Scenariusz zajęć plastycznych "Zima dla 3-latków" to plan lekcji, który ma na celu wprowadzenie najmłodszych dzieci w świat kreatywności. Ma za zadanie rozwijanie ich zdolności manualnych. Pozwala również na poznawanie charakterystycznych cech zimy.
Wprowadzenie
Zaczynamy od krótkiej rozmowy. Pytamy dzieci o to, co kojarzy im się z zimą. Możemy pokazać obrazki przedstawiające śnieg, bałwana, choinki, czy zwierzęta zimą. Używamy prostych słów, żeby maluchy wszystko zrozumiały.
Następnie możemy zaśpiewać piosenkę o zimie. Popularne piosenki takie jak "Pada śnieg" świetnie się sprawdzą. Śpiewanie i pokazywanie ruchów związanych z tekstem angażuje dzieci. Dzięki temu dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach.
Ćwiczenie 1: Malowanie śniegu
Pierwszym ćwiczeniem jest malowanie śniegu farbami. Dajemy dzieciom duże arkusze papieru. Oferujemy białą i srebrną farbę.
Dzieci mogą malować palcami, pędzlami, lub gąbkami. Ważne jest, aby dać im swobodę w tworzeniu. Niech same decydują, jak będzie wyglądał ich śnieg. Wspieramy ich kreatywność, zachęcając do eksperymentowania z fakturą.
Podczas malowania możemy opowiadać o tym, jak wygląda śnieg. Mówimy o jego miękkości, lekkości i blasku. Możemy dodać, że śnieg jest zimny i szybko się topi w dłoni.
Ćwiczenie 2: Bałwanek z kół
Drugim ćwiczeniem jest tworzenie bałwana z kół. Potrzebujemy białych kartek papieru. Przygotowujemy również wcześniej wycięte koła różnej wielkości.
Dzieci przyklejają koła na kartce, tworząc bałwana. Mogą same decydować o kolejności i wielkości kół. Zachęcamy je do nazywania poszczególnych części ciała bałwana. Na przykład głowa, tułów, brzuszek.
Dajemy im również kolorowe kartki. Pozwalają one na wycięcie nosa, oczu, ust i guzików dla bałwana. Mogą również dorysować mu szalik i czapkę. Pamiętajmy, aby pomagać dzieciom w wycinaniu, jeśli mają trudności.
Ćwiczenie 3: Śnieżynki z papieru
Trzecim ćwiczeniem jest robienie śnieżynek z papieru. Bierzemy kwadratowe kartki papieru. Składamy je na pół, potem jeszcze raz na pół, a następnie po przekątnej.
Dzieci nacinają poskładany papier nożyczkami. Wycinają różne wzory: trójkąty, kwadraty, półkola. Rozkładamy papier i podziwiamy powstałe śnieżynki.
Każda śnieżynka jest inna i wyjątkowa. Podkreślamy to dzieciom, zachęcając do chwalenia się swoimi dziełami. Możemy zawiesić śnieżynki na nitkach. Stworzymy w ten sposób zimową dekorację w sali.
Ćwiczenie 4: Zimowe drzewa
Czwartym ćwiczeniem jest malowanie zimowych drzew. Dajemy dzieciom kartki z narysowanymi wcześniej konturami drzew. Kontury drzew mogą być różne, np. choinki, drzewa liściaste bez liści.
Dzieci malują drzewa białą farbą. Mogą używać pędzli, gąbek lub palców. Technika stemplowania gąbką dobrze imituje śnieg na gałęziach.
Możemy dodać do farby trochę brokatu. Doda to blasku i efektu oszronienia. Po wyschnięciu farby dzieci mogą dorysować kolorowe bombki na choinkach.
Zakończenie
Na zakończenie zajęć organizujemy wystawę prac. Dzieci z dumą prezentują swoje dzieła. Chwalimy je za kreatywność i zaangażowanie.
Możemy zrobić pamiątkowe zdjęcie z ich pracami. To będzie miła pamiątka z zimowych zajęć plastycznych. Pamiętajmy, aby docenić wysiłek każdego dziecka.
Podsumowujemy, co robiliśmy na zajęciach. Przypominamy nazwy poznanych technik plastycznych. Utrwalamy słownictwo związane z zimą. Zajęcia plastyczne to świetna zabawa i nauka jednocześnie.
