Hej siódmoklasisto! Przygotowujesz się do Unit 3 z angielskiego? Spokojnie, to damy radę! Pomyśl o tym jak o układaniu puzzli. Każdy element pasuje do siebie.
Czasowniki Modalne: Możesz, Powinieneś, Musisz
Czasowniki modalne to takie magiczne słowa. Mówią o możliwościach, obowiązkach, radach.
Can, Could, Be Able To
Can to jak supermoc. Pokazuje, że coś umiesz, potrafisz. Na przykład: I can swim. Widzisz to? Jakbyś pływał jak ryba!
Could to jak mniej pewne can. Albo przeszła umiejętność. Na przykład: I could ride a bike when I was 5. Wyobraź sobie małego siebie na rowerku!
Be able to to taka dłuższa wersja. Używamy jej, gdy can nie pasuje gramatycznie. Na przykład: I will be able to speak English fluently. Wizualizuj siebie mówiącego płynnie po angielsku!
Pomyśl o tym tak: Can to umiejętność teraz. Could to umiejętność kiedyś. Be able to to umiejętność w przyszłości (lub tam, gdzie can nie pasuje).
Should, Ought To
Should i ought to to rady. Jakby ktoś ci szepnął: "Hej, zrób to!". Na przykład: You should study for the test. Wyobraź sobie, że książka do ciebie woła!
Ought to jest bardziej formalne. Używamy rzadziej. Ale znaczy prawie to samo. Pomyśl o should jak o zwykłej radzie, a o ought to jak o radzie od bardzo poważnej osoby.
Porównanie: Should to jak rada od przyjaciela. Ought to to jak rada od babci.
Must, Have To
Must i have to to obowiązki. Musisz coś zrobić. Nie ma wyjścia! Na przykład: I must go to school. Wyobraź sobie alarm, który cię budzi każdego ranka!
Must często wynika z przekonania mówiącego. Have to z zewnętrznych przepisów. Na przykład: I must lose weight. (Twoja decyzja) I have to wear a uniform. (Zasady szkoły)
Pomyśl o tym tak: Must to twój wewnętrzny głos. Have to to zasady gry.
Określniki Ilości: Many, Much, Few, Little
Teraz coś o ilościach. Dużo, mało, kilka, troszkę.
Many, Much
Many używamy z rzeczownikami policzalnymi. Co to znaczy? Że możesz je policzyć! Na przykład: many books, many friends. Wyobraź sobie stos książek, które możesz policzyć.
Much używamy z rzeczownikami niepoliczalnymi. Czyli takimi, których nie da się policzyć. Na przykład: much water, much time. Wyobraź sobie ocean wody – nie policzysz każdej kropli!
Sposób na zapamiętanie: Many – policzalne, Much – niepoliczalne. Jakby many było dla 'm'aluchów, których można policzyć.
Few, A Few, Little, A Little
Few i little oznaczają "mało". Ale few używamy z policzalnymi, a little z niepoliczalnymi.
Few friends – mało przyjaciół (i to smutne). Little water – mało wody (i jesteś spragniony).
A few i a little oznaczają "trochę". Dają nadzieję! A few friends – kilku przyjaciół (nie jest źle!). A little water – trochę wody (już lepiej!).
Pomyśl o tym tak: Few i little – prawie nic. A few i a little – zawsze coś!
Przedimki: A, An, The
A, an i the. Z pozoru proste, ale potrafią sprawić kłopot.
A i an używamy, gdy mówimy o czymś po raz pierwszy. A przed spółgłoską. An przed samogłoską. Na przykład: a cat, an apple. Wyobraź sobie kota i jabłko. Widzisz je pierwszy raz!
The używamy, gdy mówimy o czymś konkretnym. O czymś, co już znamy. Na przykład: The cat is black. Wiesz, o którego kota chodzi.
Pomyśl o tym tak: A/An – nowość. The – coś, co już znasz.
Słówka i Zwroty: Unit 3
No i na koniec: słówka! Wyobraź sobie je jako kolorowe karteczki. Każda karteczka to nowe słówko.
Powtarzaj słówka! Układaj z nimi zdania. Rysuj obrazki do słówek. Im więcej zmysłów zaangażujesz, tym lepiej zapamiętasz.
Spróbuj użyć Quizlet lub innych aplikacji do nauki słówek. Pomyśl o tym jak o grze. Im więcej grasz, tym więcej wiesz!
Pamiętaj: regularność to klucz! Poświęć 15 minut dziennie na powtórkę. Zobaczysz efekty!
Życzę powodzenia na teście! Pamiętaj, że wiedza to potęga. A Ty masz już całkiem sporą moc!
