hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Przyroda Klasa 4 Test Dzial 3

Przyroda Klasa 4 Test Dzial 3

Cześć czwartoklasisto! Gotowy na test z przyrody? Super! Razem powtórzymy dział 3, żeby wszystko było jasne jak słońce.

Dział 3: Pogoda i jej składniki

Zaczynamy od pogody. Co to właściwie jest pogoda? To stan atmosfery w danym miejscu i czasie. Zmienia się nieustannie, prawda?

Składniki pogody

Pogoda ma swoje składniki. Musimy je znać! To temperatura powietrza, opady atmosferyczne, wiatr, zachmurzenie i ciśnienie atmosferyczne.

Temperatura powietrza

Temperatura powietrza. Mierzymy ją termometrem. Pamiętasz jednostki? Stopnie Celsjusza (°C). Może być na plusie (+) albo na minusie (-).

Opady atmosferyczne

Opady atmosferyczne. To woda spadająca z chmur. Deszcz, śnieg, grad, mżawka… Dużo tego! Mierzymy je deszczomierzem. Jednostką są milimetry (mm).

Wiatr

Wiatr. To ruch powietrza. Ma kierunek (skąd wieje) i siłę (jak mocno wieje). Mierzymy go wiatromierzem. Silny wiatr może być groźny!

Zachmurzenie

Zachmurzenie. Ile nieba jest zakryte chmurami? Oceniamy to wzrokowo. Może być bezchmurnie, małe zachmurzenie, duże zachmurzenie lub pochmurno.

Ciśnienie atmosferyczne

Ciśnienie atmosferyczne. Siła, z jaką powietrze naciska na powierzchnię Ziemi. Mierzymy je barometrem. Jednostką są hektopaskale (hPa).

Procesy pogodowe

Teraz o tym, jak powstaje pogoda. Słońce ogrzewa Ziemię. Powietrze się nagrzewa i unosi. Powstają chmury i opady. Proste?

Powstawanie chmur

Chmury tworzą się, gdy para wodna w powietrzu się ochładza i skrapla. Para zamienia się w małe krople wody lub kryształki lodu. To widać jako chmurę!

Rodzaje opadów

Pamiętasz, jakie są rodzaje opadów? Deszcz (krople wody), śnieg (kryształki lodu), grad (kule lodu), mżawka (drobny deszcz).

Obserwacja pogody

Jak obserwować pogodę? Codziennie! Możesz patrzeć na niebo, sprawdzać termometr, słuchać prognozy w radiu lub telewizji. Możesz też prowadzić własny dziennik pogody.

Dziennik pogody

W dzienniku pogody zapisujesz datę, godzinę, temperaturę, rodzaj opadów, kierunek wiatru, zachmurzenie i inne ciekawe obserwacje. To świetna zabawa i nauka!

Znaczenie pogody

Pogoda ma wpływ na wszystko! Na nasze ubrania, plany, samopoczucie, uprawy rolne... Dlatego warto ją znać i rozumieć.

Pogoda a rolnictwo

Rolnicy szczególnie interesują się pogodą. Deszcz potrzebny jest do wzrostu roślin, ale zbyt dużo deszczu może je zniszczyć. Mrozy mogą zabić uprawy. Dlatego rolnicy korzystają z prognoz pogody.

Pogoda a zdrowie

Pogoda wpływa na nasze zdrowie. W upalne dni musimy pić dużo wody i unikać słońca. W chłodne dni trzeba się ciepło ubierać, żeby się nie przeziębić.

Ekosystemy a pogoda

Różne ekosystemy mają różne typy pogody. Pustynie są gorące i suche, lasy deszczowe są ciepłe i wilgotne, a obszary polarne są zimne i suche.

Pustynia

Pustynie charakteryzują się wysokimi temperaturami w ciągu dnia i niskimi w nocy. Opady są bardzo rzadkie.

Las deszczowy

Lasy deszczowe są ciepłe i wilgotne przez cały rok. Codziennie pada deszcz.

Obszary polarne

Obszary polarne są zimne i suche. Większość roku pokryte są lodem i śniegiem.

Powtórka i podsumowanie

No to powtórzmy! Pogoda to stan atmosfery. Składniki pogody to: temperatura, opady, wiatr, zachmurzenie, ciśnienie. Obserwujemy pogodę i zapisujemy w dzienniku pogody. Pogoda wpływa na rolnictwo i zdrowie. Różne ekosystemy mają różną pogodę.

Pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać podręcznik i notatki z lekcji. Powodzenia na teście! Dasz radę!

Poznajemy przyrodę - klasa 4 » Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Przyroda Klasa 4 Test Dzial 3
Poznajemy przyrodę - klasa 4 » Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Przyroda Klasa 4 Test Dzial 3
Fajne Gry Karciane Dla 2 Osob
Panstwa I Stolice Europy Test