hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Układ Krążenia Sprawdzian Puls życia 2

Układ Krążenia Sprawdzian Puls życia 2

Cześć! Chcesz lepiej zrozumieć układ krążenia? Super! Zaraz wszystko stanie się jasne. Wyobraź sobie, że to autostrada dla krwi.

Serce - Pompujące Centrum

Serce to jak silnik w samochodzie. Bez niego nic nie ruszy. Kurczy się i rozkurcza, pompując krew do całego ciała.

Podzielone jest na cztery części: dwa przedsionki i dwie komory. Pomyśl o nich jak o czterech pokojach w sercu. Każdy pokój ma swoje zadanie.

Krew wpływa do przedsionków, a następnie przechodzi do komór. Komory pompują krew dalej – do płuc i reszty ciała.

Zastawki w sercu działają jak jednokierunkowe bramki. Upewniają się, że krew płynie tylko w jedną stronę. Bez nich krew cofałaby się, a to niedobrze!

Wyobraź sobie, że to drzwi zamykające się za tobą. Nie pozwalają ci wrócić tam, skąd przyszedłeś.

Naczynia Krwionośne - Autostrady Krwi

Teraz wyobraź sobie naczynia krwionośne – to właśnie te autostrady. Dzielą się na trzy rodzaje: tętnice, żyły i włośniczki.

Tętnice - Drogi Wychodzące z Serca

Tętnice to jak główne drogi wyjazdowe z miasta. Zabierają krew z serca do reszty ciała. Krew w tętnicach jest bogata w tlen. Daje energię twoim mięśniom i organom.

Największa tętnica w ciele to aorta. Pomyśl o niej jak o głównej autostradzie, rozdzielającej się na mniejsze drogi.

Tętnice mają grube, elastyczne ściany. Muszą wytrzymać wysokie ciśnienie krwi, kiedy serce pompuje.

Żyły - Drogi Powrotne do Serca

Żyły to jak drogi powrotne do miasta. Zabierają krew z powrotem do serca. Krew w żyłach ma mniej tlenu i więcej dwutlenku węgla (produkt odpadowy).

Największa żyła w ciele to żyła główna dolna i żyła główna górna. One zbierają krew z całego ciała i wlewają ją do serca.

Żyły mają cieńsze ściany niż tętnice i posiadają zastawki. Zastawki w żyłach zapobiegają cofaniu się krwi, szczególnie w nogach. Wyobraź sobie, że stoisz pod górę. Bez tych zastawek krew spłynęłaby z powrotem w dół!

Włośniczki - Małe Uliczki

Włośniczki to najmniejsze naczynia krwionośne. Są jak małe uliczki w mieście, gdzie zachodzi wymiana substancji między krwią a komórkami ciała.

Przez cienkie ściany włośniczek tlen, składniki odżywcze i hormony przechodzą do komórek. Jednocześnie dwutlenek węgla i inne produkty odpadowe przechodzą z komórek do krwi.

Wyobraź sobie to jako małe okienka, przez które możesz dać komórkom to, czego potrzebują, i zabrać to, czego nie potrzebują.

Krew - Paliwo i Transport

Krew to jak paliwo i transport w jednym. Przewozi tlen, składniki odżywcze, hormony i odpady.

Składa się z kilku składników: osocza, czerwonych krwinek (erytrocytów), białych krwinek (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów).

Osocze to płynna część krwi. Transportuje substancje odżywcze i odpady.

Czerwone krwinki zawierają hemoglobinę. Hemoglobina wiąże tlen i transportuje go do komórek. Pomyśl o hemoglobinie jak o małych magnesach, które przyciągają tlen.

Białe krwinki to żołnierze twojego ciała. Walczą z infekcjami i chorobami.

Płytki krwi pomagają w krzepnięciu krwi. Kiedy się skaleczysz, tworzą skrzep, który zatrzymuje krwawienie. Pomyśl o nich jak o plasterkach.

Obieg Krwi - Dwa Koła

Obieg krwi to proces krążenia krwi w organizmie. Mamy dwa główne obiegi: obieg mały (płucny) i obieg duży (ustrojowy).

Obieg Mały (Płucny)

W obiegu małym krew płynie z serca do płuc, gdzie oddaje dwutlenek węgla i pobiera tlen. Następnie wraca do serca.

Wyobraź sobie to jako krótką podróż do stacji benzynowej. Krew oddaje stary gaz (dwutlenek węgla) i tankuje nowy (tlen).

Obieg Duży (Ustrojowy)

W obiegu dużym krew płynie z serca do reszty ciała, gdzie oddaje tlen i składniki odżywcze komórkom, a pobiera dwutlenek węgla i odpady. Następnie wraca do serca.

To jak długa podróż po kraju. Krew dostarcza towary (tlen i składniki odżywcze) do różnych miast (komórek) i zbiera odpady.

Puls - Rytm Życia

Puls to fala uderzeniowa, która rozchodzi się po tętnicach, gdy serce pompuje krew. Możesz go wyczuć na szyi (tętnica szyjna) lub nadgarstku (tętnica promieniowa).

Mierząc puls, możesz sprawdzić, jak szybko bije twoje serce. Normalny puls spoczynkowy wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Podczas ćwiczeń puls wzrasta, ponieważ twoje mięśnie potrzebują więcej tlenu.

Teraz już wiesz więcej o układzie krążenia! Pamiętaj: serce to pompa, naczynia krwionośne to autostrady, a krew to paliwo i transport. Dbaj o swoje serce i naczynia krwionośne, a będą ci dobrze służyć przez długie lata!

PPT - Temat: BUDOWA I FUNKCJONOWANIE UKŁADU KRWIONOŚNEGO PowerPoint Układ Krążenia Sprawdzian Puls życia 2
Arkusz Diagnozy Gotowości Szkolnej Mac
Zasady Gry W Sudoku Dla Początkujących