jego przesłanie jest ważne dla każdego pokolenia Polaków. Jest to utwór, który zmusza do myślenia i działania. To ostrzeżenie, które nie traci na aktualności.

Wesele-notatka - Lektury - „WESELE” 1. Autor: Stanisław Wyspiański Wesele Streszczenie Krtkie Ostatni Dzwonek
U Nas W Auschwitzu Streszczenie Szczeglowe
Konturowa Mapa Swiata Z Rzekami I Jeziorami