hit tracker
Jak możemy Ci pomóc?

Przeczytaj Tekst Biblijny łk 10 30 37

Przeczytaj Tekst Biblijny łk 10 30 37

Zaczynamy naszą podróż przez Łk 10, 30-37, fragment Biblii znany jako przypowieść o Dobrym Samarytaninie. Spróbujemy zrozumieć, co ta historia oznacza i dlaczego jest tak ważna. Rozłożymy tekst na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy trudne słowa i zobaczymy, jak odnosi się do naszego życia.

Wprowadzenie do Przypowieści

Czym w ogóle jest przypowieść? To krótka opowieść, która ma nauczyć nas czegoś ważnego. Przypowieści często używają prostych obrazów i sytuacji z życia codziennego. Mają na celu przekazanie głębokiej prawdy moralnej lub duchowej. W Biblii znajdziemy wiele przypowieści opowiedzianych przez Jezusa.

Łk 10, 30-37 to jedna z najbardziej znanych przypowieści. Mówi o człowieku, który został napadnięty i okradziony. Następnie, różni ludzie mijają go na drodze, ale tylko jeden mu pomaga. To historia o miłosierdziu, współczuciu i tym, co naprawdę znaczy być bliźnim.

Kontekst Przypowieści

Zanim zagłębimy się w samą przypowieść, spójrzmy na kontekst. Łukasz to jeden z ewangelistów. Napisał Ewangelię według Łukasza. W rozdziale 10, Jezus rozmawia z uczonym w prawie. Uczony zadaje Jezusowi pytanie: "Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?" Jezus odpowiada mu pytaniem: "Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?" Uczony odpowiada, cytując Prawo: "Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; i bliźniego swego jak siebie samego." Wtedy uczony, chcąc się usprawiedliwić, pyta: "A kto jest moim bliźnim?" To właśnie w odpowiedzi na to pytanie Jezus opowiada przypowieść o Dobrym Samarytaninie.

Tekst Biblijny: Łk 10, 30-37

Teraz przeczytajmy sam tekst przypowieści: 30 Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz także zbili i poszli, zostawiając go na pół umarłego. 31 Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. 32 Podobnie i lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. 33 Lecz pewien Samarytanin, wędrując, przyszedł do niego. Zobaczył go i zdjęty litością, 34 podszedł, opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. 35 Następnego dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja ci oddam, gdy będę wracał”. 36 Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» 37 On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»

Analiza Przypowieści

Podróż z Jerozolimy do Jerycha

Akcja rozgrywa się na drodze z Jerozolimy do Jerycha. To była niebezpieczna trasa. Znana była z napadów. Człowiek podróżujący tą drogą narażał się na ryzyko. Możemy to porównać do niebezpiecznych dzielnic w dzisiejszych miastach.

Ofiara Napadu

Mężczyzna został napadnięty, obrabowany i pobity. Zbójcy zostawili go na wpół umarłego. To obraz bezsilności i cierpienia. Wyobraźmy sobie kogoś, kto stracił wszystko: pracę, dom, zdrowie. Ta osoba potrzebuje pomocy.

Kapłan i Lewita

Pierwszymi osobami, które przechodzą obok rannego, są kapłan i lewita. Byli to ludzie religijni, mający ważną rolę w społeczeństwie. Kapłan sprawował ofiary w świątyni. Lewita pomagał w służbie świątynnej. Można by oczekiwać, że to oni udzielą pomocy. Jednak obaj go mijają. Dlaczego? Być może bali się splamić rytualną nieczystością, dotykając rannego. Może bali się, że to pułapka. A może po prostu nie chcieli się angażować. Możemy to porównać do sytuacji, gdy widzimy kogoś potrzebującego, ale odwracamy wzrok i udajemy, że nic nie widzimy.

Samarytanin

Trzecią osobą jest Samarytanin. To bardzo ważne. Samarytanie byli pogardzani przez Żydów. Uważano ich za heretyków i obcych. Istniała między nimi głęboka wrogość. A jednak to właśnie Samarytanin okazał miłosierdzie rannemu Żydowi! Zrobił coś więcej niż tylko udzielenie pierwszej pomocy. Opatrzył mu rany, używając oliwy i wina. Oliwa działała kojąco i leczniczo. Wino dezynfekowało rany. Następnie wsadził rannego na swoje zwierzę, zawiózł do gospody i zapłacił za jego pobyt. Obiecał też, że jeśli będą dodatkowe koszty, to je pokryje, gdy wróci. To przykład bezinteresownej pomocy.

Kto jest Bliźnim?

Jezus pyta uczonego w prawie: "Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?" Uczony odpowiada: "Ten, który mu okazał miłosierdzie." Jezus mówi: "Idź, i ty czyń podobnie!" Kluczem jest tutaj miłosierdzie. Bliźnim jest ten, kto okazuje miłosierdzie, niezależnie od pochodzenia, religii czy statusu społecznego. To nie chodzi o to, kto jest moim sąsiadem, ale o to, dla kogo ja mogę być sąsiadem.

Wnioski i Zastosowanie w Życiu

Przypowieść o Dobrym Samarytaninie uczy nas, że prawdziwa religia to nie tylko przestrzeganie rytuałów i praw. To przede wszystkim miłość i współczucie dla innych. Powinniśmy pomagać każdemu, kto potrzebuje pomocy, niezależnie od tego, kim jest. Nie możemy odwracać wzroku od cierpienia. Nie możemy być obojętni.

Jak możemy zastosować tę naukę w naszym życiu? Możemy zacząć od małych rzeczy. Pomóc starszej osobie przejść przez ulicę. Uśmiechnąć się do kogoś, kto wygląda na smutnego. Podzielić się jedzeniem z bezdomnym. Wolontariat w schronisku dla zwierząt. Wspierać akcje charytatywne. Ważne jest, aby być wrażliwym na potrzeby innych i reagować na nie. Pamiętajmy, że każdy z nas może być Dobrym Samarytaninem.

PPT - Luke 10:30-37 PowerPoint Presentation, free download - ID:5495325 Przeczytaj Tekst Biblijny łk 10 30 37
Szkoła Podstawowa W Majdanie Sopockim
Sprawdzian Tajemnice Przyrody Klasa 4