Hej! Dziś przyjrzymy się stopniowaniu przymiotników, a dokładnie stopniowi wyższemu i najwyższemu. To nic trudnego, obiecuję! Skupimy się na przymiotnikach, które opisują, jak coś jest, na przykład "cichy". Zapraszam!
Stopniowanie Przymiotników: Podstawy
Zacznijmy od absolutnych podstaw. Co to w ogóle jest stopniowanie? To po prostu pokazywanie, że coś jest bardziej lub mniej "ciche", "duże" albo "szybkie" w porównaniu do czegoś innego. Mamy trzy stopnie: równy, wyższy i najwyższy. Pomyśl o tym jak o zawodach sportowych - jest zawodnik, który biega szybko, zawodnik, który biega szybciej, i zawodnik, który biega najszybciej.
Stopień równy to po prostu podstawowa forma przymiotnika. Mówimy, że coś jest "ciche". To nasz punkt wyjścia. Na przykład: "To mieszkanie jest ciche." Używamy go, kiedy chcemy po prostu opisać cechę, nie porównując jej z niczym innym. Ważne jest zapamiętanie formy podstawowej, ponieważ od niej będziemy tworzyć pozostałe stopnie.
Stopień Wyższy: Coś Jest Bardziej...
Stopień wyższy służy do porównywania dwóch rzeczy. Mówimy, że jedna rzecz jest "bardziej cicha" niż druga. W języku polskim zazwyczaj dodajemy do przymiotnika końcówkę "-szy" lub "-ejszy". Ale uwaga! Nie zawsze tak jest. O tym za chwilę. Na przykład, zamiast "cichy", mówimy "cichszy". Używamy go razem ze słowem "niż", żeby pokazać, z czym porównujemy daną rzecz.
Jak tworzymy stopień wyższy od przymiotnika "cichy"? Dodajemy końcówkę "-szy". Zatem, "cichy" staje się "cichszy". Całe zdanie mogłoby brzmieć: "To mieszkanie jest cichsze niż to obok." Widzisz? Porównujemy dwa mieszkania i mówimy, które jest bardziej ciche.
Ważna uwaga: niektóre przymiotniki zmieniają się nieco bardziej. Na przykład, przymiotnik "ładny" w stopniu wyższym to "ładniejszy". Inne, jak "dobry", mają zupełnie inną formę w stopniu wyższym – "lepszy". To trzeba po prostu zapamiętać.
Użycie "Bardziej"
Czasami nie możemy dodać końcówki "-szy". Co wtedy? Używamy słowa "bardziej". Dzieje się tak, gdy przymiotnik jest dłuższy lub trudny do wymówienia z końcówką "-szy". Na przykład, zamiast mówić "*inteligentniejszy*", mówimy "bardziej inteligentny". Brzmi lepiej, prawda?
Przykładowe zdanie: "Ten artykuł jest bardziej interesujący niż poprzedni." Używamy "bardziej" plus przymiotnik w formie podstawowej (interesujący). Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić, czy dana forma dobrze brzmi. Czasami intuicja jest najlepszym doradcą.
Stopień Najwyższy: Najbardziej Ze Wszystkich
Stopień najwyższy to crème de la crème, najlepszy z najlepszych! Używamy go, żeby powiedzieć, że coś jest "najbardziej ciche", "największe", "najszybsze" ze wszystkich rozważanych rzeczy. Tworzymy go, dodając przedimek "naj-" do stopnia wyższego. Czyli, jeśli stopień wyższy to "cichszy", to stopień najwyższy to "najcichszy".
Wróćmy do naszego mieszkania. Możemy powiedzieć: "To jest najcichsze mieszkanie w całym budynku." Używamy stopnia najwyższego, żeby podkreślić, że to mieszkanie jest bardziej ciche niż jakiekolwiek inne w danym kontekście – w tym przypadku, w całym budynku. To jak złoty medal w zawodach "cichości"!
Tak jak w przypadku stopnia wyższego, niektóre przymiotniki mają nieregularne formy. "Najlepszy" to stopień najwyższy od "dobry", a "najładniejszy" to stopień najwyższy od "ładny". Warto to zapamiętać.
Użycie "Najbardziej"
Podobnie jak w stopniu wyższym, jeśli nie możemy użyć końcówki "-szy", używamy słowa "najbardziej". Zamiast "*najinteligentniejszy*", powiemy "najbardziej inteligentny". Przykładowe zdanie: "To jest najbardziej interesujący artykuł, jaki kiedykolwiek przeczytałem."
Podsumowanie
Podsumowując, stopniowanie przymiotników to sposób na pokazywanie, jak bardzo coś posiada daną cechę. Mamy trzy stopnie: równy (cichy), wyższy (cichszy lub bardziej cichy) i najwyższy (najcichszy lub najbardziej cichy). Pamiętaj o końcówkach "-szy"/"-ejszy" i słowach "bardziej" i "najbardziej".
Mam nadzieję, że teraz wszystko jest jasne. Ćwicz używanie stopniowania przymiotników w codziennych rozmowach i pisaniu. Im więcej będziesz tego używać, tym łatwiej Ci to przyjdzie! Powodzenia!
