Witaj w fascynującym świecie geografii klasy 7, dział 1! Przygotuj się na wizualną podróż po naszej planecie.
Ziemia - Nasz Dom
Wyobraź sobie Ziemię jako wielką, błękitną kulę. Taką kulę, którą możesz trzymać w ręku, ale tysiące razy większą. To nasz dom, planeta, na której żyjemy.
Ziemia nie jest idealną kulą. Jest lekko spłaszczona na biegunach. Pomyśl o piłce do rugby – jest podobnie wydłużona.
Kształt i Rozmiar Ziemi
Dawno, dawno temu ludzie myśleli, że Ziemia jest płaska. Wyobraź sobie naleśnik. Bali się, że jak dojdą do krawędzi, spadną.
Dziś wiemy, że to nieprawda. Dzięki zdjęciom z kosmosu mamy dowody. Widzimy okrągłą Ziemię.
Obwód Ziemi wynosi około 40 000 km. To tak, jakbyś musiał przejechać samochodem dookoła Ziemi. Długa podróż!
Promień Ziemi to odległość od środka Ziemi do jej powierzchni. Wynosi około 6371 km. Wyobraź sobie bardzo długą linijkę.
Ruchy Ziemi
Ziemia nie stoi w miejscu. Ona cały czas się porusza. Wyobraź sobie, że siedzisz na karuzeli. Ziemia jest jak ta karuzela.
Mamy dwa główne ruchy Ziemi: ruch obrotowy i ruch obiegowy.
Ruch Obrotowy
Ziemia kręci się wokół własnej osi. Pomyśl o bączku, który się kręci. Jeden obrót trwa 24 godziny. To jeden dzień i jedna noc.
Dzięki ruchowi obrotowemu mamy dzień i noc. Kiedy jesteśmy skierowani do Słońca, jest dzień. Kiedy jesteśmy po drugiej stronie, jest noc.
Ruch obrotowy powoduje również pozorne wędrówki Słońca. Słońce wydaje się wschodzić na wschodzie i zachodzić na zachodzie. Jakby ktoś przesuwał lampę po niebie.
Ruch obrotowy wpływa też na siłę Coriolisa. Wyobraź sobie, że rzucasz piłkę na karuzeli. Piłka nie poleci prosto, tylko się zakrzywi. Podobnie dzieje się z wiatrami i prądami morskimi na Ziemi.
Ruch Obiegowy
Ziemia krąży wokół Słońca. Wyobraź sobie, że biegasz wokół ogniska. Jeden obieg trwa 365 dni i 6 godzin. To jeden rok.
Tor ruchu Ziemi wokół Słońca nazywamy orbitą. Orbita Ziemi nie jest idealnym kołem. Jest lekko spłaszczona, ma kształt elipsy. Jak lekko spłaszczone jajko.
Dzięki ruchowi obiegowemu i nachyleniu osi Ziemi mamy pory roku. Ziemia jest nachylona pod kątem około 23,5 stopnia. To jakbyś trzymał ołówek lekko przechylony.
Kiedy półkula północna jest nachylona w stronę Słońca, mamy lato. Kiedy jest odchylona, mamy zimę. Na półkuli południowej jest odwrotnie.
W ciągu roku mamy równonoce i przesilenia. Równonoc to dzień, kiedy dzień i noc trwają tyle samo. Przesilenie to dzień, kiedy dzień jest najdłuższy (przesilenie letnie) lub najkrótszy (przesilenie zimowe).
Skutki Ruchów Ziemi
Ruchy Ziemi mają ogromny wpływ na nasze życie. Wpływają na pogodę, klimat i roślinność.
Wyobraź sobie, że Ziemia się nie kręci. Jedna strona byłaby zawsze gorąca, a druga zawsze zimna. Życie byłoby bardzo trudne.
Ruchy Ziemi wpływają na strefy czasowe. Ziemia jest podzielona na 24 strefy czasowe. W każdej strefie czas jest inny. Dzięki temu możemy dzwonić do przyjaciół z innego kraju i wiedzieć, która jest godzina u nich.
Geografia jest fascynująca. Odkrywanie Ziemi to wspaniała przygoda! Pamiętaj, że każde pytanie jest dobre. Szukaj odpowiedzi, obserwuj świat i baw się nauką!

