Witajcie uczniowie klasy 7! Przygotujmy się razem do testu z języka niemieckiego, dział 1. Zrozumiemy kluczowe zagadnienia i poćwiczymy, abyście czuli się pewnie na sprawdzianie.
Tematyka Działu 1: Przedstawianie się i pozdrowienia
Na samym początku nauki języka, ważne jest, aby umieć się przedstawić. Obejmuje to mówienie o swoim imieniu, wieku i skąd pochodzisz. Poznajmy podstawowe zwroty.
Przedstawianie się
Zacznijmy od imienia. Najprostszy sposób, to użyć zwrotu: "Ich heiße..." (Nazywam się...). Na przykład: Ich heiße Anna. Możemy też powiedzieć: "Mein Name ist..." (Moje imię to...). Na przykład: Mein Name ist Jan. Pamiętaj, że w języku niemieckim piszemy z dużej litery zaimki osobowe w formach grzecznościowych, np. "Sie".
Kolejny element to wiek. Używamy zwrotu: "Ich bin ... Jahre alt" (Mam ... lat). Zamiast kropek wstawiamy liczbę. Na przykład: Ich bin zwölf Jahre alt (Mam dwanaście lat). Zauważ, że "Jahre" (lata) jest w liczbie mnogiej.
Skąd pochodzimy? Używamy zwrotu: "Ich komme aus..." (Pochodzę z...). Na przykład: Ich komme aus Polen (Pochodzę z Polski). Pamiętaj, że nazwy krajów piszemy z dużej litery. Dodatkowo, jeśli chcemy powiedzieć, gdzie mieszkamy, użyjemy: "Ich wohne in..." (Mieszkam w...). Na przykład: Ich wohne in Warschau (Mieszkam w Warszawie).
Pozdrowienia
Pozdrowienia są niezbędne w codziennej komunikacji. Istnieją różne sposoby na przywitanie się, w zależności od pory dnia. Rano mówimy: "Guten Morgen!" (Dzień dobry!). W ciągu dnia używamy: "Guten Tag!" (Dzień dobry!). Wieczorem mówimy: "Guten Abend!" (Dobry wieczór!).
Bardzo popularnym pozdrowieniem jest również "Hallo!" (Cześć!). Jest ono bardziej nieformalne i możemy go używać w stosunku do znajomych. Na pożegnanie mówimy: "Auf Wiedersehen!" (Do widzenia!). Możemy też użyć krótszego: "Tschüs!" (Pa!). "Bis bald!" oznacza "Do zobaczenia wkrótce!".
Ćwiczenia praktyczne
Aby utrwalić wiedzę, wykonajmy kilka ćwiczeń. Spróbuj odpowiedzieć na pytania po niemiecku:
- Wie heißt du? (Jak się nazywasz?)
- Wie alt bist du? (Ile masz lat?)
- Woher kommst du? (Skąd pochodzisz?)
- Wo wohnst du? (Gdzie mieszkasz?)
Spróbuj teraz przywitać się z kolegą lub koleżanką na różne sposoby, w zależności od pory dnia. Na przykład, udawaj, że spotykasz kogoś rano i powiedz: "Guten Morgen!" Potem pożegnaj się, używając "Auf Wiedersehen!".
Alfabet niemiecki
Znajomość alfabetu niemieckiego jest bardzo ważna. Większość liter wymawiamy podobnie jak w języku polskim, ale są pewne różnice. Ważne są Umlaute: ä, ö, ü. ß, zwane eszett, wymawiamy jak podwójne "s".
Posłuchaj, jak wymawia się każdą literę alfabetu niemieckiego i spróbuj powtarzać. Możesz znaleźć nagrania online. Staraj się przeliterować swoje imię i nazwisko po niemiecku. To świetne ćwiczenie!
Liczby od 1 do 20
Umiejętność liczenia jest podstawowa. Nauczmy się liczb od 1 do 20 po niemiecku:
- 1 - eins
- 2 - zwei
- 3 - drei
- 4 - vier
- 5 - fünf
- 6 - sechs
- 7 - sieben
- 8 - acht
- 9 - neun
- 10 - zehn
- 11 - elf
- 12 - zwölf
- 13 - dreizehn
- 14 - vierzehn
- 15 - fünfzehn
- 16 - sechzehn
- 17 - siebzehn
- 18 - achtzehn
- 19 - neunzehn
- 20 - zwanzig
Zauważ, że liczby od 13 do 19 tworzy się poprzez dodanie "zehn" do liczby od 3 do 9. Wyjątkiem są 16 (sechzehn) i 17 (siebzehn), gdzie gubimy "s" w "sechs" i "en" w "sieben". Ćwicz wymowę i pisownię tych liczb.
Zaimki osobowe
Zaimki osobowe są bardzo ważne w języku niemieckim, ponieważ wpływają na odmianę czasowników. Poznajmy je:
- ich (ja)
- du (ty)
- er (on)
- sie (ona)
- es (ono)
- wir (my)
- ihr (wy)
- sie (oni/one)
- Sie (Pan/Pani/Państwo) - forma grzecznościowa
Pamiętaj, żeby Sie (forma grzecznościowa) zawsze pisać z dużej litery. Ćwicz używanie tych zaimków w zdaniach. Na przykład: Ich bin Schüler (Ja jestem uczniem). Du bist Lehrer (Ty jesteś nauczycielem).
Podsumowanie
Dział 1 to solidne podstawy języka niemieckiego. Przedstawianie się, pozdrowienia, alfabet, liczby i zaimki osobowe to kluczowe zagadnienia. Ćwicz regularnie, a na pewno poradzisz sobie na teście! Viel Erfolg! (Powodzenia!)

