hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Sprawdzian Z Historii Klasa 7 Dzial 2

Sprawdzian Z Historii Klasa 7 Dzial 2

Często w klasie 7 na sprawdzianie z historii dział II obejmuje tematykę średniowiecza. Musimy zapoznać się z różnymi aspektami tego okresu, aby dobrze wypaść na teście.

Początki Państwa Polskiego

Zaczynamy od Piastów. To pierwsza dynastia panująca w Polsce. Mieszko I, pierwszy historyczny władca Polski, przyjął chrzest w 966 roku. To bardzo ważne wydarzenie. Dzięki niemu Polska weszła w krąg kultury chrześcijańskiej.

Chrzest Polski miał dalekosiężne skutki. Wpłynął na rozwój kultury, edukacji i prawa. Kraj stał się bardziej zintegrowany z Europą. Misjonarze i duchowni zakładali kościoły i szkoły.

Bolesław Chrobry

Następcą Mieszka I był Bolesław Chrobry. Dążył do wzmocnienia państwa i jego uniezależnienia od Niemiec. Prowadził liczne wojny, m.in. z Niemcami i Rusią Kijowską. W 1025 roku Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski. To bardzo ważne, bo Polska stała się królestwem.

Koronacja Bolesława Chrobrego umocniła pozycję Polski w Europie. Pokazała, że Polska jest silnym i niezależnym państwem. Niestety, po śmierci Bolesława Chrobrego nastąpił kryzys państwa.

Kryzys i Odbudowa Państwa

Po śmierci Bolesława Chrobrego Polska osłabła. Nastąpił kryzys wewnętrzny, bunty pogańskie i najazd Czechów. Musimy pamiętać o Mieszku II. Panował krótko i nieudolnie, przyczyniając się do pogłębienia kryzysu. Polska straciła część terytoriów, m.in. Grody Czerwieńskie i Milsko.

Dopiero Kazimierz Odnowiciel podjął się odbudowy państwa. Przeniósł stolicę z Gniezna do Krakowa. Zreorganizował armię i administrację. Umocnił władzę centralną. Odnowił struktury kościelne.

Społeczeństwo Średniowieczne

Społeczeństwo średniowieczne było podzielone na stany. Każdy stan miał swoje prawa i obowiązki. Najważniejsze stany to duchowieństwo, rycerstwo i chłopstwo.

Duchowieństwo zajmowało się sprawami religii i edukacji. Było bardzo wpływowe. Rycerstwo broniło kraju i dbało o porządek. Chłopstwo pracowało na roli i utrzymywało całe społeczeństwo. Byli oni najliczniejszą grupą społeczną.

Gospodarka

Gospodarka w średniowieczu była głównie rolnicza. Ludzie żyli z uprawy ziemi i hodowli zwierząt. Rozwijało się rzemiosło, ale w mniejszym stopniu niż rolnictwo. Handel był ważny, ale ograniczony.

Pojawiały się targi i jarmarki, na których handlowano różnymi towarami. Rozwój handlu przyczynił się do powstawania miast. Miasta stawały się ośrodkami rzemiosła, handlu i kultury.

Kultura i Sztuka Średniowiecza

Kultura średniowieczna była silnie związana z religią. Najważniejszym ośrodkiem kultury był Kościół. Duchowni zajmowali się edukacją i pisaniem ksiąg. Sztuka miała charakter religijny.

Rozwijała się architektura romańska i gotycka. Budowano kościoły i katedry, które do dziś zachwycają swoją architekturą. Przykładem może być katedra na Wawelu. Ważnym elementem kultury był język łaciński, który był językiem Kościoła i nauki.

Sztuka Romańska

Sztuka romańska charakteryzowała się masywnymi budowlami, małymi oknami i prostymi formami. Sztuka gotycka była bardziej lekka i strzelista. Budowle gotyckie miały wysokie wieże, duże okna i bogate zdobienia. Gotyk cechowały także witraże i rzeźby.

Pamiętaj o tych najważniejszych informacjach z działu II, żeby dobrze zdać sprawdzian. Powodzenia!

Sprawdzian Z Historii Klasa 7 Dział 3 Odpowiedzi - Margaret Wiegel Sprawdzian Z Historii Klasa 7 Dzial 2
Obrazki Do Wydrukowania I Kolorowania
Klocil Sie Z Rejentem W Panu Tadeuszu