hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Tarta Z Biala Czekolada Kwestia Smaku

Tarta Z Biala Czekolada Kwestia Smaku

Zacznijmy od tego, czym jest tarta. Tarta to rodzaj wypieku, którego podstawą jest kruche ciasto. Ciasto to wypełnia się różnego rodzaju nadzieniem – owocowym, warzywnym, mięsnym lub, tak jak w naszym przypadku, kremem na bazie białej czekolady.

Kwestia Smaku to popularny blog kulinarny. Znajdziemy tam mnóstwo przepisów na różnorodne dania, w tym także na tarty. Przepisy na Kwestii Smaku są zazwyczaj dobrze opisane i sprawdzone. To sprawia, że są one chętnie wykorzystywane przez osoby, które lubią gotować i piec.

Składniki na tartę z białą czekoladą

Do przygotowania tarty z białą czekoladą potrzebujemy kilku podstawowych składników. Zaczynamy od ciasta kruchego. Potrzebujemy mąki pszennej, masła, cukru pudru, jajka (lub żółtka) i szczypty soli. Ilość składników zależy od przepisu. Najlepiej trzymać się wytycznych podanych na Kwestii Smaku.

Krem na bazie białej czekolady to druga, kluczowa część tarty. Potrzebujemy dobrej jakości białej czekolady. Im lepsza czekolada, tym lepszy smak kremu. Oprócz czekolady, będziemy potrzebować śmietanki kremówki 30% lub 36%. Czasami do kremu dodaje się także ser mascarpone, który nadaje mu gładkości i kremowej konsystencji.

Dodatkowo, możemy użyć różnych dodatków do dekoracji tarty. Świeże owoce, takie jak maliny, truskawki, borówki lub jagody, idealnie pasują do słodkiego smaku białej czekolady. Możemy także posypać tartę startą białą czekoladą lub płatkami migdałowymi.

Przygotowanie ciasta kruchego

Kruche ciasto to podstawa naszej tarty. Istnieje kilka sposobów na jego przygotowanie. Jednym z popularniejszych jest połączenie zimnego masła z mąką, cukrem pudrem i solą. Najlepiej użyć do tego siekacza lub robota kuchennego. Można też rozcierać masło z mąką palcami, ale trzeba to robić szybko, żeby masło się nie rozpuściło.

Następnie dodajemy jajko (lub żółtko) i szybko zagniatamy ciasto. Ważne jest, żeby nie zagniatać go zbyt długo, ponieważ stanie się twarde po upieczeniu. Gotowe ciasto formujemy w kulę, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na minimum 30 minut. Chłodzenie ciasta sprawia, że łatwiej się je wałkuje i piecze.

Po schłodzeniu wyjmujemy ciasto z lodówki i wałkujemy na cienki placek. Przenosimy go do formy na tartę, uprzednio wysmarowanej masłem i posypanej mąką. Dociskamy ciasto do brzegów formy i odcinamy nadmiar. Dno tarty nakłuwamy widelcem, żeby ciasto nie wybrzuszyło się podczas pieczenia.

Możemy upiec ciasto na dwa sposoby. Pierwszy to tzw. pieczenie "na ślepo". Wykładamy dno tarty papierem do pieczenia i obciążamy go np. suchą fasolą lub ryżem. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez około 15 minut. Następnie zdejmujemy obciążenie i pieczemy jeszcze przez kilka minut, aż ciasto się zarumieni. Drugi sposób to pieczenie bez obciążenia, ale wtedy należy pilnować, żeby ciasto nie wybrzuszyło się.

Przygotowanie kremu z białej czekolady

Gdy ciasto się piecze, możemy przygotować krem z białej czekolady. Białą czekoladę łamiemy na małe kawałki i umieszczamy w misce. Śmietankę kremówkę podgrzewamy w rondelku, ale nie doprowadzamy do wrzenia. Gorącą śmietanką zalewamy czekoladę i mieszamy, aż czekolada się rozpuści i powstanie gładki, jednolity krem.

Jeśli używamy serka mascarpone, dodajemy go do kremu po rozpuszczeniu czekolady i dokładnie mieszamy. Krem odstawiamy do przestygnięcia, a następnie wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny, żeby zgęstniał. Im dłużej krem będzie się chłodził, tym będzie gęstszy i łatwiejszy do rozprowadzenia na tartie.

Składanie tarty i dekoracja

Po upieczeniu i ostudzeniu ciasta oraz schłodzeniu kremu możemy przystąpić do składania tarty. Na dno tarty wylewamy krem z białej czekolady i równomiernie rozprowadzamy. Wierzch tarty dekorujemy świeżymi owocami, startą białą czekoladą lub płatkami migdałowymi. Możemy także polać tartę rozpuszczoną białą czekoladą lub posypać cukrem pudrem.

Gotową tartę wkładamy do lodówki na minimum godzinę, żeby krem dobrze się schłodził i stężał. Przed podaniem kroimy tartę na kawałki i serwujemy. Tarta z białą czekoladą najlepiej smakuje schłodzona.

Wskazówki i triki

Używaj dobrej jakości białej czekolady. To klucz do sukcesu. Tanią czekoladę często ma nieprzyjemny, woskowy smak. Zwróć uwagę na zawartość kakao w czekoladzie – im wyższa, tym lepsza jakość.

Nie przegrzej śmietanki kremówki. Powinna być gorąca, ale nie wrząca. Wrząca śmietanka może spowodować, że czekolada się zwarzy.

Jeśli krem jest zbyt rzadki, możesz dodać do niego trochę żelatyny. Rozpuść żelatynę w niewielkiej ilości zimnej wody, a następnie dodaj do ciepłego kremu i dokładnie wymieszaj.

Jeśli nie masz świeżych owoców, możesz użyć owoców mrożonych. Pamiętaj tylko, żeby rozmrozić je wcześniej i odsączyć z nadmiaru soku.

Eksperymentuj z dodatkami. Do kremu z białej czekolady możesz dodać np. ekstrakt waniliowy, skórkę z cytryny lub limonki, likier kokosowy lub posiekane orzechy.

Przepis na tartę z białą czekoladą znaleziony na Kwestii Smaku, to dobra baza do eksperymentów. Możemy zmieniać dodatki, proporcje składników i sposoby dekoracji, aby stworzyć własną, unikalną tartę.

Tarta z żurawiną i białą czekoladą | Blog | Kwestia Smaku Tarta Z Biala Czekolada Kwestia Smaku
Angielski Dla Dzieci Zdanie Po Zdaniu
Jak Narysowac Kroliczka Krok Po Kroku