Hej Siódmoklasisto! Gotowi na test z rozmnażania i rozwoju człowieka? Nie martw się, pomogę Ci się przygotować! Przejdziemy przez najważniejsze zagadnienia krok po kroku.
Układ Rozrodczy Męski
Zacznijmy od układu rozrodczego mężczyzny. Ważne są jądra. To w nich powstają plemniki. Pamiętaj o najądrzach, gdzie plemniki dojrzewają.
Następna ważna część to nasieniowody. Transportują plemniki. Pęcherzyki nasienne i gruczoł krokowy (prostata) wytwarzają płyn. Ten płyn odżywia plemniki.
Prącie (penis) to zewnętrzny narząd. Służy do wprowadzenia plemników do dróg rodnych kobiety podczas stosunku płciowego.
Funkcje Układu Rozrodczego Męskiego
Główna funkcja to produkcja plemników. Kolejna to wytwarzanie testosteronu. Testosteron to hormon. Odpowiada za rozwój cech męskich.
Cechy męskie to np. zarost na twarzy, niski głos i rozwój mięśni.
Układ Rozrodczy Żeński
Teraz zajmiemy się układem rozrodczym kobiety. Kluczowe są jajniki. W nich dojrzewają komórki jajowe. Jajniki produkują również hormony.
Jajowody transportują komórkę jajową. Dalej mamy macicę. To miejsce, gdzie rozwija się dziecko podczas ciąży.
Pochwa łączy macicę ze światem zewnętrznym. To droga, którą plemniki dostają się do dróg rodnych kobiety. Służy również do porodu.
Funkcje Układu Rozrodczego Żeńskiego
Produkcja komórek jajowych to najważniejsza funkcja. Kolejna to wytwarzanie estrogenów i progesteronu. Te hormony regulują cykl miesiączkowy. Odpowiadają za rozwój cech żeńskich.
Cechy żeńskie to np. rozwój piersi, zaokrąglona sylwetka i szerokie biodra.
Cykl Miesiączkowy
Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni. Składa się z kilku faz. Pierwsza faza to menstruacja (miesiączka). Trwa kilka dni. To złuszczanie się błony śluzowej macicy.
Następnie następuje faza folikularna. W jajniku dojrzewa pęcherzyk Graafa. Produkuje estrogeny. Błona śluzowa macicy zaczyna się odbudowywać.
Około 14. dnia cyklu następuje owulacja. To uwolnienie komórki jajowej z jajnika.
Po owulacji następuje faza lutealna. Pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte. Ciałko żółte produkuje progesteron. Progesteron przygotowuje macicę na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zanika i zaczyna się kolejna miesiączka.
Zapłodnienie i Ciąża
Zapłodnienie to połączenie plemnika z komórką jajową. Dochodzi do niego w jajowodzie.
Powstaje zygota. Zygota dzieli się i przemieszcza do macicy. Tam zagnieżdża się w błonie śluzowej. Rozpoczyna się ciąża.
Ciąża trwa około 40 tygodni (9 miesięcy). W tym czasie rozwija się dziecko. Dziecko rozwija się w macicy. Jest otoczone płynem owodniowym. Odżywia się przez łożysko.
Rozwój Płodowy
Podczas ciąży następują ważne etapy rozwoju. W pierwszych tygodniach tworzą się narządy. Około 12. tygodnia można rozpoznać płeć dziecka.
W kolejnych miesiącach dziecko rośnie i rozwija się. Pod koniec ciąży jest gotowe do życia poza organizmem matki.
Poród
Poród to zakończenie ciąży. Dzieli się na trzy etapy. Pierwszy etap to skurcze macicy. Prowadzą do rozwarcia szyjki macicy.
Drugi etap to urodzenie dziecka. Trzeci etap to urodzenie łożyska.
Okres Poniemowlęcy i Dojrzewanie
Po urodzeniu następuje okres poniemowlęcy. Dziecko intensywnie rośnie i rozwija się. Później następuje dojrzewanie. To czas, kiedy organizm przygotowuje się do rozmnażania.
Podczas dojrzewania pojawiają się cechy płciowe drugorzędowe. U dziewcząt rozwijają się piersi, pojawia się owłosienie łonowe i pod pachami. Rozpoczyna się miesiączka.
U chłopców rosną jądra, zmienia się głos, pojawia się zarost na twarzy i owłosienie łonowe i pod pachami.
Higiena Układu Rozrodczego
Bardzo ważna jest higiena układu rozrodczego. Należy dbać o czystość. Unikać przypadkowych kontaktów seksualnych. Regularnie się badać.
Pamiętaj o zdrowym stylu życia. Unikaj używek. Wysypiaj się. Zdrowo się odżywiaj.
Podsumowanie
Uff, to sporo informacji! Pamiętaj najważniejsze: budowa i funkcje układu rozrodczego męskiego i żeńskiego. Cykl miesiączkowy, zapłodnienie i ciąża. Poród i dojrzewanie. Nie zapomnij o higienie.
Powodzenia na teście! Wierzę w Ciebie!
