Msza Święta, czyli Eucharystia, to najważniejsze nabożeństwo w Kościele Katolickim. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ofiara Jezusa Chrystusa na krzyżu. Uczestnictwo w niej jest bardzo ważne dla katolików.
I. Obrzędy Wstępne
Zaczyna się od procesji wejścia. Kapłan i służba liturgiczna wchodzą do kościoła. W tym czasie śpiewana jest pieśń na wejście.
Następnie kapłan całuje ołtarz. To znak szacunku dla miejsca ofiary. Potem wierni czynią znak krzyża.
Po znaku krzyża następuje pozdrowienie wiernych. Kapłan mówi: "Pan z wami". Wierni odpowiadają: "I z duchem twoim".
Kolejnym elementem jest akt pokuty. Wierni wspominają swoje grzechy. Proszą Boga o przebaczenie.
Po akcie pokuty odmawiane lub śpiewane jest Kyrie eleison. To greckie słowa oznaczają: "Panie, zmiłuj się". Powtarza się je kilka razy.
Następnie odmawiany lub śpiewany jest Hymn Chwała na wysokości Bogu. To uroczysta pieśń uwielbienia Boga. Śpiewa się ją w niedziele i uroczystości.
Po hymnie następuje kolekta, czyli modlitwa dnia. Kapłan odmawia modlitwę. Na końcu wierni odpowiadają: "Amen".
II. Liturgia Słowa
Po obrzędach wstępnych rozpoczyna się Liturgia Słowa. Słuchamy czytań z Biblii. To bardzo ważna część Mszy Świętej.
Pierwsze czytanie pochodzi zazwyczaj ze Starego Testamentu. Lektor czyta fragment. Po czytaniu mówi: "Oto słowo Boże". Wierni odpowiadają: "Bogu niech będą dzięki".
Następnie śpiewany jest Psalm responsoryjny. To werset z Księgi Psalmów. Ma związek z pierwszym czytaniem.
Drugie czytanie pochodzi zazwyczaj z Nowego Testamentu. Czyta się fragment z listów apostolskich. Podobnie jak po pierwszym czytaniu, wierni odpowiadają: "Bogu niech będą dzięki".
Po drugim czytaniu śpiewa się Alleluja. To radosne wołanie przed Ewangelią. W Wielkim Poście zamiast Alleluja śpiewa się aklamację.
Następnie następuje czytanie Ewangelii. Kapłan lub diakon czyta fragment. Wierni czynią znak krzyża na czole, ustach i piersiach. Po Ewangelii kapłan mówi: "Oto słowo Pańskie". Wierni odpowiadają: "Chwała Tobie, Chryste".
Po Ewangelii następuje Homilia, czyli kazanie. Kapłan wyjaśnia czytania. Pomaga zrozumieć Słowo Boże. Odnosi je do życia codziennego.
Po homilii następuje wyznanie wiary, czyli Credo. Wierni wspólnie recytują lub śpiewają Wierzę w Boga. Wyznają swoją wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Po wyznaniu wiary następuje modlitwa powszechna, czyli Modlitwa wiernych. Wierni modlą się za Kościół, za świat, za zmarłych. Intencje odczytuje lektor. Wierni odpowiadają: "Wysłuchaj nas, Panie" lub inną aklamacją.
III. Liturgia Eucharystyczna
Po Liturgii Słowa rozpoczyna się Liturgia Eucharystyczna. To najważniejsza część Mszy Świętej. Podczas niej następuje przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.
Najpierw następuje przygotowanie darów. Przynosi się chleb i wino. Kapłan ofiarowuje je Bogu.
Następnie kapłan obmywa ręce. To symbol oczyszczenia. Prosi Boga o czystość serca.
Potem kapłan modli się nad darami. Wierni odpowiadają: "Niech Pan przyjmie ofiarę z rąk twoich na cześć i chwałę swojego imienia, a także na pożytek nasz i całego Kościoła świętego".
Następnie następuje Prefacja. To uroczysty dialog między kapłanem a wiernymi. Kapłan dziękuje Bogu za Jego dary. Wierni odpowiadają: "Zaprawdę godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie".
Po Prefacji śpiewa się Święty, Święty, Święty. To hymn uwielbienia Boga. Dołączamy do aniołów i świętych.
Następnie następuje Epikleza. Kapłan prosi Boga o zesłanie Ducha Świętego na dary. Duch Święty ma przemienić chleb i wino w Ciało i Krew Chrystusa.
Po Epiklezie następuje Opowiadanie o ustanowieniu Eucharystii. Kapłan przypomina słowa Jezusa z Ostatniej Wieczerzy. Bierze chleb do rąk i mówi: "Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: To jest bowiem Ciało moje, które za was będzie wydane". Podnosi hostię do góry. Wierni adorują.
Następnie kapłan bierze kielich z winem i mówi: "Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: To jest bowiem kielich Krwi mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę". Podnosi kielich do góry. Wierni adorują.
Po opowiadaniu następuje Aklamacja po przeistoczeniu. Wierni wyrażają swoją wiarę w obecność Chrystusa w Eucharystii. Mówią np.: "Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale".
Następnie następuje Modlitwa eucharystyczna. Kapłan modli się za Kościół, za żywych i zmarłych. Prosi Boga o miłosierdzie.
Na końcu Modlitwy eucharystycznej kapłan mówi: "Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, Tobie, Boże Ojcze wszechmogący, w jedności Ducha Świętego, wszelka cześć i chwała, przez wszystkie wieki wieków". Wierni odpowiadają: "Amen".
Następnie odmawia się Modlitwę Pańską, czyli Ojcze nasz. To modlitwa, której nauczył nas Jezus.
Po Modlitwie Pańskiej następuje znak pokoju. Wierni przekazują sobie znak pokoju. Mówią: "Pokój z tobą".
Następnie kapłan łamie hostię. Wkłada mały kawałek do kielicha. To symbol jedności Ciała i Krwi Chrystusa.
Po łamaniu hostii następuje Baranku Boży. Śpiewa się lub odmawia: "Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami" (powtarza się dwa razy). Następnie: "Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, obdarz nas pokojem".
Następnie kapłan ukazuje wiernym Eucharystię. Mówi: "Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Ucztę Baranka". Wierni odpowiadają: "Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja".
Następuje Komunia Święta. Wierni przystępują do Komunii. Przyjmują Ciało i Krew Chrystusa pod postacią chleba i wina. To szczyt uczestnictwa w Mszy Świętej.
Po Komunii Świętej następuje dziękczynienie. Wierni w ciszy dziękują Bogu za dar Eucharystii. Można także śpiewać pieśń dziękczynną.
IV. Obrzędy Zakończenia
Po Liturgii Eucharystycznej następują Obrzędy Zakończenia.
Najpierw kapłan odmawia modlitwę po Komunii. Prosi Boga o owoce Eucharystii.
Następnie następuje ogłoszenia duszpasterskie. Kapłan informuje o wydarzeniach w parafii.
Potem kapłan błogosławi wiernych. Mówi: "Pan z wami". Wierni odpowiadają: "I z duchem twoim". Następnie kapłan mówi: "Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty". Wierni odpowiadają: "Amen".
Na końcu kapłan rozsyła wiernych. Mówi: "Idźcie w pokoju Chrystusa" lub "Idźcie, ofiara spełniona". Wierni odpowiadają: "Bogu niech będą dzięki".
Msza Święta kończy się. Wierni rozchodzą się. Niosą pokój Chrystusa do swoich domów.

