hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Sprawdzian Z Histori Klasa 7 Dzial 2

Sprawdzian Z Histori Klasa 7 Dzial 2

Hej siódmoklasisto! Gotów na sprawdzian z historii? Rozdział drugi to fascynująca podróż! Przygotuj się na wizualną wyprawę.

Rozdział 2: Nowy Ład w Europie

Wyobraź sobie Europę po burzy. Wielki konflikt – niczym gwałtowna ulewa – właśnie się skończył. Trzeba posprzątać i zbudować wszystko od nowa.

Kongres Wiedeński: Układanie puzzli Europy

Kongres Wiedeński (1814-1815) to niczym wielka narada budowniczych. Przyjeżdżają przedstawiciele różnych krajów. Jakie są ich narzędzia? Diplomacja, negocjacje i kompromisy.

Wyobraź sobie mapę Europy jako ogromne puzzle. Niektóre kawałki zostały pomieszane, inne zgubione. Celem Kongresu jest ponowne ułożenie tych puzzli. Chcą przywrócić stary porządek sprzed rewolucji francuskiej i Napoleona.

Zasada legitymizmu to kluczowa zasada. Oznacza ona, że władza powinna wrócić do rąk dawnych, prawowitych władców. Królowie i książęta wracają na swoje trony. To tak, jakby posadzić na krzesłach osoby, które wcześniej z nich zepchnięto.

Zasada restauracji to próba przywrócenia stanu sprzed rewolucji. Chcą odtworzyć dawne granice państw i przywileje arystokracji. To jak odtwarzanie zepsutego tortu z pojedynczych okruchów.

Zasada równowagi sił jest bardzo ważna. Żadne państwo nie powinno być zbyt potężne. Chodzi o to, aby żadne z nich nie zdominowało Europy. To jak huśtawka – ciężar musi być równo rozłożony, żeby nikt nie spadł.

Powstaje Święte Przymierze. To sojusz państw (Rosji, Prus i Austrii). Ma na celu strzec porządku ustalonego w Wiedniu. Traktujmy to jako policję, która ma pilnować, żeby nikt nie psuł układanki.

Nowe Idee i Ruchy Społeczne

Kongres Wiedeński próbował zatrzymać czas. Ale idee rewolucji francuskiej nie dały się tak łatwo stłumić. Niczym nasiona, zasiane w ziemi, zaczęły kiełkować.

Liberalizm to wiara w wolność jednostki. Chcą swobody słowa, wyznania i działalności gospodarczej. Wyobraź sobie otwarte okno, przez które wpada świeże powietrze.

Konserwatyzm to obrona tradycji i porządku. Chcą zachować dawne wartości i hierarchię społeczną. To jak stary, solidny mur, który chroni przed zmianami.

Nacjonalizm to duma z własnego narodu. Chcą jedności narodowej i niepodległości. Wyobraź sobie flagę, która symbolizuje wspólne wartości i tożsamość.

Powstają tajne organizacje i ruchy. Działają w ukryciu, sprzeciwiając się absolutnej władzy monarchów. To jak podziemne tunele, którymi przemykają zwolennicy zmian.

Powstania i Rewolucje

Niezadowolenie społeczne narasta. W różnych częściach Europy wybuchają powstania i rewolucje. To jak wulkan, który wybucha pod wpływem nagromadzonej energii.

Powstanie dekabrystów w Rosji (1825). To próba obalenia cara. Zakończyła się niepowodzeniem, ale pokazała, że w Rosji też są ludzie pragnący zmian.

Rewolucja lipcowa we Francji (1830). Obalono króla Karola X. Na tronie zasiadł Ludwik Filip, który obiecywał więcej swobód obywatelskich.

Powstanie listopadowe w Polsce (1830-1831). Polacy walczą o niepodległość z Rosją. To desperacki zryw wolności, który, niestety, kończy się klęską.

Wiosna Ludów (1848-1849). To seria rewolucji i powstań w całej Europie. Ludzie domagają się reform politycznych i społecznych. To jak ogień, który rozprzestrzenia się po kontynencie.

Skutki Rozdziału 2

Rozdział drugi to czas wielkich przemian i konfliktów. Stary porządek próbuje się utrzymać, ale nowe idee i ruchy społeczne zdobywają coraz większą popularność. To walka starego z nowym, która kształtuje przyszłość Europy.

Kongres Wiedeński ustalił nowy porządek w Europie. Ale nie był to porządek idealny. Ukryte napięcia i konflikty wciąż dawały o sobie znać. To jak budowanie domu na słabych fundamentach.

Nowe idee i ruchy społeczne wpłynęły na rozwój Europy. Liberalizm, konserwatyzm i nacjonalizm stały się ważnymi siłami politycznymi. To jak kompas, który wyznacza różne kierunki rozwoju.

Powstania i rewolucje pokazały, że ludzie nie zgadzają się na absolutną władzę monarchów. Domagają się reform i zmian. To jak głośny krzyk, który budzi uśpione sumienia.

Pamiętaj, historia to nie tylko daty i nazwiska. To fascynująca opowieść o ludziach, ideach i wydarzeniach, które kształtują świat. Teraz możesz śmiało przystąpić do sprawdzianu! Powodzenia!

Quiz. Sprawdzian z historii. Jesteś dobry z tej dziedziny? - o2 Sprawdzian Z Histori Klasa 7 Dzial 2
Nowe Historyjki Społeczne Carol Gray
Jak Zrobić Pompony Z Bibuły Do Tańca