Witaj! Przygotowujesz się do sprawdzianu z II Wojny Światowej w ósmej klasie? To świetnie! Opanowanie tego tematu to ważny krok w zrozumieniu historii. Pomożemy Ci go przejść.
Czym była II Wojna Światowa?
To konflikt globalny. Trwał od 1939 do 1945 roku. Angażował większość państw świata. Utworzyły się dwa główne bloki militarne.
Państwa Osi, czyli Niemcy, Włochy i Japonia. Z drugiej strony Alianci, czyli Wielka Brytania, Francja, Związek Radziecki (od 1941) i Stany Zjednoczone (od 1941). Pamiętaj o tych nazwach, bo będą się często pojawiać!
Przyczyny wybuchu wojny
Wojny nie zaczynają się bez powodu. Było ich kilka. Niezadowolenie z postanowień traktatu wersalskiego po I Wojnie Światowej. Kryzys ekonomiczny lat 30. XX wieku. Agresywna polityka Adolfa Hitlera w Niemczech. Dążenie do ekspansji terytorialnej przez Niemcy, Włochy i Japonię. Wszystkie te czynniki doprowadziły do wybuchu konfliktu.
Traktat Wersalski to taki "rachunek" po I Wojnie Światowej. Niemcy musiały zapłacić odszkodowania. Utraciły też część terytoriów. Hitler uważał, że to niesprawiedliwe. Chciał to zmienić.
Przebieg wojny – najważniejsze wydarzenia
Warto znać chronologię zdarzeń. Atak Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku to początek wojny. Następnie Niemcy podbiły znaczną część Europy. Francja skapitulowała w 1940 roku.
Bitwa o Anglię w 1940 roku to porażka Niemiec. Niemcy nie zdołały pokonać Anglii. Było to możliwe dzięki bohaterstwu angielskich pilotów.
Atak Niemiec na Związek Radziecki w 1941 roku (operacja Barbarossa). Zmiana sojuszy. Dotychczasowi wrogowie (ZSRR i państwa zachodnie) zjednoczyli siły przeciwko Niemcom.
Atak Japonii na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku. Przystąpienie Stanów Zjednoczonych do wojny. Ten atak był jak "strzał w kolano" dla Japonii. USA dysponowały ogromnym potencjałem. Szybko stały się ważnym graczem na arenie wojennej.
Bitwa pod Stalingradem (1942-1943) to przełom na froncie wschodnim. Początek klęsk Niemiec. Niemiecka armia została okrążona i zniszczona. To była wielka porażka dla Hitlera.
Lądowanie w Normandii (D-Day) w czerwcu 1944 roku. Otwarcie drugiego frontu w Europie. Alianci zaczęli wyzwalać Europę Zachodnią spod okupacji niemieckiej.
Powstanie Warszawskie w sierpniu 1944 roku. Heroiczna walka Polaków z niemieckim okupantem. Zakończona klęską i ogromnymi zniszczeniami Warszawy. Pamiętaj o tym wydarzeniu! To ważny element historii Polski.
Zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki w sierpniu 1945 roku. Kapitulacja Japonii. Zakończenie II Wojny Światowej. Użycie broni atomowej to bardzo kontrowersyjna decyzja. Pokazała straszliwą siłę nowego rodzaju uzbrojenia.
Skutki II Wojny Światowej
Wojna miała ogromne konsekwencje. Ogromne straty ludzkie. Miliony zabitych i rannych. Zniszczenia materialne. Całe miasta legły w gruzach.
Zmiana granic państw. Przesiedlenia ludności. Powstanie nowych państw. Świat po wojnie wyglądał zupełnie inaczej.
Powstanie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Miała zapobiegać kolejnym wojnom. ONZ to taka "policja światowa". Jej zadaniem jest pilnowanie pokoju.
Podział świata na dwa bloki: wschodni (komunistyczny) i zachodni (demokratyczny). Początek zimnej wojny. To okres napięcia między USA a ZSRR. Groziła III Wojna Światowa, ale na szczęście do niej nie doszło.
Holokaust
To szczególny i tragiczny aspekt II Wojny Światowej. Zagłada Żydów przez Niemców. Systematyczne mordowanie milionów ludzi ze względu na ich pochodzenie. Pamiętaj o tym! Nigdy więcej nie wolno do tego dopuścić.
Niemcy budowali obozy koncentracyjne i obozy zagłady. Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Sobibór to tylko niektóre z nich. Te nazwy powinny być przestrogą dla wszystkich. Symbolizują okrucieństwo i nieludzkość.
Znaczenie II Wojny Światowej dla Polski
Polska poniosła ogromne straty. Zniszczenia wojenne. Utrata ludności. Zmiana granic. Polska po wojnie znalazła się w bloku komunistycznym, pod wpływem Związku Radzieckiego.
Powstanie rządu komunistycznego w Polsce. Ograniczenie wolności. Prześladowania opozycji. Polska odzyskała niepodległość dopiero w 1989 roku.
Pamięć o II Wojnie Światowej jest w Polsce bardzo ważna. To część naszej tożsamości. Uczymy się o niej w szkole. Budujemy pomniki i muzea. Upamiętniamy ofiary wojny. Chcemy, żeby przyszłe pokolenia pamiętały o tym, co się stało. Aby nigdy więcej nie doszło do takiej tragedii.
Jak przygotować się do sprawdzianu?
Przede wszystkim powtórz materiał z lekcji. Przeczytaj podręcznik. Zwróć uwagę na daty, nazwiska i miejsca. Postaraj się zrozumieć przyczyny i skutki wojny.
Możesz też skorzystać z dodatkowych źródeł. Internet, książki historyczne, filmy dokumentalne. Im więcej wiesz, tym lepiej.
Rozwiąż testy i zadania. Sprawdź swoją wiedzę. Poproś kogoś o pomoc, jeśli masz problemy. Nie bój się pytać!
Zapamiętaj kilka najważniejszych dat i nazwisk. 1 września 1939, 6 czerwca 1944, Adolf Hitler, Winston Churchill, Józef Stalin. To podstawa.
Ucz się systematycznie. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Regularna nauka przynosi najlepsze efekty.
Przed sprawdzianem dobrze się wyśpij. Zjedz śniadanie. Bądź wypoczęty i skoncentrowany. To ważne! Stres może popsuć Twój wynik.
Powodzenia na sprawdzianie! Wierzymy w Ciebie!
