hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • świat W Drugiej Połowie Xix Wieku Sprawdzian Klasa 7

świat W Drugiej Połowie Xix Wieku Sprawdzian Klasa 7

świat W Drugiej Połowie Xix Wieku Sprawdzian Klasa 7

Witajcie uczniowie klasy 7! Przygotujmy się razem do sprawdzianu z historii, dotyczącego świata w drugiej połowie XIX wieku. Spróbujemy zrozumieć to, co działo się wtedy na świecie, krok po kroku.

Rewolucja Przemysłowa i Jej Skutki

Wyobraź sobie, że jesteś w kuchni. Dawniej ciasto zagniatało się ręcznie. Teraz masz mikser! To jak Rewolucja Przemysłowa, tylko na większą skalę.

Rewolucja Przemysłowa zaczęła się w Anglii. Później rozprzestrzeniła się na całą Europę i Stany Zjednoczone. To był czas wielkich zmian w produkcji.

Powstawały fabryki. Zamiast ręcznej pracy, maszyny robiły wszystko szybciej i taniej. Pomyśl o kopalni węgla – dawniej górnik musiał sam wydobywać węgiel, teraz pomaga mu maszyna.

Nowe Wynalazki

Wyobraź sobie świat bez telefonu. Trudne, prawda? W drugiej połowie XIX wieku pojawiło się mnóstwo nowych wynalazków. Alexander Graham Bell wynalazł telefon. Thomas Edison udoskonalił żarówkę.

Karl Benz zbudował pierwszy samochód. To jakby zamienić konia na szybki pojazd! Te wynalazki zmieniły życie ludzi na całym świecie.

Zmiany Społeczne

Wraz z rozwojem przemysłu, ludzie zaczęli masowo migrować do miast. To jak przeprowadzka z małej wioski do dużego miasta, gdzie jest więcej pracy.

Powstawały nowe klasy społeczne. Burżuazja, czyli bogaci właściciele fabryk i przedsiębiorstw, oraz proletariat, czyli robotnicy pracujący w fabrykach. To jak dwie drużyny: jedna ma pieniądze, druga pracuje dla nich.

Robotnicy często pracowali w trudnych warunkach. Długie godziny, niskie płace, brak zabezpieczeń. To spowodowało powstanie ruchów robotniczych. Zaczęli walczyć o swoje prawa, tak jakby chcieli wynegocjować lepsze warunki pracy.

Kolonializm

Wyobraź sobie, że masz bardzo duży ogródek. Ale chcesz mieć jeszcze większy, więc zajmujesz część sąsiedniego terenu. To trochę jak kolonializm.

Mocarstwa europejskie, takie jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Belgia, zdobywały kolonie w Afryce i Azji. Chciały surowców, nowych rynków zbytu i prestiżu.

Afryka została podzielona między europejskie mocarstwa. To jak dzielenie tortu na kawałki. Konsekwencje tego podziału są odczuwalne do dzisiaj.

Azja również stała się celem ekspansji kolonialnej. Indie stały się perłą w koronie brytyjskiego imperium. To tak jakby mieć najcenniejszy klejnot w swojej kolekcji.

Kolonializm miał wiele negatywnych skutków. Wykorzystywanie ludności, eksploatacja zasobów, niszczenie kultury. To jak zabieranie komuś domu i zmuszanie go do ciężkiej pracy.

Zjednoczenie Włoch i Niemiec

Wyobraź sobie puzzle. Każdy kawałek to małe państewko. Trzeba je połączyć, żeby powstał jeden duży obrazek. To jak zjednoczenie Włoch i Niemiec.

Włochy były podzielone na wiele małych państewek. Giuseppe Garibaldi, bohater narodowy, walczył o zjednoczenie Włoch. To jak dowódca, który prowadzi swoją armię do zwycięstwa.

Niemcy również były podzielone. Otto von Bismarck, kanclerz Prus, zjednoczył Niemcy "krwią i żelazem". To jak silny polityk, który używa wszelkich środków, żeby osiągnąć swój cel.

Zjednoczenie Włoch i Niemiec zmieniło mapę Europy. Powstały silne państwa narodowe. To jak pojawienie się nowych, ważnych graczy na arenie międzynarodowej.

Kultura i Nauka

Wyobraź sobie, że malujesz obraz. Albo piszesz książkę. Albo prowadzisz badania naukowe. To wszystko rozwijało się w drugiej połowie XIX wieku.

Impresjonizm to styl w malarstwie. Artyści, tacy jak Claude Monet i Edgar Degas, malowali światło i ulotne wrażenia. To jak próba uchwycenia chwili na płótnie.

Realizm w literaturze to pokazywanie świata takim, jakim jest naprawdę. Pisarze, tacy jak Gustave Flaubert i Lew Tołstoj, opisywali życie codzienne, bez upiększania. To jak robienie zdjęć, które pokazują rzeczywistość.

Karol Darwin sformułował teorię ewolucji. To jak odkrycie, że wszystkie gatunki roślin i zwierząt zmieniają się w czasie. Jego praca "O powstawaniu gatunków" wywołała wielkie kontrowersje.

Mam nadzieję, że to pomogło Ci lepiej zrozumieć świat w drugiej połowie XIX wieku. Pamiętaj, że historia to fascynująca podróż w czasie! Powodzenia na sprawdzianie!

Śladami przeszłosci 3 test str. 80 ''Świat w II połowie XIX wieku'' W świat W Drugiej Połowie Xix Wieku Sprawdzian Klasa 7
Świat w drugiej połowie XIX wieku - Test świat W Drugiej Połowie Xix Wieku Sprawdzian Klasa 7
Wyrażenia Algebraiczne Sprawdzian Klasa 7 Odpowiedzi
Kartkówka Geografia Klasa 6 Współrzędne Geograficzne