hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • Starożytny Rzym Sprawdzian Klasa 5 Nowa Era Pdf

Starożytny Rzym Sprawdzian Klasa 5 Nowa Era Pdf

Starożytny Rzym Sprawdzian Klasa 5 Nowa Era Pdf

Hej! Zbliża się sprawdzian z historii starożytnego Rzymu? Nie martw się! Razem przejdziemy przez najważniejsze zagadnienia. Skupimy się na tym, co potrzebne do testu "Starożytny Rzym Sprawdzian Klasa 5 Nowa Era Pdf". Zrozumiesz wszystko krok po kroku.

Co to jest Starożytny Rzym?

Starożytny Rzym to jedna z najważniejszych cywilizacji w historii świata. Powstała na Półwyspie Apenińskim, czyli tam, gdzie dzisiaj leżą Włochy. Jej początki sięgają VIII wieku p.n.e., a upadek nastąpił w V wieku n.e. To bardzo długo! Wyobraź sobie, że to jakby kilka współczesnych państw istniejących po kolei.

Myślisz, co takiego ważnego stworzyli Rzymianie? Otóż bardzo wiele! Budowali wspaniałe miasta, drogi, akwedukty (o nich za chwilę), a ich prawo stało się podstawą dla prawa w wielu krajach świata. Wpływ Rzymu widać do dziś, np. w językach romańskich (włoski, hiszpański, francuski), które wywodzą się z łaciny, języka Rzymian.

Początki Rzymu: Legendy i Historia

Jak powstał Rzym? Mówi się, że założyli go bracia bliźniacy: Romulus i Remus. Według legendy, wychowała ich wilczyca. Romulus zabił Remusa i został pierwszym królem Rzymu. To oczywiście legenda, ale pokazuje, jak ważna była dla Rzymian tradycja i duma z własnych korzeni.

Historycy uważają, że Rzym powstał z połączenia kilku osad. Ludność trudniła się rolnictwem i hodowlą zwierząt. Ważne było położenie miasta nad rzeką Tyber. Zapewniała ona dostęp do wody i transport.

Ustrój Polityczny: Od Królestwa do Republiki

Na początku Rzymem rządzili królowie. Król był najwyższym dowódcą wojskowym, kapłanem i sędzią. Jednak z czasem Rzymianie znienawidzili królów. Uważali ich za tyranów. Dlatego w 509 roku p.n.e. obalili ostatniego króla i ustanowili republikę.

Czym jest republika? To ustrój, w którym władzę sprawują obywatele wybierający swoich przedstawicieli. W Rzymie najważniejszymi organami republiki były: Senat, zgromadzenia ludowe i urzędnicy. Senat składał się z najbogatszych i najbardziej wpływowych obywateli. Miał ogromny wpływ na politykę państwa. Urzędnicy (np. konsulowie) byli wybierani na określony czas i sprawowali konkretne funkcje.

Życie w Starożytnym Rzymie

Jak wyglądało życie codzienne Rzymian? To zależy! Inaczej żyli bogaci patrycjusze, a inaczej biedni plebejusze. Patrycjusze to arystokracja, bogaci właściciele ziemscy. Mieli dostęp do urzędów i wpływ na politykę. Plebejusze to zwykli obywatele: rzemieślnicy, kupcy, chłopi. Początkowo nie mieli takich samych praw jak patrycjusze, ale z czasem wywalczyli sobie równouprawnienie.

Rzymianie cenili sobie rozrywkę. Popularne były igrzyska, czyli zawody sportowe i walki gladiatorów. Odbywały się one w amfiteatrach, np. w słynnym Koloseum. Gladiatorzy to niewolnicy lub jeńcy wojenni, którzy walczyli na arenie na śmierć i życie. To była okrutna rozrywka, ale bardzo popularna w Rzymie.

Rzymskie Podboje

Rzymianie byli świetnymi wojownikami. Posiadali silną i dobrze zorganizowaną armię. Dzięki temu podbili ogromne terytoria. Początkowo opanowali całą Italię, a później podbili Kartaginę (w wojnach punickich), Grecję, Hiszpanię, Galię (czyli dzisiejszą Francję) i wiele innych krain.

Podbite tereny stawały się prowincjami rzymskimi. Rzymianie budowali tam drogi, miasta i akwedukty. Akwedukty to specjalne konstrukcje, które doprowadzały wodę do miast. Wyobraź sobie, że to jakby ogromne rury, tylko że zbudowane z kamienia! Dzięki akweduktom Rzymianie mieli dostęp do czystej wody pitnej i mogli budować łaźnie publiczne.

Kryzys Republiki i Powstanie Cesarstwa

Podboje i bogactwo przyniosły Rzymowi sławę, ale także problemy. Rosły nierówności społeczne, dochodziło do konfliktów wewnętrznych. Republika zaczęła słabnąć. Władzę próbowali przejąć ambitni dowódcy wojskowi, np. Juliusz Cezar.

Cezar był wybitnym wodzem i politykiem. Podbił Galię i zyskał ogromną popularność wśród żołnierzy. Chciał przejąć władzę w Rzymie, ale został zamordowany przez spiskowców. Po jego śmierci wybuchły kolejne wojny domowe. Ostatecznie władzę przejął Oktawian August. Ustanowił on cesarstwo, czyli ustrój, w którym władzę sprawuje cesarz.

Cesarstwo Rzymskie

Cesarstwo Rzymskie to okres największej potęgi Rzymu. Cesarze rządzili ogromnym imperium. Dbali o bezpieczeństwo granic, budowali drogi i miasta, organizowali igrzyska. W tym czasie panował pokój (Pax Romana), który sprzyjał rozwojowi gospodarki i kultury.

Jednak z czasem cesarstwo zaczęło słabnąć. Powodem były m.in. najazdy barbarzyńców, kryzys gospodarczy i wewnętrzne konflikty. W 395 roku n.e. cesarstwo zostało podzielone na dwie części: zachodnią i wschodnią. Cesarstwo Zachodniorzymskie upadło w 476 roku n.e.

Dziedzictwo Starożytnego Rzymu

Upadek cesarstwa nie oznaczał końca wpływu Rzymu. Rzymska kultura, prawo i język przetrwały wieki. Jak już wspominaliśmy, języki romańskie wywodzą się z łaciny. Rzymskie prawo stało się podstawą dla systemów prawnych w wielu krajach. Rzymianie byli mistrzami budownictwa. Ich drogi, mosty i akwedukty podziwiamy do dziś.

Rzymski alfabet (którego używamy!), kalendarz, architektura – to wszystko elementy, które zawdzięczamy starożytnym Rzymianom. Myśląc o demokracji, też powinniśmy pamiętać o Rzymie i jego republice. To ważna lekcja historii!

Podsumowanie dla Sprawdzianu

Pamiętaj! Na sprawdzianie z historii starożytnego Rzymu ważne są daty (np. powstanie republiki, upadek cesarstwa zachodniorzymskiego), nazwy ważnych postaci (Romulus i Remus, Juliusz Cezar, Oktawian August) i pojęcia (republika, cesarstwo, patrycjusze, plebejusze, akwedukt). Zwróć uwagę na mapę! Umiejętność lokalizowania na niej ważnych miast i regionów to podstawa. Powodzenia na sprawdzianie!

Starozytny Rzym 1 | PDF Starożytny Rzym Sprawdzian Klasa 5 Nowa Era Pdf
Polska Rzeczpospolita Ludowa Sprawdzian Klasa 6
Właściwości I Budowa Materii Sprawdzian Klasa 7