Hej szóstoklasisto! Przygotowujesz się do sprawdzianu z liczb na co dzień? Świetnie! Pokażę Ci, jak to ugryźć, żeby był to dla Ciebie kawałek pysznego tortu, a nie gorzki pigułka.
Liczby wokół nas: Jak je widzieć?
Wyobraź sobie, że świat to wielka gra. A liczby są kodem, który pomaga Ci ją zrozumieć. Spójrz na zegar - godziny, minuty, sekundy. To są liczby!
Idziesz do sklepu? Ceny produktów, kwota, którą płacisz, reszta, którą otrzymujesz. Zgadnij co? To znowu liczby!
Myślisz o urodzinach? Dzień, miesiąc, rok. Boom! Liczby atakują!
Czujesz, że liczby są wszędzie? Tak właśnie jest! Chodzi o to, żeby nauczyć się je dostrzegać i rozumieć.
Ułamki: Kroimy tort!
Ułamki to jak krojenie pysznego tortu. Masz cały tort (to 1), a potem dzielisz go na kawałki.
Jeśli pokroisz go na 4 równe części, każdy kawałek to 1/4 (jedna czwarta). Widzisz? Jeden kawałek z czterech.
Góra ułamka (licznik) mówi, ile kawałków masz. Dół ułamka (mianownik) mówi, na ile kawałków tort został pokrojony.
Wyobraź sobie pizzę! Jak podzielisz ją na 8 kawałków, a zjesz 3, to zjadłeś 3/8 (trzy ósme) pizzy.
Możesz mieć też ułamki dziesiętne. Pomyśl o cenie w sklepie. 5,50 zł - to 5 złotych i 50 groszy, czyli ułamek dziesiętny!
Procenty: Ile z całości?
Procenty to taka specjalna wersja ułamków. Zawsze odnoszą się do 100.
Mówimy, że 100% to całość. Czyli np. 100% Twojej energii, 100% Twoich oszczędności.
50% to połowa. Wyobraź sobie, że masz 100 zł. 50% z tego to 50 zł.
25% to ćwierć. 100 zł podzielone na 4 równe części, to 25 zł każda.
Widzisz promocję w sklepie: "20% taniej"? To znaczy, że cena produktu jest obniżona o 20 zł na każde 100 zł ceny pierwotnej.
Procenty są wszędzie: rabaty, statystyki, wyniki wyborów.
Działania na liczbach: Dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie.
Dodawanie to łączenie. Masz 2 jabłka, dostajesz jeszcze 3. Razem masz 5 jabłek (2 + 3 = 5).
Odejmowanie to zabieranie. Miałeś 7 cukierków, zjadłeś 2. Zostało Ci 5 cukierków (7 - 2 = 5).
Mnożenie to powtarzanie dodawania. Masz 3 paczki ciastek po 4 ciastka w każdej. Razem masz 12 ciastek (3 x 4 = 12).
Dzielenie to rozdzielanie na równe części. Masz 15 cukierków i chcesz rozdzielić je równo między 3 kolegów. Każdy dostanie 5 cukierków (15 : 3 = 5).
Jednostki miary: Mierzymy świat!
Jednostki miary pomagają nam mierzyć świat. Długość, wagę, objętość, czas.
Długość mierzymy w metrach (m), centymetrach (cm), kilometrach (km).
Waga mierzymy w kilogramach (kg), gramach (g).
Objętość mierzymy w litrach (l), mililitrach (ml).
Czas mierzymy w sekundach (s), minutach (min), godzinach (h), dniach, tygodniach, miesiącach, latach.
Wyobraź sobie, że mierzysz pokój. Używasz metra, żeby sprawdzić, ile ma metrów długości i szerokości.
Kupujesz jabłka na wagę. Pani w sklepie waży je na wadze i mówi, ile kilogramów jabłek kupujesz.
Przykłady z życia wzięte:
Planujesz wycieczkę? Musisz obliczyć odległość, czas podróży, koszt paliwa, noclegów, biletów.
Gotujesz obiad? Musisz znać proporcje składników, wagę i objętość.
Remontujesz pokój? Musisz obliczyć powierzchnię ścian, ilość potrzebnej farby, koszt materiałów.
Oszczędzasz pieniądze? Musisz pilnować swoich wydatków, obliczać procent oszczędności.
Pamiętaj! Im więcej ćwiczysz, tym lepiej rozumiesz liczby. Wykorzystuj sytuacje z życia codziennego do ćwiczeń. Baw się liczbami, a szybko staną się Twoimi przyjaciółmi!
Powodzenia na sprawdzianie!
