hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Test Z Niemieckiego Klasa 7 Rozdział 1

Test Z Niemieckiego Klasa 7 Rozdział 1

Witaj w świecie języka niemieckiego! Rozpoczynamy podróż po Niemczech, ich kulturze i języku. Przygotuj się na fascynującą przygodę!

Rozdział 1: Przedstawianie się i witanie

Pierwszy rozdział poświęcimy podstawom komunikacji. Nauczymy się jak się przedstawić i witać po niemiecku. To fundament dalszej nauki języka.

Podstawowe zwroty powitalne

Najpopularniejsze powitanie to "Hallo". Jest uniwersalne i można go używać w większości sytuacji. Można go użyć witając kolegę, koleżankę, a nawet nauczyciela. Pamiętaj, że ton głosu jest ważny. Staraj się mówić radośnie i z uśmiechem!

Inne popularne powitanie to "Guten Tag". Oznacza dosłownie "Dzień dobry". Używamy go w ciągu dnia, aż do wieczora. Jest bardziej formalne niż "Hallo". Można go użyć witając dorosłą osobę, której nie znamy zbyt dobrze.

Wieczorem używamy "Guten Abend", czyli "Dobry wieczór". Jest to odpowiednik polskiego "Dobry wieczór". Używamy go po zachodzie słońca. Podobnie jak "Guten Tag", jest to powitanie formalne.

Na pożegnanie mówimy "Auf Wiedersehen", co oznacza "Do widzenia". Jest to formalne pożegnanie. Możemy go użyć w sklepie, w urzędzie lub witając się z kimś po raz pierwszy.

Mniej formalne pożegnanie to "Tschüss". Oznacza "Pa". Używamy go w kontaktach z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Jest bardzo popularne wśród młodych ludzi.

Przedstawianie się

Aby się przedstawić, używamy zwrotu "Ich heiße...". Oznacza to "Nazywam się...". Po "Ich heiße" wstawiamy swoje imię. Na przykład: "Ich heiße Anna."

Możemy również użyć zwrotu "Mein Name ist...", co również oznacza "Nazywam się...". Jest to bardziej formalny sposób przedstawiania się. Na przykład: "Mein Name ist Jan Kowalski."

Aby zapytać kogoś o imię, używamy pytania "Wie heißt du?" (do osoby, którą znamy) lub "Wie heißen Sie?" (do osoby, której nie znamy). Pierwsze pytanie jest nieformalne, drugie formalne.

Aby odpowiedzieć na pytanie "Wie heißt du?", używamy zwrotu "Ich heiße..." i podajemy swoje imię. Na przykład: "Wie heißt du?" - "Ich heiße Piotr."

Pytanie o samopoczucie

Aby zapytać kogoś o samopoczucie, używamy pytania "Wie geht es dir?" (do osoby, którą znamy) lub "Wie geht es Ihnen?" (do osoby, której nie znamy). Podobnie jak w przypadku pytania o imię, pierwsze pytanie jest nieformalne, drugie formalne.

Aby odpowiedzieć na pytanie "Wie geht es dir?", możemy użyć różnych odpowiedzi. Najpopularniejsze to: "Gut, danke." (Dobrze, dziękuję.), "Sehr gut." (Bardzo dobrze.), "Es geht." (Ujdzie.). Możemy również odpowiedzieć: "Nicht so gut." (Niezbyt dobrze.).

Po zapytaniu o samopoczucie, grzecznie jest zapytać "A u ciebie/pana/pani?". Używamy do tego zwrotu "Und dir?" (do osoby, którą znamy) lub "Und Ihnen?" (do osoby, której nie znamy).

Ćwiczenia praktyczne

Spróbuj przedstawić się swoim znajomym po niemiecku. Zapytaj ich o imię i samopoczucie. Używaj zarówno formalnych, jak i nieformalnych zwrotów. To pomoże ci utrwalić nową wiedzę.

Wymyśl krótkie dialogi, w których przedstawiasz się i witasz z różnymi osobami. Możesz to zrobić sam, albo z kolegą lub koleżanką. Im więcej ćwiczysz, tym lepiej będziesz mówić po niemiecku.

Słuchaj nagrań z niemieckimi dialogami. Zwróć uwagę na wymowę i intonację. Staraj się powtarzać za lektorem. To pomoże ci poprawić swój akcent.

Dodatkowe słownictwo

Oprócz poznanych zwrotów, warto znać kilka dodatkowych słów. "Ja" oznacza "Tak". "Nein" oznacza "Nie". "Bitte" oznacza "Proszę". "Danke" oznacza "Dziękuję".

Znajomość tych słów ułatwi ci komunikację w języku niemieckim. Możesz ich używać w różnych sytuacjach, np. w sklepie, w restauracji lub na ulicy.

Zadania i ćwiczenia na sprawdzian

Na sprawdzianie z pierwszego rozdziału możesz spodziewać się zadań związanych z przedstawianiem się i witaniem. Oto kilka przykładów:

  • Uzupełnianie luk w dialogach.
  • Tłumaczenie zwrotów z języka polskiego na niemiecki i odwrotnie.
  • Dobieranie odpowiednich zwrotów do sytuacji (formalna/nieformalna).
  • Odpowiadanie na pytania dotyczące imienia i samopoczucia.
  • Krótka rozmowa z nauczycielem w języku niemieckim.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest regularna nauka i ćwiczenie. Im więcej czasu poświęcisz na naukę, tym lepiej poradzisz sobie na sprawdzianie. Powodzenia!

Meine Deutschtour. Język niemiecki. Podręcznik. Klasa 7. Poziom A1 Test Z Niemieckiego Klasa 7 Rozdział 1
Szkoła Podstawowa Im Wandy Chotomskiej
Projekt Techniczny Karmnika Dla Ptaków