hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Test Całoroczny Z Historii 1 Gim

Test Całoroczny Z Historii 1 Gim

Hej uczniowie! Gotowi na test z historii klasy 1 gimnazjum? Nie martwcie się! Rozłóżmy to na czynniki pierwsze, jak pizzę na kawałki. Zobaczycie, że to proste!

Starożytny Bliski Wschód: Kolebka Cywilizacji

Wyobraźcie sobie pustynię. Gorąco. Piasek. A nagle... miasta! To Mezopotamia, czyli "Międzyrzecze". Leży między Tygrysem i Eufratem. Pomyślcie o nich jak o rzekach, które dawały życie.

Sumerowie budowali tam pierwsze miasta-państwa, jak Ur i Uruk. Każde z własnym królem i bogiem. Trochę jak osiedla z własnym zarządem, tylko o wiele starsze!

Stworzyli pismo klinowe! To jak odciski palców na glinianych tabliczkach. Używali ich do liczenia i spisywania praw. Spróbujcie sami coś narysować w piasku patykiem – to jakby prababcia pisma klinowego!

Potem pojawili się Akadyjczycy pod wodzą Sargona Wielkiego. Zjednoczyli Sumer i stworzyli pierwsze imperium. Pomyślcie o tym jak o połączeniu kilku osiedli w jedno duże miasto.

Babilon to kolejne ważne miasto. Hammurabi, jego król, spisał kodeks praw. "Oko za oko, ząb za ząb". Surowe, ale miało zapobiegać chaosowi. Wyobraźcie sobie szkolny regulamin, tylko dużo ostrzejszy!

Asyria była znana ze swojej armii. Byli okrutni i podbijali wiele ziem. Myślcie o nich jak o szkolnych łobuzach, ale na skalę kraju.

Na koniec, Persja. Ogromne imperium. Cyrus Wielki i Dariusz I byli królami. Budowali drogi i system pocztowy. Jak autostrada i Poczta Polska starożytności!

Starożytny Egipt: Dar Nilu

Egipt. Pomyślcie o rzece Nil jako o żyle życia. Bez niej byłaby tylko pustynia. Nil wylewał regularnie, dając urodzajne gleby. Jak podlewanie ogródka, tylko na ogromną skalę!

Faraon był królem-bogiem. Miał absolutną władzę. Pomyślcie o dyrektorze szkoły, który ma władzę nad wszystkim, ale jeszcze większą!

Piramidy budowano jako grobowce dla faraonów. To monumentalne budowle, jak gigantyczne pomniki. Najsłynniejsze to piramidy w Gizie.

Hieroglify to pismo Egipcjan. Obrazki symbolizujące słowa i dźwięki. Jak emotikony, ale bardziej skomplikowane i używane do pisania!

Religia była bardzo ważna. Wierzyli w wielu bogów, jak Ra (bóg słońca), Ozyrysa (bóg życia pozagrobowego) i Izydę (bogini matka). Wyobraźcie sobie komiks o bogach z supermocami!

Starożytna Grecja: Demokracja i Filozofia

Grecja. Kraj górzysty, podzielony na miasta-państwa, zwane polis. Jakby każda dolina była oddzielnym państwem.

Ateny to kolebka demokracji. Obywatele (tylko mężczyźni!) głosowali nad prawami. Jak wybory do samorządu uczniowskiego, tylko ważniejsze!

Sparta była nastawiona na wojsko. Silni, zdyscyplinowani żołnierze. Jak obóz wojskowy, ale przez całe życie!

Igrzyska olimpijskie narodziły się w Grecji. Zawody sportowe ku czci bogów. Jak szkolna olimpiada sportowa, ale z większą tradycją!

Filozofia rozwijała się w Grecji. Sokrates, Platon i Arystoteles zadawali pytania o sens życia i świata. Jak rozmowa z mądrym wujkiem, który zmusza do myślenia!

Architektura grecka jest znana z kolumn. Doryckie, jońskie i korynckie. Popatrzcie na stare budynki, może zobaczycie kolumny!

Starożytny Rzym: Imperium i Prawo

Rzym. Zaczęło się od małej wioski, a stało się potężnym imperium. Pomyślcie o tym jak o firmie, która zaczęła w garażu, a teraz ma oddziały na całym świecie!

Republika Rzymska. Władzę sprawował senat. Jak parlament, tylko dla bogatych.

Juliusz Cezar. Generał i polityk. Chciał zostać dyktatorem. Został zamordowany. Jak bohater filmu akcji, który ginie przed końcem.

Imperium Rzymskie. Oktawian August został pierwszym cesarzem. Rzym podbił wiele ziem. Jak gra w strategiczną grę, w której podbijasz kolejne państwa.

Prawo rzymskie. Podstawa prawa w wielu krajach. Jak instrukcja obsługi państwa.

Kultura rzymska. Przejęli wiele od Greków, ale dodali swoje. Budowali drogi, akwedukty i amfiteatry. Jak ulepszona wersja greckiej technologii!

Upadek Cesarstwa Rzymskiego. Zbyt duże, zbyt skomplikowane, ataki barbarzyńców. Jak dom z kart, który się zawalił.

Średniowiecze: Wiek Wiary

Średniowiecze to okres po upadku Rzymu. Czas rycerzy, zamków i kościołów.

Chrześcijaństwo. Dominująca religia w Europie. Kościół miał ogromną władzę. Jakby jedna firma miała monopol na wszystko.

Feudalizm. System społeczny. Król, wasale, chłopi. Jak piramida władzy. Król na szczycie, chłopi na dole.

Krucjaty. Wyprawy krzyżowe do Ziemi Świętej. Walka o Jerozolimę. Jak wojna o terytorium w grze komputerowej.

Sztuka romańska i gotycka. Kościoły i zamki budowane w tych stylach. Styl romański masywny i prosty, gotycki strzelisty i ozdobny. Popatrzcie na zdjęcia, żeby zobaczyć różnicę!

Uniwersytety. Powstawały w średniowieczu. Miejsca, gdzie uczono się filozofii, teologii i prawa. Jak szkoły, ale dla dorosłych.

Powodzenia na teście! Pamiętajcie, historia to nie tylko daty i nazwiska. To opowieść o ludziach, którzy żyli przed nami. Zrozumienie historii pomaga zrozumieć świat.

JĘZYK POLSKI NOWA ERA 1 GIM. sprawdziany TESTY (12877500456 Test Całoroczny Z Historii 1 Gim
Cała strona 48 chemia klasa 1 gim - Brainly.pl Test Całoroczny Z Historii 1 Gim
Five Nights At Freddy's 1 Freddy
Kolędy A Wczora Z Wieczora Tekst