Hej czwartoklasiści! Gotowi na sprawdzian z historii? Dział 3 może wydawać się trudny, ale spokojnie, razem damy radę! Ten przewodnik pomoże Wam usystematyzować wiedzę.
Starożytny Egipt
Zaczynamy od Egiptu. To bardzo ważna cywilizacja!
Położenie i Nil
Egipt leży w Afryce, nad rzeką Nil. Nil był bardzo ważny. Dzięki niemu możliwa była uprawa roślin. Wylewy Nilu dawały żyzny muł. To zapewniało obfite plony.
Faraonowie
Na czele Egiptu stał faraon. Faraon był władcą absolutnym. Uważano go za boga na ziemi. Miał ogromną władzę i bogactwo. Znani faraonowie to np. Tutanchamon i Ramzes II.
Społeczeństwo
Egipskie społeczeństwo było podzielone. Na szczycie stał faraon i jego rodzina. Potem byli kapłani i urzędnicy. Dalej rzemieślnicy i kupcy. Na samym dole chłopi i niewolnicy.
Religia
Egipcjanie byli politeistami. Wierzyli w wielu bogów. Ra był bogiem słońca. Ozyrys bogiem śmierci i życia pozagrobowego. Izyda boginią magii i macierzyństwa. Budowali świątynie dla bogów.
Pismo
Egipcjanie stworzyli pismo - hieroglify. Hieroglify to pismo obrazkowe. Używali go do pisania na ścianach świątyń i grobowców. Później powstało pismo uproszczone - hieratyczne, a następnie demotyczne. Do pisania używali papirusu.
Architektura
Egipcjanie budowali wspaniałe budowle. Piramidy to grobowce faraonów. Najsłynniejsze piramidy znajdują się w Gizie. Świątynie były miejscem kultu bogów. Sfinks to posąg lwa z ludzką głową.
Starożytna Grecja
Teraz przenosimy się do Grecji! To kolebka europejskiej cywilizacji.
Położenie i ukształtowanie terenu
Grecja leży na Półwyspie Bałkańskim. Teren Grecji jest górzysty. Dlatego Grecy osiedlali się w dolinach i na wybrzeżach. Grecja ma dostęp do Morza Egejskiego, Jońskiego i Śródziemnego.
Polis
Greckie miasta-państwa nazywano polis. Każde polis miało swoje prawa i armię. Najważniejsze polis to Ateny i Sparta.
Ateny
Ateny były centrum kultury i demokracji. W Atenach narodziła się demokracja. Oznacza to, że obywatele mieli wpływ na rządy. Obywatele spotykali się na agorze. Tam dyskutowali i podejmowali decyzje.
Sparta
Sparta była państwem wojskowym. Spartanie byli znakomitymi wojownikami. Chłopcy od najmłodszych lat przechodzili surowe szkolenie wojskowe. Spartańczycy żyli skromnie i dyscyplinie.
Religia
Grecy wierzyli w bogów. Zamieszkiwali oni Olimp. Zeus był królem bogów. Hera była jego żoną. Posejdon był bogiem mórz. Atena boginią mądrości.
Kultura
Grecy byli znakomitymi artystami i naukowcami. Tworzyli wspaniałe rzeźby i budowle. Teatr narodził się w Grecji. Słynni filozofowie to Sokrates, Platon i Arystoteles. Igrzyska olimpijskie to zawody sportowe organizowane ku czci Zeusa.
Starożytny Rzym
Na koniec Rzym! Od małej osady do potęgi.
Początki Rzymu
Rzym powstał w Italii, nad rzeką Tyber. Legenda głosi, że założyli go Romulus i Remus. Początkowo Rzym był królestwem. Potem stał się republiką.
Republika Rzymska
W republice rządzili obywatele. Najważniejszą rolę odgrywał senat. Senat składał się z patrycjuszy. Wybierano konsulów. Konsulowie sprawowali władzę wykonawczą.
Podboje Rzymskie
Rzymianie podbili wiele ziem. Stworzyli ogromne imperium. Podbili m.in. Galię, Hiszpanię i Brytanię. Dzięki podbojom Rzym zyskał bogactwo i wpływy.
Kultura Rzymska
Rzymianie przejęli wiele elementów kultury greckiej. Budowali wspaniałe akwedukty. Akwedukty służyły do transportu wody. Budowali drogi. Drogi łączyły wszystkie części imperium. Organizowali gladiatorskie walki w amfiteatrach. Słynne amfiteatry to Koloseum.
Upadek Rzymu
Imperium Rzymskie było zbyt duże. Trudno było nim zarządzać. Najazdy barbarzyńców osłabiły Rzym. W 476 roku n.e. upadło Cesarstwo Zachodniorzymskie.
Podsumowanie
Pamiętajcie! Egipt - Nil, faraonowie, piramidy. Grecja - polis, demokracja, bogowie olimpijscy. Rzym - republika, imperium, drogi i akwedukty.
Powodzenia na sprawdzianie! Wierzę w Was!
