hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Przyczyny I Skutki Unii W Krewie

Przyczyny I Skutki Unii W Krewie

Unia w Krewie, zawarta w 1385 roku, była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Litwy. To porozumienie miało ogromny wpływ na przyszłość obu państw. Spróbujmy zrozumieć przyczyny, które do niej doprowadziły, i skutki, jakie wywołała.

Przyczyny Unii w Krewie

Unia w Krewie nie wzięła się znikąd. Była odpowiedzią na konkretne problemy i wyzwania, przed którymi stanęły Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie.

Zagrożenie zewnętrzne

Jednym z głównych powodów zawarcia unii było zagrożenie ze strony Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy prowadzili ekspansywną politykę, podbijając ziemie pruskie i litewskie. Zarówno Polska, jak i Litwa potrzebowały sojusznika, by skutecznie przeciwstawić się tej sile. Polska obawiała się utraty Pomorza Gdańskiego, a Litwa stale walczyła o Żmudź. Wspólna siła obu państw dawała większe szanse na obronę i powstrzymanie ekspansji krzyżackiej.

Problem sukcesji w Polsce

W 1382 roku zmarł król Polski Ludwik Węgierski, który rządził Polską i Węgrami. Pozostawił po sobie jedynie córki, a polskie prawo nie przewidywało dziedziczenia tronu przez kobiety. Pojawił się problem sukcesji, czyli wyboru nowego władcy. Polscy możnowładcy rozważali różne kandydatury, ale ostatecznie zdecydowali się na jedną z córek Ludwika – Jadwigę. Jadwiga miała zostać królem Polski, ale potrzebny był jej mąż, który zapewniłby jej silną pozycję i stabilność państwa.

Sytuacja na Litwie

Wielkie Księstwo Litewskie znajdowało się w trudnej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej. Litwa była państwem pogańskim, co stawiało ją w gorszej pozycji na arenie międzynarodowej. Chrzest Litwy mógł otworzyć nowe możliwości polityczne i handlowe. Ponadto Litwa była osłabiana przez najazdy Tatarów i konflikty z sąsiednimi księstwami ruskimi. Unia z Polską dawała Litwie szansę na wzmocnienie militarne i gospodarcze, a także na przyjęcie chrześcijaństwa.

Interesy dynastyczne

Jagiełło, wielki książę litewski, widział w unii z Polską szansę na zdobycie korony polskiej i umocnienie swojej pozycji. Obiecał, że przyjmie chrzest i wraz z całą Litwą przejdzie na chrześcijaństwo. To otworzyło mu drogę do poślubienia Jadwigi i zostania królem Polski. Dla Jadwigi małżeństwo z Jagiełłą, choć początkowo niechętne, było wyrazem poświęcenia dla dobra państwa i zapewnienia mu silnego władcy.

Skutki Unii w Krewie

Unia w Krewie miała dalekosiężne skutki dla Polski i Litwy. Zmieniła polityczną mapę Europy Środkowo-Wschodniej i wpłynęła na rozwój obu państw.

Chrzest Litwy

Jednym z najważniejszych skutków unii było przyjęcie chrześcijaństwa przez Litwę. Jagiełło przyjął chrzest w 1386 roku, przyjmując imię Władysław. Następnie rozpoczął proces chrystianizacji Litwy. Chrzest Litwy miał ogromne znaczenie polityczne i kulturowe. Zakończył erę pogaństwa na Litwie i otworzył kraj na wpływy kultury zachodniej. Wprowadzenie chrześcijaństwa umożliwiło Litwie nawiązanie bliższych kontaktów z innymi państwami europejskimi.

Unia personalna

Unia w Krewie zapoczątkowała unię personalną między Polską i Litwą. Oznaczało to, że oba państwa miały wspólnego władcę – Władysława Jagiełłę. Unia personalna nie oznaczała jednak połączenia państw w jeden organizm. Polska i Litwa zachowały swoją odrębność terytorialną, administracyjną i prawną. Miały oddzielne urzędy, wojsko i skarb. Wspólny władca koordynował politykę zagraniczną i wojskową obu państw.

Wzmocnienie Polski i Litwy

Unia z Polską wzmocniła Litwę militarnie i gospodarczo. Polska wsparła Litwę w walce z Zakonem Krzyżackim i innymi wrogami. Dzięki unii Litwa mogła rozwijać handel i nawiązywać kontakty z innymi krajami europejskimi. Polska również zyskała na unii, umacniając swoją pozycję w regionie i zyskując nowego sojusznika. Wspólne siły polsko-litewskie mogły skuteczniej przeciwstawić się zagrożeniom zewnętrznym.

Konflikty wewnętrzne

Unia w Krewie wywołała także konflikty wewnętrzne na Litwie. Część litewskiej szlachty była przeciwna unii z Polską, obawiając się utraty swojej pozycji i wpływów. Pojawiały się dążenia do oderwania Litwy od Polski i przywrócenia niezależności. Konflikty te osłabiały państwo i utrudniały prowadzenie spójnej polityki. Jednym z przykładów jest wojna domowa na Litwie po śmierci Jagiełły.

Dalsze unie

Unia w Krewie była pierwszym krokiem na drodze do głębszej integracji Polski i Litwy. Po niej nastąpiły kolejne unie, takie jak unia wileńsko-radomska w 1401 roku i unia horodelska w 1413 roku. Unie te stopniowo zacieśniały więzi między oboma państwami i prowadziły do coraz większego zbliżenia politycznego i kulturowego. Ostatecznym krokiem na tej drodze była unia lubelska w 1569 roku, która doprowadziła do powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Podsumowując, Unia w Krewie była złożonym i wielowymiarowym wydarzeniem. Jej przyczyny były związane z zagrożeniem zewnętrznym, problemami dynastycznymi i sytuacją wewnętrzną Polski i Litwy. Skutki unii były dalekosiężne i wpłynęły na przyszłość obu państw, prowadząc ostatecznie do powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Unia Polski z Litwą (w Krewie) z 1385 r. - przyczyny i skutki Przyczyny I Skutki Unii W Krewie
Przyczyny I Skutki Unii W Krewie Przyczyny I Skutki Unii W Krewie
Chlorek Chromu 3 Wzór Sumaryczny
Dekoracja Na Zakończenie 8 Klasy