Hej piątoklasiści! Przygotowujecie się do sprawdzianu z Unit 5? Bez obaw, damy radę to ogarnąć razem! Wyobraźcie sobie, że Unit 5 to jak budowa zamku z klocków. Każda lekcja to jeden klocek. Musimy połączyć te klocki, żeby zamek był mocny i stabilny, a sprawdzian nie był straszny!
Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne – Jak rozróżnić ziarnka piasku od klocków LEGO?
Zacznijmy od rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych. To może wydawać się trudne, ale pomyślcie o tym tak: rzeczowniki policzalne, to jak klocki LEGO. Możecie je policzyć: jeden klocek, dwa klocki, trzy klocki... Tak samo jest z rzeczownikami w angielskim. Możecie powiedzieć "one apple, two apples, three apples" (jedno jabłko, dwa jabłka, trzy jabłka). Używamy ich z a/an (jeden/jedna) w liczbie pojedynczej i tworzymy liczbę mnogą, dodając -s albo -es (często, ale nie zawsze!).
A teraz rzeczowniki niepoliczalne – wyobraźcie sobie piasek. Nie mówicie "jeden piasek, dwa piaski", prawda? Mówicie "trochę piasku", "dużo piasku". Podobnie jest z angielskimi rzeczownikami niepoliczalnymi. Nie używamy z nimi a/an i nie tworzymy liczby mnogiej w tradycyjny sposób. Przykłady? Water (woda), sugar (cukier), salt (sól), rice (ryż), information (informacja) – nie powiemy "two waters" albo "three informations".
Jak je "policzyć"? Używamy "pojemników"!
Spokojnie! Możemy użyć słów, które pomogą nam je "policzyć". Myślcie o nich jak o pojemnikach. Na przykład:
- A glass of water (szklanka wody)
- A bag of sugar (worek cukru)
- A grain of rice (ziarenko ryżu)
- A piece of information (informacja)
Widzicie? Policzyliśmy "pojemniki", a nie same rzeczowniki. Pamiętajcie, to bardzo ważne!
Some i any – Strażnicy Królestwa Rzeczowników
Teraz czas na some i any. To jak strażnicy, którzy stoją przed bramą Królestwa Rzeczowników i decydują, kogo wpuścić. Some używamy w zdaniach twierdzących (pozytywnych) i pytaniach, w których spodziewamy się odpowiedzi "tak". Na przykład: "I have some apples" (Mam trochę jabłek). "Would you like some tea?" (Chcesz herbaty? – spodziewamy się, że odpowiesz "tak").
Any używamy w pytaniach i zdaniach przeczących (negatywnych). Na przykład: "Do you have any apples?" (Masz jakieś jabłka?). "I don’t have any bananas" (Nie mam żadnych bananów). Pamiętajcie, any pilnuje, żeby nikt nie dostał się do Królestwa Rzeczowników, jeśli sytuacja jest niepewna lub negatywna!
Wyjątek! Czasami używamy some w pytaniach, gdy oferujemy coś komuś lub prosimy o coś, i spodziewamy się odpowiedzi "tak". To jak otwarcie bramy Królestwa dla gościa, którego bardzo chcemy wpuścić!
How much i how many – Liczniki Królewskie
Na koniec – how much i how many. To jak liczniki królewskie, które liczą dobra w Królestwie. How many używamy z rzeczownikami policzalnymi: "How many apples do you have?" (Ile masz jabłek?). Wyobraźcie sobie, że liczycie jabłka jedno po drugim.
How much używamy z rzeczownikami niepoliczalnymi: "How much water do you need?" (Ile potrzebujesz wody?). Tutaj nie liczymy "wód", tylko ilość wody, dlatego używamy how much. Pomyślcie o tym jak o mierzeniu wody w wiadrze. Nie liczymy wiader, tylko ilość wody.
Pamiętajcie! Kluczem jest rozróżnienie, czy rzeczownik jest policzalny (jak klocki LEGO) czy niepoliczalny (jak piasek). Potrenujcie z różnymi przykładami, a stanie się to dla Was proste jak bułka z masłem!
Powodzenia na sprawdzianie! Pamiętajcie o zamku z klocków, o strażnikach i o licznikach królewskich. Jesteście gotowi podbić Unit 5!

