hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?
  • Home
  • Artykuły
  • Sprawdzian Z Historii Klasa 8 Dział 3 Wczoraj I Dziś

Sprawdzian Z Historii Klasa 8 Dział 3 Wczoraj I Dziś

Sprawdzian Z Historii Klasa 8 Dział 3 Wczoraj I Dziś

Witaj w świecie powtórki do sprawdzianu z historii! Skupimy się na dziale 3, czyli "Wczoraj i Dziś" dla klasy 8.

Polska po II Wojnie Światowej – Nowa Rzeczywistość

Wyobraź sobie, że twój dom został zniszczony. To trochę tak, jak Polska po II wojnie światowej. Wszystko trzeba było odbudować.

Granice i Przesiedlenia

Polska zmieniła granice. Popatrz na mapę Europy sprzed wojny i po niej. Widzisz różnicę?

Ziemie Odzyskane, czyli tereny na zachodzie i północy, stały się częścią Polski. To jak dostać nowe klocki LEGO! Ale…

…ludzie musieli się przeprowadzać. Polacy z Kresów Wschodnich (tereny dzisiejszej Ukrainy, Białorusi, Litwy) przenieśli się na Ziemie Odzyskane. To jakbyś musiał zamienić swoje ulubione zabawki z kimś innym. Nie zawsze było to łatwe.

Również Niemcy mieszkający na Ziemiach Odzyskanych musieli wyjechać. Wielkie zmiany!

System Komunistyczny – Nowy Porządek

Wyobraź sobie, że w szkole nagle wszystkie decyzje podejmuje tylko jedna osoba. Tak mniej więcej wyglądał system komunistyczny w Polsce.

Władzę przejęła Polska Partia Robotnicza (PPR), a później Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR). To oni decydowali, co będzie się działo.

Stalin, przywódca Związku Radzieckiego, miał duży wpływ na to, co działo się w Polsce. Jak starszy brat, który zawsze ma rację (przynajmniej tak mu się wydawało!).

Wprowadzono centralne planowanie. Rząd decydował, co i ile produkować. To jakby twoi rodzice decydowali, jakie dokładnie zabawki możesz mieć i ile godzin dziennie się nimi bawić.

Powstawały Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR) i kolektywizacja wsi. Rolnicy tracili swoją niezależność. To jakby wszyscy uczniowie w klasie musieli pracować razem nad jednym projektem, nawet jeśli każdy ma inny pomysł.

Propaganda i Indoktrynacja

Propaganda to jak reklama, ale zamiast zachęcać do kupna produktu, zachęca do popierania władzy. W radiu, telewizji i prasie mówiono tylko o sukcesach partii i wspaniałym życiu w komunizmie.

Indoktrynacja to próba wpajania określonych poglądów od najmłodszych lat. W szkole uczono o wspaniałym Leninie i Stalinie. To jakby ci wmawiano, że tylko jeden kolor jest najpiękniejszy na świecie.

Opór Społeczny – Walka o Wolność

Nie wszyscy byli zadowoleni z takiego stanu rzeczy. Polacy walczyli o wolność na różne sposoby.

Kościół Katolicki – Ostoja Nadziei

Kościół Katolicki był ważnym miejscem, gdzie ludzie mogli wyrażać swoje niezadowolenie. To jak oaza na pustyni.

Kardynał Stefan Wyszyński był bardzo ważną postacią. Bronił praw ludzi i Kościoła. To jak superbohater, który walczy ze złem.

Powstania i Protesty

Ludzie organizowali protesty. Na przykład Poznański Czerwiec 1956 roku. Robotnicy wyszli na ulice, domagając się lepszych warunków życia.

Później, w Grudniu 1970 roku, protestowano na Wybrzeżu. Było to krwawo stłumione przez władze.

To jakby w klasie uczniowie zbuntowali się przeciwko niesprawiedliwym zasadom, ale nauczyciel użył surowych kar.

Solidarność – Początek Zmian

W 1980 roku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". To była wielka siła!

Lech Wałęsa, elektryk ze stoczni w Gdańsku, stał się liderem Solidarności. To jak kapitan drużyny, który prowadzi ją do zwycięstwa.

Solidarność walczyła o prawa pracownicze, wolność słowa i demokrację. To jak walka o sprawiedliwe zasady w szkole, żeby każdy miał równe szanse.

Władze wprowadziły stan wojenny w 1981 roku. To jakby zamrozić wszystko na jakiś czas. Ludzie byli aresztowani, a działalność Solidarności została zawieszona.

Transformacja Ustrojowa – Droga do Demokracji

Mimo trudności, Solidarność przetrwała.

Obrady Okrągłego Stołu

W 1989 roku odbyły się Obrady Okrągłego Stołu. Rząd i przedstawiciele Solidarności zasiedli do rozmów. To jak negocjacje między rodzicami a dziećmi, żeby znaleźć kompromis.

Ustalono, że odbędą się częściowo wolne wybory.

Wybory 4 Czerwca 1989 roku

Wybory 4 czerwca 1989 roku były przełomowe. Solidarność odniosła ogromne zwycięstwo. To jak wygrana w finale ważnego turnieju!

To był koniec komunizmu w Polsce.

Polska po 1989 roku – Nowe Wyzwania

Po 1989 roku Polska stała się krajem demokratycznym. Wprowadzono wolność słowa, wolne wybory i gospodarkę rynkową.

Polska wstąpiła do NATO (1999) i Unii Europejskiej (2004). To jak dołączenie do ważnych klubów, które dają bezpieczeństwo i możliwości rozwoju.

Transformacja nie była łatwa. Było dużo problemów, takich jak bezrobocie i nierówności społeczne. Ale Polska poradziła sobie i stała się nowoczesnym krajem.

Podsumowanie

Pamiętaj, że historia to nie tylko daty i nazwiska. To opowieść o ludziach, ich marzeniach i walce o lepsze jutro. Ucz się z pasją, a sprawdzian na pewno pójdzie dobrze!

Sprawdzian Z Historii Klasa 5 Dzia%c5%82 2 Staro%c5%bcytna Grecja Sprawdzian Z Historii Klasa 8 Dział 3 Wczoraj I Dziś
Sprawdzian Z Historii Klasa 7 Dzia%c5%82 2 Ziemie Polskie Po Kongresie Sprawdzian Z Historii Klasa 8 Dział 3 Wczoraj I Dziś
Sprawdzian Z Historii Klasa 6 Wczoraj I Dziś Dział 7
Początki średniowiecza Sprawdzian Klasa 5 Odpowiedzi