hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Test Historia Klasa 7 Dzial 1

Test Historia Klasa 7 Dzial 1

Klasa 7, dział 1 historii, to fascynująca podróż w czasie. Skupiamy się na Europie i świecie w epoce nowożytnej. To okres przełomowych zmian, odkryć geograficznych i narodzin nowoczesnych państw.

Wielkie odkrycia geograficzne

Zaczynamy od Wielkich Odkryć Geograficznych. To czas, gdy Europejczycy wyruszają w dalekie podróże. Szukają nowych dróg handlowych do Azji.

Przyczyny tych wypraw są różnorodne. Chęć zysku, poszukiwanie nowych surowców i chęć szerzenia chrześcijaństwa. Techniczne postępy, takie jak ulepszone statki (karawela) i kompas, też są ważne.

Krzysztof Kolumb w 1492 roku dopływa do Ameryki. Myśli, że dotarł do Indii. To początek europejskiej kolonizacji kontynentu amerykańskiego.

Vasco da Gama opływa Afrykę i dociera do Indii w 1498 roku. Otwiera nową drogę morską do Azji. To osłabia pozycję pośredników w handlu, jak Arabowie i Wenecjanie.

Ferdynand Magellan w latach 1519-1522 dowodzi pierwszej wyprawy dookoła świata. Udowadnia, że Ziemia jest okrągła. To ogromny krok w poznawaniu świata.

Skutki odkryć są ogromne. Europa wzbogaca się o nowe surowce, jak złoto i srebro. Do Europy trafiają nowe rośliny uprawne, jak ziemniaki i pomidory. Rozwija się handel międzykontynentalny.

Niestety, odkrycia mają też negatywne skutki. Kolonizacja prowadzi do podboju i zniewolenia rdzennej ludności Ameryki. Europejskie choroby dziesiątkują populację Indian. Rozpoczyna się handel niewolnikami z Afryki.

Renesans

Kolejny ważny temat to Renesans, czyli odrodzenie. To epoka w historii kultury europejskiej. Charakteryzuje się powrotem do antycznych ideałów. Sztuka, nauka i filozofia przeżywają rozkwit.

Renesans narodził się we Włoszech w XIV wieku. Potem rozprzestrzenił się na całą Europę. Ważną rolę odgrywa mecenat artystyczny. Bogaci władcy i kupcy wspierają artystów.

Leonardo da Vinci to symbol renesansu. Był malarzem, rzeźbiarzem, architektem, naukowcem i inżynierem. Stworzył arcydzieła, takie jak Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza.

Michał Anioł był wybitnym rzeźbiarzem i malarzem. Stworzył Dawida i freski w Kaplicy Sykstyńskiej. Jego prace charakteryzują się monumentalnością i ekspresją.

Rafael Santi był malarzem znanym z harmonii i piękna swoich dzieł. Namalował Szkołę Ateńską i Madonny.

W renesansie rozwija się nauka. Mikołaj Kopernik tworzy teorię heliocentryczną. Dowodzi, że Ziemia krąży wokół Słońca. To rewolucja w myśleniu o wszechświecie.

Renesans to epoka humanizmu. Człowiek staje się w centrum zainteresowania. Podkreśla się jego wartość i potencjał. Rozwija się edukacja i kultura.

Reformacja

Reformacja to ruch religijny w XVI wieku. Jego celem była reforma Kościoła katolickiego. Doprowadził do podziału chrześcijaństwa.

Przyczyny reformacji to m.in. krytyka moralności duchowieństwa. Sprzedaż odpustów (odpuszczenia grzechów) budzi sprzeciw. Rosnące niezadowolenie społeczne też odgrywa rolę.

Marcin Luter w 1517 roku przybija 95 tez do drzwi kościoła w Wittenberdze. Krytykuje w nich praktyki Kościoła. To początek reformacji w Niemczech.

Luter tłumaczy Biblię na język niemiecki. Umożliwia to dostęp do Pisma Świętego szerszym rzeszom ludzi. Głosi, że zbawienie można osiągnąć jedynie przez wiarę.

Jan Kalwin rozwija reformację w Szwajcarii. Tworzy doktrynę predestynacji. Uważa, że Bóg z góry przeznaczył ludzi do zbawienia lub potępienia.

Reformacja doprowadza do wojen religijnych w Europie. Powstają nowe wyznania, jak luteranizm, kalwinizm i anglikanizm. Europa dzieli się na katolicką i protestancką.

Skutki reformacji są ogromne. Osłabia się pozycja Kościoła katolickiego. Wzmacnia się władza świecka. Rozwija się kultura i edukacja w duchu protestanckim.

Europa w XVI wieku

XVI wiek to czas kształtowania się nowoczesnych państw w Europie. Wzrasta rola monarchów. Centralizują oni władzę i tworzą silne armie.

Hiszpania staje się potęgą pod rządami Habsburgów. Kolonizuje Amerykę i czerpie z tego ogromne zyski. Filip II prowadzi wojny w obronie katolicyzmu.

Francja przeżywa renesans pod rządami Franciszka I. To kraj kultury i sztuki. Jednak wojny religijne osłabiają państwo.

Anglia umacnia się pod rządami Tudorów. Elżbieta I staje się symbolem silnej monarchii. Anglia pokonuje hiszpańską Armadę w 1588 roku.

Polska w XVI wieku przeżywa złoty wiek. To czas panowania Jagiellonów. Rozwija się kultura i nauka. Polska staje się ważnym państwem w Europie.

To tylko krótki przegląd zagadnień z działu 1 historii w klasie 7. Warto zgłębić te tematy, aby lepiej zrozumieć historię Europy i świata.

Ziemie Polskie Po Kongresie Wiedeskim Sprawdzian Klasa 7 Grupa A - question Test Historia Klasa 7 Dzial 1
Sprawdzian Historii Klasa 7 Dzia 1 Europa Po Kongresie Wiedeskim - question Test Historia Klasa 7 Dzial 1
Suma Miar Katow W Pieciokacie
Igrzyska Olimpijskie Pierwsze