Zajmiemy się teraz powtórką i wyjaśnieniem zagadnień gramatycznych i leksykalnych z Unit 6 Evolution Plus dla klasy 6 z języka angielskiego. Skupimy się na tym, co najważniejsze, abyś mógł dobrze przygotować się do testu.
Czasowniki modalne: must, should, have to
Czasowniki modalne to słowa, które dodają dodatkowe znaczenie do czasownika głównego. Wyrażają one możliwość, konieczność, radę, lub pozwolenie. W tej lekcji skupimy się na trzech ważnych: must, should, i have to.
Must używamy, gdy mówimy o obowiązkach lub rzeczach, które musimy zrobić, bo tak nakazują zasady lub prawo. To silne wyrażenie konieczności. Na przykład: "You must wear a helmet when riding a bike." (Musisz nosić kask, jeżdżąc na rowerze).
Should używamy, gdy dajemy radę lub mówimy o czymś, co uważamy za dobre lub słuszne. Jest to łagodniejsza forma niż must. Na przykład: "You should eat more vegetables." (Powinieneś jeść więcej warzyw). To tylko sugestia, a nie nakaz.
Have to używamy, gdy mówimy o konieczności wynikającej z sytuacji zewnętrznej lub obowiązku. Jest podobne do must, ale często wynika z okoliczności. Na przykład: "I have to go to school tomorrow." (Muszę iść jutro do szkoły). Szkoła zaczyna się o określonej godzinie i nie mamy wyboru.
Przykłady użycia
Spójrzmy na więcej przykładów, żeby lepiej zrozumieć różnicę:
- You must not cheat on the test. (Nie wolno ci oszukiwać na teście.) - Zakaz, obowiązek.
- You should study hard for the test. (Powinieneś się pilnie uczyć do testu.) - Rada.
- I have to finish my homework before I can play. (Muszę skończyć pracę domową, zanim będę mógł się bawić.) - Obowiązek wynikający z sytuacji.
Słownictwo związane ze szkołą i nauką
W Unit 6 pojawia się dużo słówek związanych ze szkołą, przedmiotami i nauką. Ważne jest, aby je znać i rozumieć. Powtórzmy najważniejsze z nich.
Przedmioty szkolne to na przykład: maths (matematyka), science (nauki przyrodnicze), history (historia), geography (geografia), English (angielski), PE (wychowanie fizyczne), art (plastyka), music (muzyka), ICT (informatyka).
Inne przydatne słowa to: exam (egzamin), test (test), homework (praca domowa), lesson (lekcja), teacher (nauczyciel), student (uczeń), classroom (klasa), timetable (plan lekcji), notebook (zeszyt), textbook (podręcznik).
Przykłady zdań
Oto kilka przykładów zdań z wykorzystaniem tych słówek:
- I have a maths exam tomorrow. (Jutro mam egzamin z matematyki.)
- My favourite subject is science. (Moim ulubionym przedmiotem są nauki przyrodnicze.)
- We have a lot of homework in English this week. (Mamy dużo pracy domowej z angielskiego w tym tygodniu.)
Past Simple vs. Past Continuous
Te dwa czasy przeszłe często sprawiają trudności. Past Simple (czas przeszły prosty) używamy do opisywania zakończonych czynności w przeszłości. Past Continuous (czas przeszły ciągły) używamy do opisywania czynności, która trwała w danym momencie w przeszłości.
Past Simple tworzymy, dodając końcówkę -ed do regularnych czasowników (np. played, watched) lub używając drugiej formy czasownika nieregularnego (np. went, saw). Na przykład: "I watched TV yesterday." (Oglądałem wczoraj telewizję).
Past Continuous tworzymy, używając was/were + czasownik z końcówką -ing. Na przykład: "I was watching TV at 8 pm yesterday." (Oglądałem telewizję o 20:00 wczoraj).
Kiedy używamy obu czasów razem?
Często używamy obu czasów razem, żeby pokazać, że jedna czynność przerwała drugą. Wtedy używamy słów when (kiedy) lub while (podczas gdy).
- "I was watching TV when the phone rang." (Oglądałem telewizję, kiedy zadzwonił telefon.) - Oglądanie telewizji trwało, a dzwonek telefonu to przerwał.
- "While I was studying, my brother was playing video games." (Podczas gdy ja się uczyłem, mój brat grał w gry wideo.) - Obie czynności trwały w tym samym czasie.
Pytania i przeczenia w Past Simple i Past Continuous
Pamiętaj, jak tworzyć pytania i przeczenia w obu czasach.
Past Simple: Pytania tworzymy, używając did + podmiot + czasownik w formie podstawowej. Przeczenia tworzymy, używając did not (didn't) + czasownik w formie podstawowej. Na przykład: "Did you watch TV yesterday?" (Czy oglądałeś wczoraj telewizję?) "I didn't watch TV yesterday." (Nie oglądałem wczoraj telewizji).
Past Continuous: Pytania tworzymy, zamieniając kolejność was/were z podmiotem. Przeczenia tworzymy, dodając not po was/were (wasn't/weren't). Na przykład: "Was she watching TV at 8 pm?" (Czy ona oglądała telewizję o 20:00?) "She wasn't watching TV at 8 pm." (Ona nie oglądała telewizji o 20:00).
Teraz, kiedy powtórzyliśmy najważniejsze zagadnienia z Unit 6 Evolution Plus, powinieneś czuć się pewniej. Pamiętaj, żeby rozwiązywać zadania i powtarzać słownictwo. Powodzenia na teście!

