Kongres Wiedeński zakończył się w 1815 roku. Jego celem było ustalenie nowego porządku w Europie. Stało się to po upadku Napoleona Bonaparte.
Jednym z najważniejszych skutków kongresu było nowe ukształtowanie mapy Europy. Zmieniono granice państw. Powstały nowe twory polityczne.
Nowy Porządek Europejski
Zasada legitymizmu była kluczowa. Oznaczała przywrócenie na trony dynastii, które utraciły władzę w wyniku rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.
Na przykład, Burbonowie wrócili do Francji. Odtworzono Królestwo Hiszpanii i Królestwo Neapolu, oddając je dawnym władcom.
Zasada równowagi sił miała zapobiec dominacji jednego państwa w Europie. Chodziło o to, by żadne państwo nie było zbyt silne. To miało gwarantować pokój.
Zasada restauracji dążyła do przywrócenia stanu sprzed rewolucji francuskiej. Chciano cofnąć zmiany społeczne i polityczne, które zaszły w Europie.
Powstanie Nowych Państw i Związków
Królestwo Niderlandów powstało z połączenia Belgii i Holandii. Miało stanowić silną barierę przeciwko Francji.
Związek Niemiecki zastąpił Związek Reński, który stworzył Napoleon. Była to luźna konfederacja państw niemieckich, z Austrią na czele.
Królestwo Polskie, zwane też Kongresówką, zostało utworzone. Było połączone unią personalną z Rosją. Car Rosji był królem Polski.
Wolne Miasto Kraków powstało jako neutralne miasto-państwo. Było kontrolowane przez Austrię, Rosję i Prusy.
Szwajcaria została uznana za państwo neutralne. Jej neutralność gwarantowały mocarstwa europejskie.
Zmiany Terytorialne
Rosja umocniła swoją pozycję. Otrzymała część ziem polskich (Kongresówkę). Zachowała Finlandię i Besarabię.
Austria odzyskała dominującą pozycję w Związku Niemieckim. Otrzymała także tereny w północnych Włoszech (Lombardię i Wenecję).
Prusy powiększyły swoje terytorium. Otrzymały Nadrenię i Westfalię. Umacniały swoją pozycję w Niemczech.
Wielka Brytania umocniła swoją pozycję morską i kolonialną. Otrzymała m.in. Maltę i Cejlon.
Francja została zredukowana do granic z 1790 roku. Musiała zapłacić kontrybucję.
Skutki Długoterminowe
Porządek wiedeński zapewnił Europie względny pokój na kilkadziesiąt lat. Nie rozwiązał jednak wszystkich problemów. Idee rewolucji francuskiej wciąż były żywe.
Ruchy narodowe zaczęły się rozwijać w całej Europie. Narody walczyły o niepodległość i zjednoczenie. Dotyczyło to m.in. Włochów, Niemców i Polaków.
Powstania i rewolucje wybuchały w Europie. W 1830 roku rewolucja lipcowa we Francji obaliła Karola X. Wybuchło powstanie listopadowe w Polsce.
W 1848 roku przez Europę przetoczyła się Wiosna Ludów. Były to rewolucje w wielu krajach, domagające się reform politycznych i społecznych.
Zjednoczenie Włoch i Niemiec było efektem ruchów narodowych. Zmieniono porządek wiedeński.
Kongres Wiedeński miał ogromny wpływ na historię Europy. Ukształtował politykę i społeczeństwo na wiele lat. Zapoczątkował nowe procesy, które doprowadziły do dalszych zmian.
Utrwalenie konserwatyzmu i dążenie do zachowania status quo przez mocarstwa europejskie spowalniało rozwój procesów demokratycznych i emancypacyjnych w wielu krajach.
System kongresowy, czyli regularne spotkania mocarstw w celu rozwiązywania problemów międzynarodowych, był próbą utrzymania pokoju. Okazał się jednak niewystarczający w obliczu narastających napięć i konfliktów.
Kongres Wiedeński, mimo krytyki za ignorowanie aspiracji narodowych i liberalnych, był ważnym wydarzeniem w historii Europy. Ustanowił zasady, które na pewien czas ustabilizowały sytuację na kontynencie i zapoczątkowały okres pokoju, który został przerwany dopiero przez Wojnę Krymską i późniejsze konflikty.

