Witajcie, młodzi lingwiści! Przygotujcie się na podróż po Unit 2 podręcznika Brainy do angielskiego dla klasy 5. Będziemy odkrywać fascynujące zagadnienia gramatyczne i leksykalne. Spróbujemy to zrobić w sposób przyjazny dla każdego ucznia, a szczególnie dla tych, którzy lubią uczyć się wizualnie.
Czasowniki can i can't
Wyobraźcie sobie Supermana! Co on potrafi? Latać! W języku angielskim powiemy: He can fly. Can oznacza "móc", "umieć", "potrafić".
Teraz pomyślcie o żółwiu. Czy potrafi latać? Nie! Po angielsku: He can't fly. Can't to skrót od cannot i oznacza "nie móc", "nie umieć", "nie potrafić".
Spójrzcie na to jak na włącznik i wyłącznik. Can to włącznik – coś potrafimy. Can't to wyłącznik – czegoś nie potrafimy. Wizualizujcie sobie lampkę: gdy świeci (can), gdy jest zgaszona (can't).
Przykłady:
- I can swim. (Umiem pływać.) - Wyobraź sobie siebie w wodzie, płynącego jak ryba!
- She can't play the guitar. (Ona nie umie grać na gitarze.) - Spróbuj zwizualizować kogoś trzymającego gitarę, ale nie wydobywającego z niej dźwięku.
- We can speak English. (Umiemy mówić po angielsku.) - Pomyśl o sobie rozmawiającym z kimś po angielsku.
Pytania z can
Chcecie zapytać, czy ktoś potrafi coś zrobić? Wystarczy, że can postawicie na początku zdania! To jak zmiana kolejności klocków w budowli.
Normalnie mamy: You can... (Ty możesz...). Aby zadać pytanie, robimy: Can you...? (Czy ty możesz...?).
Przykłady:
- Can you ride a bike? (Czy umiesz jeździć na rowerze?) - Wyobraź sobie siebie na rowerze, balansującego i pedałującego.
- Can she sing? (Czy ona umie śpiewać?) - Zwizualizuj sobie kogoś stojącego przed mikrofonem i śpiewającego.
- Can they play football? (Czy oni umieją grać w piłkę nożną?) - Pomyśl o drużynie grającej w piłkę.
Krótkie odpowiedzi są proste: Yes, I can. (Tak, umiem.) lub No, I can't. (Nie, nie umiem.). Jak w grze "prawda czy fałsz".
Słownictwo związane ze zwierzętami
Unit 2 to także zwierzęta! Spróbujmy zapamiętać nazwy zwierząt, kojarząc je z obrazkami i dźwiękami. To jak oglądanie filmu przyrodniczego w głowie!
Przykłady:
- Dog (pies) – Zamknij oczy i usłysz szczekanie.
- Cat (kot) – Wyobraź sobie kota mruczącego na twoich kolanach.
- Bird (ptak) – Zobacz ptaka latającego po niebie.
- Fish (ryba) – Pomyśl o rybce pływającej w akwarium.
- Horse (koń) – Usłysz stukot kopyt.
- Monkey (małpa) – Wyobraź sobie małpę skaczącą po drzewach.
- Elephant (słoń) – Zobacz wielkiego słonia z trąbą.
Wyobraźcie sobie zoo! Każde zwierzę ma swój znak rozpoznawczy – wygląd, dźwięk, zachowanie. Skupcie się na tych detalach, żeby łatwiej zapamiętać słówka.
Połączenie can i zwierząt
Teraz połączmy wiedzę o can i słownictwo związane ze zwierzętami! Możemy tworzyć zdania opisujące, co zwierzęta potrafią.
Przykłady:
- A bird can fly. (Ptak umie latać.) - Wyobraź sobie ptaka szybującego po niebie.
- A fish can swim. (Ryba umie pływać.) - Zobacz rybę zgrabnie poruszającą się w wodzie.
- A dog can't fly. (Pies nie umie latać.) - Pomyśl o psie, który biega po ziemi.
- A monkey can climb trees. (Małpa umie wspinać się na drzewa.) - Zwizualizuj sobie małpę zręcznie wspinającą się po gałęziach.
Spróbujcie sami wymyślać podobne zdania! Wybierzcie zwierzę i pomyślcie, co potrafi, a czego nie. To jak układanie puzzli – dopasowujecie słowa, żeby stworzyć logiczny obrazek.
Gry i zabawy
Nauka nie musi być nudna! Możecie grać w gry, żeby utrwalić materiał. Na przykład "Zgadnij zwierzę" (Guess the animal) – jedna osoba opisuje zwierzę, używając can i can't, a reszta zgaduje.
Możecie też rysować! Narysujcie swoje ulubione zwierzę i napiszcie pod rysunkiem zdanie o tym, co potrafi. To jak tworzenie własnej książki ze zwierzętami!
Pamiętajcie, że nauka to proces. Nie zrażajcie się, jeśli coś wydaje się trudne. Wizualizacja, skojarzenia i zabawa pomogą Wam opanować materiał z Unit 2 i poczuć się pewniej w języku angielskim. Powodzenia!
